W poniższym newsie wyjaśniamy, dlaczego banki nie nadążają z obsługą wniosków kredytowych.
Pomimo stałego wzrostu cen nieruchomości na rynku mieszkaniowym zainteresowanie klientów na rynku pierwotnym i wtórnym nie maleje. Rośnie także ilość mieszkań i domów nabywanych na kredyt - według danych Biura Informacji Kredytowej, obejmujących okres od stycznia do sierpnia, w porównaniu z pierwszym półroczem zeszłego roku obserwujemy 30-procentowy wzrost ilości wniosków kredytowych, składanych przez potencjalnych nabywców nieruchomości. Przekłada się to na znaczące wydłużenie czasu oczekiwania na decyzję kredytową. Według przedstawicieli sektora finansowego nie jest to jedyną przyczyną opóźnień w rozpatrywaniu wniosków kredytowych.
Długi czas oczekiwania na decyzję jest niekorzystny dla kupujących głównie ze względu na brak możliwości zaplanowania dalszych kroków, związanych z zakupem nieruchomości. Jedynym sposobem zagwarantowania dostępności wybranego domu lub mieszkania jest zawarcie ze sprzedającym umowy rezerwacyjnej, która, pomimo iż jest wiążąca, nie jest podpisywana w formie aktu notarialnego, a jedynie taka forma stanowi podstawę do dochodzenia swoich praw przez strony na drodze sądowej.
Obecnie klienci na uzyskanie decyzji czekają kilka miesięcy, niektórzy nawet do pół roku, przy standardowym okresie sprzed pandemii wynoszącym około miesiąca.
Specjaliści sektora bankowego za opóźnienia winią przede wszystkim dużą ilość wniosków, a także dobiegający właśnie końca sezon urlopowy, prognozując poprawę sytuacji już w październiku. Eksperci radzą jednak, aby nie czekać ze składaniem wniosku do jesieni, ponieważ może okazać się, że banki, które najprawdopodobniej już niedługo przekroczą założoną na bieżący rok sprzedaż, mogą zdecydować się na podwyższenie marż, co zwiększy koszt kredytów.
Jako inny powód wskazywana jest złożoność procesu kredytowego, który nadal nie został zautomatyzowany, zupełnie inaczej niż w przypadku kredytów gotówkowych. Dodatkowo duża część banków nie wróciła jeszcze w pełni do pracy stacjonarnej, co także przekłada się na wydłużenie procedur. Także sam proces kompletowania niezbędnej dokumentacji przez kredytobiorców jest obecnie dłuższy.
Pojawiają się również głosy, że banki celowo zwlekają z wydawaniem decyzji kredytowych z powodu planowanej podwyżki stop procentowych, na obecną chwilę brak jest jednak przesłanek, które świadczyłyby o takich o takich planach. Rynek co prawda spodziewa się ich wzrostu pod koniec roku, ale eksperci nie uważają, by mogło to mieć związek z wydłużeniem procesu kredytowego.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.
Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.