Pozwolenie na użytkowanie a certyfikat energetyczny - co powinieneś wiedzieć?

Potrzebujesz świadectwa energetycznego?

Świadectwo energetyczne a pozwolenie na użytkowanie: jak wpływa?

Dzięki rządowym programom wsparcia większa liczba osób może starać się o kredyt na zakup nieruchomości na rynku pierwotnym lub wtórnym. Jeżeli jesteśmy jedną z nich, to powinniśmy mieć świadomość wprowadzenia nowych przepisów o paszportach energetycznych. Zwłaszcza jeżeli kupujemy wprost od dewelopera, który musi uzyskać świadectwo charakterystyki energetycznej do pozwolenia na użytkowanie. Bez tego dokumentu nie będziemy mogli wprowadzić się do naszego domu lub mieszkania.

 Co to jest świadectwo energetyczne? 

Świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument, który nie tylko określa ilość energii potrzebnej do zaspokojenia potrzeb związanych z użytkowaniem budynku, ale także pełni funkcję informacyjną i edukacyjną dla właścicieli i najemców.

Wprowadzenie obowiązku posiadania świadectwa wynika z prawa europejskiego i ma na celu promowanie budownictwa efektywnego energetycznie oraz zwiększanie świadomości społecznej na temat oszczędności energii.

Regulacje dotyczące sporządzania i przekazywania świadectw charakterystyki energetycznej zostały szczegółowo określone w ustawie z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków.

Co to jest pozwolenie na użytkowanie? 

Pozwolenie na użytkowanie to dokument, który legalizuje zakończenie budowy i umożliwia zamieszkanie w nowym domu. W większości przypadków nie jest konieczne dla domków jednorodzinnych, chyba że budowa jest użytkowana przed zakończeniem wszystkich prac lub nadzór budowlany nakłada taki obowiązek. 

Uzyskanie pozwolenia na użytkowanie wymaga zwykle odbioru technicznego budynku przez urzędnika nadzoru budowlanego. Inwestorzy czasem decydują się na jego uzyskanie nawet w przypadkach, gdy formalnie wystarczy zawiadomienie o zakończeniu budowy, dla potwierdzenia zgodności z projektem i uniknięcia ewentualnych kar finansowych.

Świadectwo charakterystyki energetycznej a pozwolenie na użytkowanie — kiedy jest konieczne?

Świadectwo energetyczne określa całkowite zapotrzebowanie domu (mieszkania) na energię. W świetle znowelizowanych przepisów, świadectwo charakterystyki energetycznej jest konieczne nie tylko w momencie sprzedaży lub wynajmu nieruchomości. Musi także zostać dołączone do zawiadomienia o zakończeniu budowy lub do wniosku o pozwolenie na użytkowanie. Świadectwo charakterystyki energetycznej jest więc kolejnym dokumentem, bez którego nie będzie możliwe odebranie nieruchomości. Brak świadectwa dla nadzoru budowlanego jest różnoznaczne z informacją, że nieruchomość nie jest podłączona do źródła ciepła. Zatem wniosek zostanie odrzucony.

Świadectwo charakterystyki energetycznej a pozwolenie na użytkowanie — kto wnioskuje o wydanie świadectwa?

CytatPamiętaj, że to zawsze na deweloperze ciąży obowiązek przedłożenia świadectwa.
pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

  1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
  2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
  3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

W zdecydowanej większości przypadków to na deweloperze będzie ciążył obowiązek uzyskania świadectwa do pozwolenia na użytkowanie. Jeżeli w umowie deweloperskiej ustalimy, że przeniesienie własności nastąpi po oddaniu budynku do użytkowania, to nie powinniśmy martwić się tym tematem.

Zdarza się jednak (przy mniejszych inwestycjach), że deweloperzy nie realizują tego obowiązku i próbują koszty sporządzenia świadectw „przerzucić” na klientów. Takie sytuacje nie powinny mieć miejsca, chyba że w umowie mamy zapis, że przeniesienie własności następuje po wybudowaniu budynku, ale jeszcze przed jego odbiorem. Wtedy dopełnienie formalności, czyli uzyskanie świadectwa, będzie spoczywało na nas.

Czy można odebrać dom, jeżeli wskaźniki świadectwa charakterystyki energetycznej są przekroczone?

Powinniśmy także pamiętać, że świadectwo nie jest jedynie formalnością. Jego wskaźniki mają wpływ również na wydłużenie procesu budowy lub wzrost kosztów.

Dzieje się tak, jeżeli nowopowstały budynek nie spełnia norm wskazanych w przepisach, w tym dla wskaźnika EP (nieodnawialnej energii pierwotnej). W takiej sytuacji inspektor budowy nie powinien potwierdzać, że budowa została wykonana zgodnie z przepisami. I trzeba dokonać poprawek. Dlatego wszelkie zmiany w projekcie powinny być dobrze przemyślane.


Potrzebujesz uzyskać świadectwo energetyczne Twojej nieruchomości?

Zamów fachową pomoc specjalisty z Pewny Lokal!

  • Nie da się sprawdzić mieszkania lub domu bez profesjonalnego, atestowanego (i drogiego!) sprzętu pomiarowego oraz znajomości norm.
  • Świadectwo energetyczne budynku jest obowiązkowe — pamiętaj o tym!
  • Specjaliści Pewnego Lokalu sprawnie wystawią świadectwo energetyczne. Gwarantujemy.

Gwarancja wyłapania niedociągnięć.
Doświadczeni inżynierowie.
Duża dyspozycyjność.

Strzałka zarezerwuj
Karol, główny inżynier Pewny Lokal

Potrzebujesz świadectwa energetycznego?

Zarezerwuj online
Karol, główny inżynier Pewny Lokal

Poznaj Pewny Lokal

  1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
  2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
  3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
  4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
  5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Zwolnienia w prawie o świadectwach energetycznych

Kliknij i poznaj!

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Jak zabytki są postrzegane w świetle przepisów o świadectwie energetycznym?

Posłuchaj eksperta!


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 743 opinii.

Potrzebujesz świadectwa energetycznego?

Zarezerwuj online

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik: świadectwo energetyczne

okładka poradnika

Poradnik: badanie termowizyjne

okładka poradnika

Poradnik dla nabywców na rynku wtórnym

okładka poradnika

Świadectwo charakterystyki energetycznej a ustawa

Co warto wiedzieć? Kliknij!