W miniony weekend (14-15 października) odbyły się Targi Nieruchomości – impreza organizowana przez firmę Expo Property. Targi zostały podzielone na dwa wydarzenia: „Północne” oraz „Południowe” Targi Nieruchomości. Pierwsze odbyły się w hali BOS na warszawskiej Białołęce, drugie – w Arenie Ursynów, gdzie na co dzień swoje mecze rozgrywają siatkarze Politechniki. W wydarzeniu – poza konsumentami – wzięli udział deweloperzy, firmy doradztwa finansowego oraz budowlane, które prezentowały swoje oferty. Targi były znakomitą okazją, aby zapoznać klientów deweloperów z ofertą Pewnego Lokalu, dlatego nie mogło nas na nich zabraknąć.
Przy okazji, chcieliśmy podzielić się z Wami kilkoma obserwacjami dotyczącymi trendów na rynku deweloperskim oraz najczęstszych obaw konsumentów, które zaobserwowaliśmy na targach.
Chociaż internet jest coraz ważniejszym kanałem sprzedaży dla deweloperów, możliwość bezpośredniej rozmowy z potencjalnym klientem cały czas jest na wagę złota. Uczestniczący w targach deweloperzy podkreślali, że dzięki bezpośredniej rozmowie z klientem, łatwiej pokazać im wszystkie zalety reklamowanej inwestycji. Nas akurat cieszy, że deweloperzy cały czas starają się sprzedawać swoje mieszkania na targach. W bezpośredniej interakcji z deweloperem konsumentowi łatwiej poprosić jego przedstawiciela o pokazanie projektu umowy deweloperskiej czy aktualnego prospektu informacyjnego inwestycji. Dzięki temu, klient ma możliwość wstępnie ocenić prawne i finansowe konsekwencje zakupu mieszkania (choć oczywiście jest to dopiero pierwszy krok kompleksowego audytu mieszkania – w dalszych pomaga Pewny Lokal).
Podczas targów nasi rozmówcy często podkreślali, że kupno mieszkania na rynku wtórnym może być lepszą okazją cenową niż nabycie mieszkania od dewelopera. Napotkane przez nas osoby bały się jednak ryzyka związanego z niepewnością co do stanu prawnego budynku (roszczenia reprywatyzacyjne, prawa do piwnicy...), zgodności rzeczywistego metrażu z tym wskazanym w księgach wieczystych lub akcie notarialnym, a także ryzyk technicznych (np. stare instalacje). Z tym większą przyjemnością informowaliśmy naszych rozmówców, że usługi Pewnego Lokalu są też dostępne na rynku wtórnym.
Informując gości targów o naszej usłudze odbioru technicznego mieszkań oraz domów, zwykle nie mieliśmy problemu z przekonaniem ich, że doświadczony i przeszkolony technik dokładniej oceni zgodności nowo odbieranego mieszkania z projektem i normami technicznymi, a także wypatrzy wszystkie ewentualne usterki. O ile z tą linią rozumowania zgadzały się prawie wszystkie Panie, spotkaliśmy kilku mężczyzn, którzy oświadczyli, że „sami najlepiej odbiorą swoje mieszkanie”. Cóż, pozostaje im tylko życzyć powodzenia: mamy nadzieję, że nie zawiedziecie swoich Pań:)
Taka opinia zdaje się tkwić mocno w wielu potencjalnych nabywcach mieszkań, którzy odwiedzili targi. Często musieliśmy ich przekonywać, że przeważająca większość deweloperów negocjuje umowy, bo przecież, nawet największemu deweloperowi niełatwo zrezygnować z transakcji na kilkaset złotych – tak, deweloperzy są więc skłonni do ustępstw, zarówno cenowych jak i renegocjacji poszczególnych postanowień umownych, które nie do końca zabezpieczają konsumenta. Co więcej, duży deweloperzy są szczególnie wyczuleni na ryzyko reputacyjne (często są to przecież spółki giełdowe), dlatego argument, że w proponowanej przez nich umowie niektóre klauzule mogą być sprzeczne z prawem i nie zabezpieczają interesów konsumenta trafia do nich tym mocniej:)
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Minęły już chyba czasy, kiedy klienci bali się upadku dewelopera (choć bankructwa czas się zdarzają, nawet pomimo uchwalenia ustawy deweloperskiej). Najczęstszą obawą wśród konsumentów są kary umowne i możliwość odstąpienia przez dewelopera od umowy, a także podwyższenia przez niego ceny (“co, jeśli spóźnię się jeden dzień z płatnością?”, “czy ta cena jest ostateczna”, “ile zapłacę, jeśli metraż okaże się inny”), a także ryzyko, że deweloper nie przeniesie na klienta „wszystkiego, co obiecał” (np. ogródka o określonym metrażu, czy obiecanego wykończenia mieszkania). Klienci obawiają się też, że prawa do mieszkania oraz części budynku (np. piwnica), które przenosi na nich deweloper mogą nie być w przyszłości skuteczne względem wspólnoty oraz pozostałych mieszkańców budynku.
Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.
Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.