Jakie obowiązki niesie ze sobą świadectwo charakterystyki energetycznej budynku?

Potrzebujesz świadectwa energetycznego?

Świadectwo energetyczne – kto musi mieć i kiedy wymagane?

Świadectwo energetyczne to dokument określający zapotrzebowanie na energię wynikające z użytkowania budynku czy tylko jego części. Świadectwo charakterystyki energetycznej jest obowiązkiem wynikającym z regulacji unijnych. Są jednak przypadki, w których dokument ten nie jest wymagany.

Komu potrzebne świadectwo energetyczne?

W sieci jest coraz więcej zapytań o świadectwo energetyczne, kto musi mieć i kiedy jest wymagane. Od wiosny tego roku wiele w tej kwestii się zmieniło, a mianowicie poszerzyło się grono osób, które muszą o ten dokument zadbać. 

Świadectwo energetyczne jest obowiązkowe w przypadku właściciela nieruchomości, budynku lub jego części, który zamierza ją sprzedać albo wynająć. Wówczas dokument ten musi przekazać kupującemu lub najemcy, zależnie od sytuacji. Świadectwo charakterystyki energetycznej jest ważne 10 lat. Jeżeli właściciel nieruchomości nie zamierza jej nigdy sprzedać, ani też wynająć, nie musi zaopatrywać się w rzeczony dokument. Co więcej, nie grożą mu za to żadne sankcje. 

Świadectwo to w przypadku wynajmu lokalu czy całego budynku, właściciel musi przekazywać najemcy także za każdym razem, kiedy przedłuża z nim umowę na następny okres (czyli przy podpisywaniu kolejnego aneksu).

Kiedy świadectwo energetyczne nie jest potrzebne?


Świadectwo charakterystyki energetycznej nie jest potrzebne w przypadku zabytku.Świadectwo charakterystyki energetycznej nie jest potrzebne w przypadku zabytku.


Wiele osób nie ma pojęcia, czym dokładnie jest świadectwo energetyczne, kto musi mieć i kiedy jest wymagane. A szkoda, ponieważ często na dokument ten decydują się osoby, którym tak naprawdę w ogóle nie jest potrzebny. Istnieją pewne wyjątki, gdy świadectwo nie jest potrzebne, ale też nie zaszkodzi, jeżeli ktoś będzie je miał – zawsze bowiem lepiej mieć świadomość odnośnie do zapotrzebowania energetycznego posiadanej nieruchomości.

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

  1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
  2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
  3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

Świadectwa energetycznego nie wymaga się w przypadku nieruchomości, która jest zabytkiem. Wiadomo jednak, że posiadanie tego dokumentu w pewnym sensie zwiększa jej atrakcyjność w oczach potencjalnego nabywcy, czy najemcy. Dlatego warto mimo wszystko go mieć. 

Świadectwa nie potrzeba też, jeżeli nieruchomość nie ma jeszcze księgi wieczystej. Choć tak jak w poprzednim przypadku, warto mieć ten dokument, ponieważ oferta nieruchomości wydaje się wówczas atrakcyjniejsza, lepiej dopracowana, a jej właściciel wygląda na osobę rzetelną i charakteryzującą się profesjonalnym podejściem do sprawy. Tak samo świadectwa nie wymaga się w przypadku, gdy nieruchomość nie ma jeszcze podłączonego źródła ciepła, czyli na przykład pieca albo ogrzewania miejskiego. 

Będąc w temacie, czym jest świadectwo energetyczne, kto musi mieć i kiedy wymagane, warto podkreślić, że od wiosny tego roku, obowiązek ten spoczywa na właścicielach zarówno nowych, jak i używanych już nieruchomości (rynek pierwotny i wtórny).


Potrzebujesz uzyskać świadectwo energetyczne Twojej nieruchomości?

Zamów fachową pomoc specjalisty z Pewny Lokal!

  • Nie da się sprawdzić mieszkania lub domu bez profesjonalnego, atestowanego (i drogiego!) sprzętu pomiarowego oraz znajomości norm.
  • Świadectwo energetyczne budynku jest obowiązkowe — pamiętaj o tym!
  • Specjaliści Pewnego Lokalu sprawnie wystawią świadectwo energetyczne. Gwarantujemy.

Gwarancja wyłapania niedociągnięć.
Doświadczeni inżynierowie.
Duża dyspozycyjność.

Strzałka zarezerwuj
Karol, główny inżynier Pewny Lokal

Potrzebujesz świadectwa energetycznego?

Zarezerwuj online
Karol, główny inżynier Pewny Lokal

Poznaj Pewny Lokal

  1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
  2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
  3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
  4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
  5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Zwolnienia w prawie o świadectwach energetycznych

Kliknij i poznaj!

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Jak zabytki są postrzegane w świetle przepisów o świadectwie energetycznym?

Posłuchaj eksperta!


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 820 opinii.

Potrzebujesz świadectwa energetycznego?

Zarezerwuj online

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik: świadectwo energetyczne

okładka poradnika

Poradnik: badanie termowizyjne

okładka poradnika

Poradnik dla nabywców na rynku wtórnym

okładka poradnika

Świadectwo charakterystyki energetycznej a ustawa

Co warto wiedzieć? Kliknij!