Od niedawna, świadectwa energetyczne są jednym z najczęściej poszukiwanych dokumentów. Po nowelizacji przepisów wzrosła liczba sytuacji, w których jest ono wymagane. Wprowadzono także karę grzywny za brak świadectwa energetycznego we wskazanych przez przepisy sytuacjach. W dzisiejszym artykule nieco bardziej rozwiniemy ten temat. I odpowiemy na pytanie, jak dużą karę dopuszczają przepisy i kto może ją na nas nałożyć?
Obecnie obowiązujące przepisy wskazują szereg sytuacji, w których musimy zlecić sporządzenie świadectwa energetycznego. Są to przede wszystkim sprzedaż lub wynajem mieszkania. Świadectwo jest również potrzebne, aby móc umieścić wielkości poszczególnych wskaźników w ogłoszeniu o sprzedaży lub wynajmie nieruchomości.
Bez świadectwa nie odbierzemy także budynku, jeżeli jego powierzchnia przekracza 70 mkw i nie jest on przeznaczony na zaspokojenie naszych własnych potrzeb mieszkaniowych. Poza względami prawnymi, świadectwa możemy sporządzić także, jeżeli interesuje nas informacja, jak duże jest zapotrzebowanie naszego budynku na energię.
W zależności od formy świadectwa, jaką otrzymaliśmy, świadectwo możemy przekazać elektronicznie (jeżeli mamy świadectwo w wersji elektronicznej) lub ręcznie, tradycyjnie (jeżeli mamy świadectwo w formie papierowej).
W przypadku świadectwa w formie elektronicznej powinniśmy mieć świadomość, że notariusze w różny sposób podchodzą do przekazania świadectwa. Niektórym wystarczy oświadczenie stron, że dokument został przesłany/otrzymany. Inni notariusze wolą być pośrednikiem w przekazaniu świadectwa. A więc przesyłamy świadectwo na skrzynkę ePUAP notariusza i to on przesyła świadectwo drugiej stronie. W ten sposób ma pewność, że świadectwa rzeczywiście zostały przekazane.
W przypadku wersji papierowej należy oryginał przekazać w obecności notariusza. Nie może to być tylko kopia.
Fakt nieprzekazania świadectwa energetycznego przez strony zostanie umieszczony w akcie notarialnym. A strona, która nie dopełniła tego obowiązku, naraża się na karę grzywny w wysokości do 5 000 zł. Karę grzywny za brak świadectwa energetycznego może nałożyć nie tylko nadzór budowlany i sąd, ale również gmina lub policja. A skąd będą oni wiedzieć, że świadectwo nie zostało przekazane?
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
W przypadku policji lub nadzoru budowlanego wystarczy zawiadomienie nabywcy, lub wynajmującego. Policja na wniosek rozpocznie postępowanie mandatowe, (maksymalna wysokość mandatu to 500 zł). Jeżeli jednak właściciel (wynajmujący) odmówi jego przyjęcia, to sprawa kierowana jest do sądu, który może nałożyć maksymalną karę grzywny.
Nieprzekazanie świadectwa może „wyjść” również w przypadku sprawdzania dokumentów przez urząd gminy lub miasto. Powinniśmy mieć świadomość, że akt notarialny jest przez notariusza wysyłany do urzędu. Adnotacja o nieprzekazaniu świadectwa z pewnością będzie łatwa do wychwycenia przez urzędnika. Zatem również narażamy się na grzywnę za brak świadectwa energetycznego.
Dlatego, jeżeli jesteśmy stroną sprzedającą lub wynajmującą i chcemy uniknąć grzywny za brak świadectwa energetycznego, to powinniśmy zadbać o terminowe sporządzenie.
Posłuchaj podcastu z udziałem dr. Piotra Semeniuka.
Dowiedz się i kliknij!
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać odbiór mieszkania w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane odbiory mieszkań według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Posłuchaj rady!