W poniższym artykule przedstawiamy informacje o możliwości odszkodowania za brak podpisanej umowy przez dewelopera.
Robyg przegrał w Sądzie Okręgowym w Warszawie spór z klientami, którzy przez 2 lata, od 2017 do 2019 roku, czekali na podpisanie umowy deweloperskiej, do którego ostatecznie nie doszło - umowy rezerwacyjne zostały wypowiedziane przez dewelopera. Teraz deweloper ma zapłacić klientom 137 tysięcy złotych, przy czym firma wniosła już sprzeciw od wyroku i liczy na to, że Sąd Apelacyjny potwierdzi zasadność stanowiska dewelopera.
Klienci Robyga wystąpili do Sądu Okręgowego w Warszawie z pozwem o odszkodowanie, którego wysokość uwzględnia wzrost cen mieszkań na rynku pierwotnym w latach 2017 - 2019, a więc od daty zawarcia umów rezerwacyjnych do ich wypowiedzenia. Zgodnie ze słowami adwokata Tomasza Gołembiewskiego z Kancelarii Prawnej Krynicki, Dajczer, Kamiński, Heromiński, reprezentującej poszkodowanych klientów, deweloper oferował im zakup innych lokali w proporcjonalnie wyższych cenach, a odmowa w zakresie skorzystania z propozycji dewelopera skutkować miała rozwiązaniem zawartych umów rezerwacyjnych.
Ponieważ zgodnie z regulacjami ustawy deweloperskiej przyszły nabywca chroniony jest już od momentu ogłoszenia zamiaru sprzedaży lokali przez dewelopera, dla klientów Robyga oznacza to możliwość dochodzenia od dewelopera odszkodowania za niewywiązanie się przez niego z postanowień z umów rezerwacyjnych.
Wyrok, oczekujący na rozpoznanie wniosku o nadanie klauzuli wykonalności, wydany został w trybie zaocznym ze względu na brak odpowiedzi dewelopera na pozew.
Według Zbigniewa Wojciecha Okońskiego, prezesa zarządu Robyg, deweloper nie uzyskał pozwolenia na budowę dla inwestycji Young City 2 na warszawskim Bemowie, dlatego też zawarcie umów deweloperskich nie było możliwe. Dodatkowo deweloper odpiera zarzuty, jakoby proponował klientom nabycie mieszkań w cenach rynkowych, a więc wyższych o około 3 tysiące złotych za m kw. od tych z umów rezerwacyjnych z 2017 roku.
Według słów prezesa zarządu Robyg deweloper proponował klientom zakup mieszkania w innej inwestycji spółki w obniżonej cenie, a ci spośród klientów, którzy się na to nie zdecydowali, otrzymali zwrot opłaty rezerwacyjnej wraz z należnymi odsetkami.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Według ekspertów deweloper ma spore szanse na wygranie w sądzie drugiej instancji, ponieważ podstawą do dochodzenia odszkodowania jest możliwość udowodnienia powstania szkody, o której w tym przypadku trudno mówić. Dodatkowo umowa rezerwacyjna nie stanowi zobowiązania do sprzedaży lokalu, a jedynie do jej czasowego wyłączenia ze sprzedaży.
Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.
Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.