O Rafale Zaorskim, największym polskim spekulancie, znów zrobiło się głośno. Tym razem za sprawą tak zwanego „Epickiego flipa”. Nowatorski pomysł budzi wiele emocji i kontrowersji. Czy ma szansę na realizację?
Przypomnijmy, że Rafał Zaorski w 2022 roku dokonał zakupu ekskluzywnego apartamentu, mieszczącego się w prestiżowym apartamentowcu przy ul. Złota 44 w Warszawie za 23 milionów złotych. Ten luksusowy nabytek stał się jednym z najdroższych mieszkań w kraju. Jednak w listopadzie 2023 roku, Zaorski zaskoczył opinię publiczną, ogłaszając swoje zamiary dotyczące sprzedaży. Niemniej jednak plany te uległy pewnym modyfikacjom.
Zaskakujące ogłoszenie nadeszło pod koniec grudnia. Rafał Zaorski zdecydował się nie tylko na sprzedaż swojego ekskluzywnego mieszkania, lecz również na wprowadzenie na rynek innowacyjnego projektu, który w Polsce dotąd nie znalazł swojego odpowiednika. To ogłoszenie natychmiast wzbudziło ogromne zainteresowanie i wywołało lawinę komentarzy – tak samo pozytywnych, jak i negatywnych.
Projekt pod nazwą „Epicki flip” polega na tym, że Zaorski postanowił zaskoczyć branżę nieruchomości innowacyjnym pomysłem. Jego plan zakłada podzielenie zakupionego apartamentu na aż 20 000 mniejszych części. W ramach tego projektu nowi nabywcy otrzymają nie tylko klucze do swoich mikroczęści apartamentu, ale również wpisy do księgi wieczystej. Zaorski zapewnia, że ten unikatowy model podziału przyniesie korzyści nowym właścicielom.
W przypadku powodzenia tego nietypowego przedsięwzięcia pomysłodawca akcji mógłby odnieść ogromny sukces finansowy, prognozując potencjalne zyski na poziomie aż 100 milionów złotych. To ambitne podejście do inwestowania w nieruchomości, które z pewnością przyciągnie inwestorów. O ile dojdzie do skutku.
Ambitny pomysł Zaorskiego nie podoba się wszystkim. Społeczność oskarża go o uprzykrzanie życia innym lokatorom. Protestują też sami sąsiedzi i Wspólnota Mieszkaniowa Złota 44, którzy nie wyobrażają sobie mieszkać w sąsiedztwie 20 000 „nowych właścicieli” 480-metrowego apartamentu. Czy mogą zablokować „Epicki flip” i na jakiej podstawie?
Okazuje się, że tak. Sąd Okręgowy w Warszawie, IV Wydział Cywilny już podjął kroki w trybie art. 16 ust. 1 ustawy o własności lokali przez ustanowienie zakazu zbywania lub obciążania mieszkania, w tym udziałów w mieszkaniu na czas trwania postępowania. Cała sprzedaż może być zablokowana na podstawie 5. artykułu Kodeksu cywilnego, który mówi, że: „Nie można czynić ze swego prawa użytku, który by był sprzeczny ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem tego prawa lub z zasadami współżycia społecznego. Takie działanie lub zaniechanie uprawnionego nie jest uważane za wykonywanie prawa i nie korzysta z ochrony”.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Wspólnota Mieszkaniowa tłumaczy, że jest o krok od udowodnienia swoich racji i zablokowaniu sprzedaży z powodu – jak czytamy w dokumentacji – „korzystanie z mieszkania wbrew jego przeznaczeniu, rażące i uporczywe naruszanie porządku domowego oraz zachowanie właściciela”.
Jest to precedensowa sprawa w naszym kraju, która pokazuje, że wspólnoty mieszkaniowe mają wspływ na transakcje kupna i sprzedaży nieruchomości. Nie mają mocy sprawczej, ale mogą wystąpić do sądu o zakaz sprzedaży.
Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.
Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.