Czy realizacja osiedla deweloperskiego w Milanówku przebiega poprawnie? Przeczytaj artykuł.
Pod koniec maja br. urząd miasta rozpoczął postępowanie, mające na celu ustalenie wpływu na uwarunkowania środowiskowe dla osiedla, składającego się z 13 bloków, które miałoby być zrealizowane w środku Milanówka, nazywanego miastem-ogrodem.
Osiedle, w którym zaplanowano 490 mieszkań i 520 miejsc postojowych, zrealizowane miałoby być przez dewelopera Trei Real Estate Poland na działce o powierzchni ponad 3 ha, zlokalizowanej przy ul. Królewskiej i Dembowskiej. Inwestycja wzbudza niepokój mieszkańców, zwłaszcza ze względu na przyspieszony tryb procedowania wniosku dewelopera - postępowanie w sprawie wydania decyzji środowiskowej zostało wszczęte już po 5 dniach od złożenia wniosku. Deweloper jest też właścicielem położonej w pobliżu działki o powierzchni 1 ha, co powoduje obawy, iż realizacja planowanego osiedla mogłaby nie zakończyć się na jednym etapie.
Mieszkańcy o całej sprawie dowiedzieli się z publikacji w Biuletynie Informacji Publicznej (BIP), zamieszczonej w nim 26 maja. Według przedstawicieli stowarzyszenia "Razem dla Milanówka" zgłoszenie jakichkolwiek uwag przez stowarzyszenie byłoby niemożliwe, ponieważ za strony postępowania uznaje się jedynie bezpośrednich sąsiadów działki, pomimo iż przedsięwzięcie, ze względu na swoją skalę, miałoby wpływ na funkcjonowanie całego miasta.
Co ważne, teren, na którym planowana jest inwestycja, nie jest objęty zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego ani studium zagospodarowania, pomimo iż procedura przygotowania nowego studium wszczęta została już w 2014 roku. Do dziś jednak studium nie zostało ukończone.
Sama działka, której właścicielem jest deweloper, znajduje się w strefie zalewowej, co dla właścicieli sąsiednich gruntów do tej pory oznaczało brak możliwości uzyskania decyzji o warunkach zabudowy. Gdyby deweloperowi udało się uzyskać zgodę na realizację inwestycji, oznaczałoby to między innymi konieczność odprowadzania przez niego wody do kanalizacji miejskiej, a tej w tym miejscu brak. Dodatkowo kolejne 490 mieszkań oznaczać będzie problemy z dostępnością wody, która już obecnie, zwłaszcza w ciepłych miesiącach, bywa w Milanówku towarem deficytowym.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.
Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.