Od kilku miesięcy tematy związane z paszportami energetycznymi należą do najczęściej wyszukiwanych. Na wielu właścicieli spadł obowiązek ich sporządzenia przy sprzedaży lub wynajmie. Zatem, aby zarobić, trzeba najpierw zainwestować. Są jednak sytuacje, o których przepisy nie mówią wprost, a również mogą wiązać się z koniecznością uzyskania certyfikatu energetycznego. A darowizna jest jedną z nich. Dlatego dzisiaj spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, czy przy przekazaniu bliskiej osobie domu lub mieszkania, musisz uzyskać certyfikat energetyczny i darowizna rzeczywiście jest całkowicie nieodpłatna?
Świadectwo energetyczne zgodnie z definicją zawartą w Ustawie o charakterystyce energetycznej budynków jest zbiorem danych i wskaźników energetycznych budynku (lub części budynku), określających jego całkowite zapotrzebowanie na energię niezbędną do jego użytkowania w zwykły (tradycyjny) sposób.
Dzięki sporządzeniu certyfikatu możemy określić, jak dużo energii zużyjemy, a w konsekwencji oszacować koszty eksploatacji. I właśnie dlatego, nowe przepisy nakazują, aby informacje o zapotrzebowaniu budynku na energię, dane poszczególnych wskaźników (rocznego zapotrzebowania na energię użytkową, energię końcową, nieodnawialną energię pierwotną, udział odnawialnych źródeł energii w rocznym zapotrzebowaniu na energię końcową, jednostkową wielkość emisji CO2), znalazły się w ogłoszeniu sprzedaży (reklamie) nieruchomości lub wynajmu. W ten sposób kupujący może w porę wycofać się z zakupu nieruchomości, której nie będzie w stanie utrzymać.
Certyfikat musimy przekazać nabywcy lub najemcy najpóźniej w dniu podpisania umowy. W innym przypadku narażamy się na karę grzywny.
Wiemy już, po co i kiedy sporządza się certyfikat energetyczny. A darowizna? Nie jest przecież literalnie wymieniona w przepisach i nie jest sprzedażą i wynajmem. Co z nią? Aby odpowiedzieć na to pytanie, przybliżmy nieco zagadnienie darowizny.
Darowizna mieszkania lub domu jest nieodpłatnym przekazaniem nieruchomości innej osobie. Najczęściej na taki gest decydują się rodzice, którzy przekazują swoją nieruchomość dzieciom. Umowę darowizny nieruchomości zawiera się w formie aktu notarialnego. A strony muszą ponieść opłaty notarialne, opłatę sądową oraz wypis aktu notarialnego. Zatem zupełnie jak w przypadku sprzedaży.
Darowizna lokalu lub budynku wymaga także uiszczenia przez obdarowanego podatku od darowizny nieruchomości. Oczywiście, istnieje możliwość zwolnienia z tego obowiązku, jeżeli obdarowany należy do kręgu najbliższych darującego. Czyli jest jego dzieckiem (wnukiem lub prawnukiem tzw. zstępni), małżonkiem, rodzicem lub dziadkiem (wstępni) oraz pasierbem, ojczymem lub macochą.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
W szczególnych przypadkach umowa darowizny może zostać cofnięta. Dzieje się tak, gdy obdarowany zachował się wobec darczyńcy w sposób rażąco niewdzięczny. Na przykład dopuścił się przemocy lub znęcania. W takiej sytuacji darczyńca może na piśmie złożyć oświadczenie o powodzie cofnięcia darowizny. Taka umowa cofnięcia darowizny również musi zostać zawarta w formie aktu notarialnego.
Jak zatem ma się certyfikat energetyczny do darowizny? Widzimy już podobieństwo pomiędzy sprzedażą a darowizną. W obu przypadkach, w akcie notarialnym przenosimy własność mieszkania na inną osobę. Własność ta jest przeniesiona w momencie złożenia podpisu przez obie strony. Nie po przekazaniu kluczy czy przelaniu środków. Zapłata lub jej brak nie wpływają na ważność transakcji.
Oczywiście ciężko sobie wyobrazić, że kupujemy mieszkanie, podpisujemy akt notarialny i nie otrzymujemy zapłaty za mieszkanie. Jednak z punktu widzenia prawa, taka sytuacja jest możliwa.
Zatem, pomimo że nie jest to napisane wprost, wielu ekspertów z zakresu prawa uważa, że w przypadku darowizny sporządzenie świadectwa jest konieczne. Skutek dla nas jako obdarowanego jest taki sam, jak gdybyśmy kupili nieruchomość. Nawet jeżeli przedmiotem darowizny jest mieszkanie rodziców, w którym cały czas mieszkamy. Różnica jest taka, że nie musimy za nie płacić.
Świadectwo energetyczne przy darowiźnie dla bliskiej osoby powinno być sporządzone tak samo, jak w przypadku świadectwa, które przekażemy obcej osobie. Jeżeli jesteśmy stroną przekazującą, to możemy czuć pokusę, aby zamówić świadectwo przez Internet po możliwie najniższej cenie. W końcu obdarowany syn lub wnuk nie będzie od nas wymagał tego dokumentu.
Zwłaszcza że często mieszka razem z nami. A świadectwo energetyczne dla darowizny będzie tylko podkładką. Jednak nie warto tak podchodzić do tematu.
Pamiętajmy, że świadectwo ma nie tylko uchronić nas przed grzywną, ale przede wszystkim jest informacją, jaką charakterystykę ma nasz dom (mieszkanie). Może być więc podstawą do zaplanowania w przyszłości termomodernizacji. Z tego względu warto, abyśmy nie kierowali się jedynie ceną przy poszukiwaniu audytora.
Weźmy także pod uwagę jakość świadectwa i renomę firmy, która je sporządza. W sporządzeniu świadectwa dla darowizny może nam pomóc, jest Pewny Lokal, który od lat wspiera klientów w odbiorach technicznych i audytach energetycznych budynków.
Posłuchaj podcastu z udziałem dr. Piotra Semeniuka.
Dowiedz się i kliknij!
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać odbiór mieszkania w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane odbiory mieszkań według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Posłuchaj rady!