Szkoły są ważnymi konsumentami energii, a świadectwo energetyczne odgrywa kluczową rolę w zwiększaniu efektywności energetycznej. To dzięki niemu administracja szkół może zrozumieć, jak i gdzie zużywana jest największa część energii oraz jakie kroki podjąć w celu jej oszczędzania. Sprawdź, co mówi prawo na temat świadectwa energetycznego szkół i jakie korzyści przynosi ten dokument.
Obowiązek posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej dotyczy różnych typów budynków administracji publicznej o powierzchni przekraczających 250 m2. Jednakże, ponieważ szkoły w rozumieniu definicji zgodnej z art. 5 § 2 pkt 3 Kodeksu postępowania administracyjnego nie stanowią budynku organu administracji publicznej, nie mają takiego obowiązku.
Odstępstwem od tej zasady jest sytuacja, gdy szkoła czy uczelnia planują sprzedaż lub wynajem budynku lub jego części. Przykładowo, może chodzić o wynajem pomieszczenia na warsztaty, biura czy sklepik szkolny. W takim przypadku, dla wynajmowanych części budynku powinno być sporządzone świadectwo charakterystyki energetycznej.
Ważne jest jednak zrozumienie, że istnieją dwa różne typy świadectw energetycznych.
W tym drugim wypadku najemca otrzymuje certyfikat, które wskazuje charakterystykę energetyczną dla tej części budynku, którą wynajmuje, a nie całości.
Świadectwo charakterystyki energetycznej szkoły pozyskuje się jedynie poprzez zlecenie audytu i tylko osoba z uprawnieniami ma prawo taki audyt wykonać. Audytor przeprowadza oględziny budynku oraz analizę dokumentacji technicznej. Wydany dokument jest ważny przez 10 lat od daty sporządzenia, chyba że w międzyczasie przeprowadzono prace budowlano-instalacyjne, zmieniające charakterystykę energetyczną budynku.
Kiedy szkoła publiczna decyduje się na zamówienie świadectwa charakterystyki energetycznej, to idealny moment, aby poszerzyć zakres usługi o dodatkowe elementy. Mogą to być analiza zużycia energii i kosztów związanych z funkcjonowaniem obiektu lub doradztwo dotyczące umowy oraz taryfy zaopatrzenia w energię. Koszt całego procesu uzależniony jest głównie od wielkości budynku.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Certyfikat energetyczny szkoły ułatwia podejmowanie decyzji zakupowych, ponieważ to na jego podstawie zaplanować można przyszłe inwestycje w technologie energooszczędne. Obniżenie rachunków za media jest kolejną nieocenioną zaletą wykonanego audytu. Do tego w salach, gdzie panuje prawidłowa temperatura i odpowiednia wilgotność, poprawia się koncentracja oraz samopoczucie uczniów.
Jednak przede wszystkim paszport energetyczny przyczynia się do ochrony środowiska i walki z globalnym ociepleniem poprzez oszczędzanie energii. Dlatego tak ważne jest, aby każda szkoła posiadała aktualne świadectwo energetyczne.
Posłuchaj eksperta!
Kliknij i odkryj!
Posłuchaj, jak to zrobić!