Troska o naturalne środowisko dotyczy także szpitali, które są zobowiązane podejmować działania mające na celu oszczędzanie energii. Wspomóc w tym procesie może świadectwo energetyczne, które dostarcza informacji na temat zużycia energii w budynku i możliwości jej oszczędzania. Jednak czy każdy szpital musi mieć takie świadectwo i czy przynosi ono jakieś korzyści dla społeczeństwa?
Świadectwo energetyczne szpitala to dokument, który określa roczne zapotrzebowanie tego konkretnego budynku na energię. Obejmuje ono zużycie energii na ogrzewanie, chłodzenie, wentylację, ale także na przygotowanie ciepłej wody użytkowej oraz oświetlenie. Każdy certyfikat energetyczny jest wydawany na podstawie audytu energetycznego, przeprowadzonego przez uprawnionego audytora.
Szpitale są jednymi z największych konsumentów energii w sektorze publicznym, działają przez całą dobę, siedem dni w tygodniu i korzystają z wielu urządzeń medycznych, które zużywają dużo energii. Dlatego tak ważne jest, aby szpitale były jak najbardziej efektywne energetycznie. Co więcej, istnieje co najmniej kilka powodów, dla których świadectwo energetyczne szpitala jest ważne.
Pozwala na ocenę efektywności energetycznej budynku. To właśnie dzięki charakterystyce energetycznej administracja szpitala wie, ile energii zużywa, a co najważniejsze, w jaki sposób może ją oszczędzić.
Ułatwia podejmowanie decyzji inwestycyjnych. Na podstawie świadectwa energetycznego szpital może zaplanować inwestycje w technologie oszczędzające energię, takie jak np. wymiana okien, izolacja termiczna budynku czy montaż paneli fotowoltaicznych.
Spełnia wymogi prawne. Obowiązek certyfikacji energetycznej dla budynków użyteczności publicznej, do których należą szpitale, został wprowadzony w Polsce w kwietniu 2023 roku.
Oprócz wymienionych wyżej, świadectwo energetyczne szpitala przynieść może inne korzyści. Mowa tu przede wszystkim o obniżeniu kosztów rachunków za energię – oszczędzanie jej oznacza bowiem mniejsze zużycie paliw i prądu, co przekłada się na niższe opłaty za media.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
W grę wchodzi także poprawa wygody pacjentów oraz personelu. Zatem w szpitalach dbających o efektywność energetyczną panuje odpowiednia temperatura, wilgotność powietrza i oświetlenie, zapewniając większy komfort. Co więcej, zwiększa się prestiż placówki. W dobie coraz większych wymogów prawnych dotyczących ochrony środowiska świadectwo energetyczne szpitala to ważny krok ku wypełnieniu tych zobowiązań.
Aby uzyskać świadectwo energetyczne szpitala, należy zlecić audyt energetyczny uprawnionemu audytorowi. Przeprowadzi on oględziny budynku, przeanalizuje dokumentację techniczną i sporządzi raport, na podstawie którego zostanie wydany certyfikat energetyczny. Koszt audytu energetycznego i wydania świadectwa zależy od wielkości i specyfiki budynku, a dokument jest ważny przez 10 lat.
Posłuchaj eksperta!
Kliknij i odkryj!
Posłuchaj, jak to zrobić!