Od 28 kwietnia 2023 roku w Polsce jest obowiązek posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej dla wszystkich budynków, w tym także starszych, które są sprzedawane lub wynajmowane. Świadectwo jest ważnym dokumentem oceniającym efektywność energetyczną na podstawie jego zużycia energii na cele ogrzewania, wentylacji, podgrzewania wody lub oświetlenia. W związku z nowymi regulacjami, właściciele nieruchomości mają dużo obowiązków, a brak świadectwa może skutkować poważnymi konsekwencjami.
Zgodnie z aktualnymi przepisami, każdy nowy lub istniejący budynek, który jest przedmiotem sprzedaży lub wynajmu, musi mieć świadectwo charakterystyki energetycznej. Dokument ocenia, ile energii budynek zużywa na cele takie jak ogrzewanie, wentylacja, podgrzewanie wody użytkowej oraz oświetlenie. Samo świadectwo można wyrobić, kontaktując się z audytorem na przykład z firmy Pewny Lokal.
Świadectwo jest ważne przez 10 lat od momentu wystawienia, pod warunkiem, że nie zostały wprowadzone znaczące zmiany wpływające na zużycie energii w budynku. Taki dokument musi mieć każdy, kto chce sprzedać lub wynająć nieruchomość.
W przypadku sprzedaży lub wynajmu nieruchomości bez ważnego świadectwa, sprzedający lub wynajmujący może zostać ukarany grzywną. Takie sankcje mogę wynosić nawet kilka tysięcy złotych, co ma na celu zachęcenie właścicieli nieruchomości do przestrzegania obowiązujących przepisów.
Kontrole świadectw energetycznych są przeprowadzane przez organy nadzoru budowlanego. W trakcie takiej kontroli sprawdzana będzie zgodność dokumentów z rzeczywistym stanem technicznym budynku. Właściciele nieruchomości powinni być przygotowani na możliwość kontroli oraz na ewentualne konsekwencje w przypadku niezgodności danych zawartych w świadectwie z rzeczywistością.
Oprócz wymogu posiadania świadectwa energetycznego, właściciele nieruchomości muszą przeprowadzać częste kontrole systemów grzewczych. Częstotliwość kontroli zależy od rodzaju kotła i jego mocy. Na przykład dla kotłów na paliwo stałe kontrole powinny być przeprowadzane co najmniej raz na 5 lat, natomiast dla kotłów gazowych i olejowych co 2 lata. Celem takich kontroli jest zapewnienie bezpiecznego i efektywnego funkcjonowania systemów grzewczych oraz minimalizacja zużycia energii.
Obowiązek posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej dla budynków sprzedawanych lub wynajmowanych w Polsce jest istotnie ważnym krokiem w kierunku poprawy efektywności energetycznej nieruchomości.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Regularne kontrole oraz bardzo surowe sankcje za brak świadectwa mają na celu zapewnienie przestrzegania przepisów oraz promowanie zrównoważonego gospodarowania energią. Posiadanie ważnego świadectwa energetycznego może przynieść właścicielom nieruchomości wiele korzyści, w tym zwiększenie wartości rynkowej budynku oraz zmniejszenie kosztów eksploatacji.
Kliknij i poznaj!
Posłuchaj eksperta!
Co warto wiedzieć? Kliknij!