Jeżeli mamy zamiar sprzedać lub wynająć mieszkanie, to jest to dla nas już oczywiste, że musimy sporządzić świadectwo energetyczne. Tak narzucają nam przepisy, a za ich niedopełnienie narażamy się na grzywnę. A co w przypadkach części budynku innych niż mieszkanie? Na przykład lokalu użytkowego w galerii handlowej. Czy dla nich również powinniśmy sporządzać świadectwo? Na te i inne istotne pytania dotyczące świadectw charakterystyki energetycznej części budynku odpowiemy w dzisiejszym artykule.
Świadectwo charakterystyki energetycznej części budynku musi zlecić właściciel lub zarządca, jeżeli zamierza zbyć ją na podstawie umowy sprzedaży, lub wynająć. A informację o poszczególnych wskaźnikach musimy umieścić w ogłoszeniu. Oczywiście później świadectwo charakterystyki energetycznej części budynku przekazujemy nabywcy lub wynajmującemu. Gdy nasza część budynku ma odrębną księgę wieczystą, to jest to dla nas oczywiste.
Co, jednak gdy lokal nie ma własnej księgi wieczystej i chcemy go na przykład wynająć?
W takiej sytuacji możemy wynajmującemu przekazać świadectwo sporządzone dla całego budynku. Będzie to zgodne z przepisami, jednak nie do końca poprawne.
Świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument informujący o zużyciu energii przez budynek lub jego część oraz jego efektywności energetycznej. Część budynku może odnosić się do mieszkania, lokalu użytkowego lub innej wydzielonej przestrzeni.
Kiedy budynek lub jego część, na przykład mieszkanie lub lokal użytkowy, zostanie wystawiony na sprzedaż lub wynajem, konieczne jest przygotowanie świadectwa energetycznego. Ten obowiązek został określony w ustawie o charakterystyce energetycznej budynków od 2015 roku, a wcześniej w Prawie budowlanym. A co z przynależnościami budynku?
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Dokument jest wymagany dla różnych typów budynków oraz ich przynależnościach, które są podłączone do systemu ogrzewania. Co to oznacza w praktyce? Garaż poza budynkiem, który nie ma ogrzewania, nie będzie wymagał dokumentu.
Kiedy myślimy o sporządzaniu świadectwa charakterystyki energetycznej dla naszej nieruchomości, często skupiamy się na głównym budynku. Jednak co z pozostałymi przestrzeniami, takimi jak piwnice, balkony czy garaże? Czy one również wymagają oddzielnego dokumentu?
Świadectwo charakterystyki energetycznej dostarcza informacji o efektywności energetycznej budynku. Zawiera dane takie jak rodzaj nieruchomości, jej adres, rok oddania do użytku, powierzchnię użytkową oraz metodę wyznaczania charakterystyki energetycznej. Piwnica, balkon i garaż (o ile nie jest podłączony pod ogrzewanie i nie należy do części wspólnej) to części przynależne budynku, które również podlegają pod charakterystykę.
Zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 2014 roku, właściciel budynku lub części budynku, a także osoba mająca spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, ma obowiązek przekazać kupującemu odpowiedni dokument. Oznacza to, że świadectwo charakterystyki energetycznej jest konieczne przy zbyciu na podstawie umowy sprzedaży, sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, oraz przy wynajmie. Dla piwnic, balkonów i garażów nie sporządza się jednak osobnego dokumentu.
Zmiennych, które mają wpływ, na zapotrzebowanie energetyczne części budynku (poszczególnych lokali) jest dużo. Na przykład powierzchnia, sposób użytkowania czy nasłonecznienie. Zatem świadectwo sporządzone dla całego budynku nie będzie odnosiło się w takim samym stopniu do każdej z części. Nie będzie wiarygodne dla nas, ale również dla potencjalnego wynajmującego. Dlatego, jeżeli chcemy uniknąć sytuacji, w której wynajmujący zarzuci nam wprowadzenie go w błąd, sporządzajmy świadectwo dla każdej części budynku.
Może nam się wydawać, że sporządzenie świadectwa charakterystyki dla części budynku może być kosztowne. Jednak przepisy pozwalają na pewne uproszczenie i sporządzenie jednego świadectwa i niejako skopiowanie go dla pozostałych. Muszą być jednak spełnione pewne warunki. Jakie?
Części budynku muszą mieć jednakowe rozwiązania konstrukcyjno-materiałowe i instalacyjne. A także mieć takie samo przeznaczenie, stopień zużycia i użytkowania oraz sposób zaopatrzenia w energię, które potwierdza dokumentacja techniczna budynku. Warto jednak skontaktować się z audytorem i potwierdzić możliwość skorzystania z tego ułatwienia.
Posłuchaj eksperta!
Kliknij i odkryj!
Posłuchaj, jak to zrobić!