Kiedy ceny energii rosną, a firmy poszukują oszczędności, świadectwo energetyczne fabryki i zakładu produkcyjnego zyskuje na znaczeniu. Umożliwia ono ocenę zużycia energii oraz wprowadzenie działań mających na celu jej oszczędzanie. Czym jest dla zakładu produkcyjnego oraz jakie korzyści może przynieść fabryce taki certyfikat energetyczny? Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu.
Świadectwo energetyczne fabryki i zakładu produkcyjnego jest dokumentem, który określa roczne zapotrzebowanie budynku na energię, takie jak zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną EP oraz zapotrzebowanie na energię końcową EK. Obejmuje ono zużycie energii na ogrzewanie, chłodzenie lub wentylację, ale także na oświetlenie oraz cele technologiczne, czyli związane z procesem produkcji, jak np. napęd maszyn. Ten certyfikat energetyczny jest wydawany na podstawie audytu energetycznego, przeprowadzanego wyłącznie przez uprawnionego do tego audytora.
Świadectwo charakterystyki energetycznej zachowuje ważność przez 10 lat od daty jego sporządzenia. Wyjątkiem są sytuacje, gdy w zakładzie zostają wykonane jakieś prace budowlano-instalacyjne wpływające na efektywność energetyczną budynku. Wówczas konieczne jest wystawienie nowego certyfikatu. Koszt audytu zależny jest od czynników takich jak wielkość budynku, jego przeznaczenie oraz stopień skomplikowania analizy energetycznej.
Zgodnie z nowelizacją ustawy o charakterystyce energetycznej budynków, która weszła w życie 28 kwietnia 2023 roku, każdy właściciel lub zarządca budynku, w tym fabryki i zakłady produkcyjne, musi posiadać świadectwo energetyczne. Co ważne, paszport energetyczny obowiązkowy jest w przypadku sprzedaży lub wynajmu obiektu bądź jego części. Ponadto inwestorzy zobligowani są do dołączenia tego dokumentu do zawiadomienia o zakończeniu budowy oraz wniosku o pozwolenie na użytkowanie.
Prawidłowo sporządzony certyfikat energetyczny dla fabryki i zakładu produkcyjnego, a zwłaszcza taki, który został wzbogacony o elementy takie jak: analiza zużycia całkowitej energii i kosztów z nią związanych czy analiza efektywności używanych w zakładzie urządzeń i systemów, to nie tylko obowiązek prawny, lecz także ekonomiczne, środowiskowe i społeczne korzyści.
Świadectwo energetycznego fabryki lub zakładu produkcyjnego, poza spełnieniem wymogów prawnych, podnosi wartość obiektu na rynku nieruchomości. Nie od dziś budynki o lepszej efektywności energetycznej cieszą się większym zainteresowaniem. Identyfikacja obszarów, jakie po usprawnieniu obniżą koszty eksploatacyjne w zakładzie, jest możliwa właśnie dzięki informacjom zawartym w świadectwie. A poprzez poprawę efektywności energetycznej przyczyni się do zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko poprzez redukcję zużycia energii i emisji CO2.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Posłuchaj eksperta!
Kliknij i odkryj!
Posłuchaj, jak to zrobić!