W poniższym artykule wyjaśniamy, czy na płonące domy na Podhalu miały wpływ działania deweloperów.
Jak informuje Straż Pożarna, w latach 2014-2018 na Podhalu spłonęło 65 drewnianych domów. Ostatni pożar z początku bieżącego roku skończył się tragiczne dla pięciu bezdomnych, zamieszkujących pustostany. Trudno nie wiązać tych faktów z intensywnymi działaniami małych i większych deweloperów na Podhalu.
Działki na Podhalu cieszą się ogromnym zainteresowaniem inwestorów, a każdy kawałek ziemi jest na wagę złota. W praktyce oznacza to, że z mapy Podhala znikają zabytkowe budynki, a na ich miejscu stawiane są obiekty turystyczne i domy wielo- i jednorodzinne. Jak przeczytać można w „Wyborczej”, według Jerzego Chlebińskiego, naczelnika wydziału tatrzańskiego starostwa, które wydaje pozwolenia na budowę, - Budowa zaczyna się już w momencie sprzedaży działki. Jak ktoś kupi kartoflisko za milion zł, to chyba nikt się nie spodziewa, że będzie tam uprawiał kartofle.
Kiedyś w lokalnej kulturze mówiło się, że ojcowizny się nie sprzedaje. Obecnie nie przywiązuje się już zazwyczaj specjalnej wagi do wartości historycznej bądź sentymentalnej sprzedawanej nieruchomości, podobnie jak do tego, komu jest ona sprzedawana - wystarczy zaoferować sprzedającemu odpowiednią cenę (średnio 50 proc. powyżej rynkowej wartości gruntu).
Sytuacja, kiedy tam, gdzie powstać ma nowy apartamentowiec, pojawia się pożar, na skutek którego zniszczeniu ulega stojący na działce budynek, nie należy do rzadkości. Na początku bieżącego roku w takim pożarze, który objął dwa zabytkowe budynki, zginęło pięciu bezdomnych. Deweloper planował postawienie na miejscu jednego z budynków apartamentowca. Zgodnie z danymi Straży Pożarnej w ciągu czterech lat (2014-2018) na Podhalu spłonęło 65 drewnianych budynków (statystyki obejmują też altany i grille).
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Warto zaznaczyć, że nie tylko pożary stwarzają zagrożenie - powszechna jest również samowola budowlana. Nie jest niestety rzadkością widok konstruowanych bez zachowania jakichkolwiek zasad budek, pełniących funkcję punktów handlowych lub usługowych. W Bukowinie Tatrzańskiej przyczyniło się to na początku 2019 roku do śmierci trzech kobiet, spowodowanej przez zerwany z takiej budki dach.
Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.
Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.