Świadectwo energetyczne to dokument określający zapotrzebowanie na energię wynikające z użytkowania budynku czy tylko jego części. Świadectwo charakterystyki energetycznej jest obowiązkiem wynikającym z regulacji unijnych. Są jednak przypadki, w których dokument ten nie jest wymagany.
W sieci jest coraz więcej zapytań o świadectwo energetyczne, kto musi mieć i kiedy jest wymagane. Od wiosny tego roku wiele w tej kwestii się zmieniło, a mianowicie poszerzyło się grono osób, które muszą o ten dokument zadbać.
Świadectwo energetyczne jest obowiązkowe w przypadku właściciela nieruchomości, budynku lub jego części, który zamierza ją sprzedać albo wynająć. Wówczas dokument ten musi przekazać kupującemu lub najemcy, zależnie od sytuacji. Świadectwo charakterystyki energetycznej jest ważne 10 lat. Jeżeli właściciel nieruchomości nie zamierza jej nigdy sprzedać, ani też wynająć, nie musi zaopatrywać się w rzeczony dokument. Co więcej, nie grożą mu za to żadne sankcje.
Świadectwo to w przypadku wynajmu lokalu czy całego budynku, właściciel musi przekazywać najemcy także za każdym razem, kiedy przedłuża z nim umowę na następny okres (czyli przy podpisywaniu kolejnego aneksu).
Wiele osób nie ma pojęcia, czym dokładnie jest świadectwo energetyczne, kto musi mieć i kiedy jest wymagane. A szkoda, ponieważ często na dokument ten decydują się osoby, którym tak naprawdę w ogóle nie jest potrzebny. Istnieją pewne wyjątki, gdy świadectwo nie jest potrzebne, ale też nie zaszkodzi, jeżeli ktoś będzie je miał – zawsze bowiem lepiej mieć świadomość odnośnie do zapotrzebowania energetycznego posiadanej nieruchomości.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Świadectwa energetycznego nie wymaga się w przypadku nieruchomości, która jest zabytkiem. Wiadomo jednak, że posiadanie tego dokumentu w pewnym sensie zwiększa jej atrakcyjność w oczach potencjalnego nabywcy, czy najemcy. Dlatego warto mimo wszystko go mieć.
Świadectwa nie potrzeba też, jeżeli nieruchomość nie ma jeszcze księgi wieczystej. Choć tak jak w poprzednim przypadku, warto mieć ten dokument, ponieważ oferta nieruchomości wydaje się wówczas atrakcyjniejsza, lepiej dopracowana, a jej właściciel wygląda na osobę rzetelną i charakteryzującą się profesjonalnym podejściem do sprawy. Tak samo świadectwa nie wymaga się w przypadku, gdy nieruchomość nie ma jeszcze podłączonego źródła ciepła, czyli na przykład pieca albo ogrzewania miejskiego.
Będąc w temacie, czym jest świadectwo energetyczne, kto musi mieć i kiedy wymagane, warto podkreślić, że od wiosny tego roku, obowiązek ten spoczywa na właścicielach zarówno nowych, jak i używanych już nieruchomości (rynek pierwotny i wtórny).
Kliknij i poznaj!
Posłuchaj eksperta!
Co warto wiedzieć? Kliknij!