Kupno mieszkania krok po kroku notariusz - jakie dokumenty

Potrzebujesz pomocy przy kupnie lub sprzedaży nieruchomości?

Kupno mieszkania krok po kroku notariusz | 797 014 014

Spotkanie stron transakcji kupna mieszkania w kancelarii nie zawsze jest konieczne, ale zalecane.

Kupując nieruchomość na rynku wtórnym, możemy zdecydować o zawarciu umowy przedwstępnej (jeżeli taka będzie podpisywana) w formie cywilno-prawnej. Czy warto jednak rezygnować w tym przypadku z usług notariusza? Jak wygląda sytuacja w przypadku kupna mieszkania na rynku pierwotnym?


Prawnik pomagający przy kupnie mieszkania
Nasi Prawnicy pomogą Ci załatwić wszelkie formalności.

Zakup na rynku pierwotnym — kiedy do notariusza

Kupując mieszkanie od dewelopera, powinniśmy spotkać się z jego pełnomocnikiem w kancelarii dwukrotnie- podpisując umowę deweloperską (lub przedwstępną, jeżeli inwestycja jest już ukończona) oraz umowę przeniesienia własności. Notariusza zazwyczaj wskazuje deweloper, jeżeli jednak bardzo zależy nam na podpisaniu umowy bądź umów w kancelarii, która na przykład zaproponowała korzystniejsze dla nas warunki (niższa taksa notarialna), wówczas deweloper powinien przystać na naszą prośbę. Ponieważ jednak w praktyce deweloperowi wygodniej jest wszystkie umowy podpisywać w jednej kancelarii (na przykład ze względu na brak konieczności przewożenia dokumentów pomiędzy kancelariami), dobrze jest z nim porozmawiać o możliwości negocjacji taksy u zaproponowanego przez niego notariusza.

Koszty umowy deweloperskiej dzielone są po równo pomiędzy dewelopera i kupującego, ale już w przypadku umowy przyrzeczonej każda ze stron odpowiada za pokrycie swoich kosztów notarialnych. Można oczywiście, w ramach negocjacji, zwrócić się do dewelopera z wnioskiem o wzięcie na siebie przez niego także kosztów kupującego.

Mieszkanie na kredyt czy za gotówkę

Decydując się na mieszkanie, będziemy musieli podjąć decyzję o tym, w jaki sposób ten zakup sfinansujemy. Jeżeli chcemy uniknąć dużej ilości formalności, najlepszym rozwiązaniem dla nas będzie kupno mieszkania za gotówkę bez zaciągania kredytu hipotecznego i oczekiwania na decyzję banku. Kupując mieszkanie na rynku wtórnym za gotówkę, czekać nas będzie jedynie podpisanie niezbędnych dokumentów u notariusza oraz zobowiązanie do przelania określonej kwoty na konto sprzedawcy.

W przypadku kupna mieszkania na kredyt będziemy musieli dostarczyć do banku umowę zawartą ze sprzedającym, np. może być to umowa przedwstępna, tak, aby bank miał dokument poświadczający potrzebę zaciągnięcia kredytu. Kiedy uzyskamy odpowiednie dokumenty od banku i zostanie nam przyznany kredyt hipoteczny, to z takimi dokumentami na pewno będziemy musieli udać się do notariusza w momencie zawierania umowy w formie aktu notarialnego.

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

  1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
  2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
  3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

Kolejną formalnością w przypadku kupna mieszkania na kredyt hipoteczny, będzie konieczność złożenia wpisu hipoteki do księgi wieczystej oraz dostarczenia do banku zaświadczenia o ustanowieniu tej hipoteki.

O co pytać notariusza przy zakupie mieszkania?

Zacznijmy od tego, po co w ogóle jest notariusz. Bo tak naprawdę każda transakcja kupna-sprzedaży nieruchomości kończy się wizytą w kancelarii notarialnej. Należy więc podkreślić, że ma on tu konkretne zadanie – zapewnić bezpieczeństwo prawne w obrocie nieruchomościami. Ma on odpowiednie uprawnienia do analizy i potwierdzania zgodności umów sprzedaży, a także aktów poświadczenia dziedziczenia oraz dokumentów, które są związane z przekształcaniem własności. Notariusz weryfikuje tożsamość stron czynności prawnej, a także dostarczonych dokumentów. Sprawdza, czy sprzedawca mieszkania ma tytuł prawny do lokalu. Ponadto wyjaśnia kwestie dotyczące danego procesu. O co więc można zapytać notariusza w tych okolicznościach? 

Nabywca podczas spotkania z notariuszem może otwarcie zapytać o poprawność i zgodność dokumentów przekazanych mu przez sprzedającego, ale nie jest to konieczne, gdyż wspomniana analiza tych dokumentów pod kątem prawnym jest jego podstawowym zadaniem. W związku z tym sam poinformuje o tym fakcie. Nabywca musi jednak zorientować się w kosztach, jakie będzie musiał ponieść z tytułu tego procesu. Bo to stoi po jego stronie. Opłata notarialna przy zakupie mieszkania stanowi wynagrodzenie notariusza za sporządzenie umowy sprzedaży, a także wniosku wieczystego i wypisy. Koszty te zależą przede wszystkim od wartości nieruchomości. Nabywca powinien również dopytać o koszty założenia księgi wieczystej i dodatkowe opłaty związane z aktem notarialnym. 

Nabywca ma prawo zadawać pytania dotyczące treści aktu notarialnego. Ma obowiązek czynić to w sytuacji, kiedy coś jest dla niego niejasne, niezrozumiałe. Tym bardziej zobowiązany jest do informowania o błędach pojawiających się w tym dokumencie. Jeśli treść przeczytana przez notariusza choć w minimalnej części okaże się niezgodna z prawdą, nabywca winien o tym natychmiast go poinformować. To samo tyczy się niekorzystnych dla nabywcy zapisów w umowie – w tym miejscu i czasie można jeszcze zastosować odpowiednie poprawki.

Należy mieć na uwadze to, że wizyta w kancelarii notarialnej jest już końcowym etapem tej transakcji. Podjęte w tym miejscu decyzje i ostatecznie złożone podpisy zakończą proces kupna-sprzedaży. W związku z tym nabywca musi zadbać o swoje interesy i bezpieczeństwo. Nie zapominajmy, że notariusz jest osobą odpowiadającą za poprawność dokumentów pod kątem prawnym. Specjalista ten nie dba o interesy i korzyści zebranych stron. Nabywca musi więc zadbać o to samodzielnie i domagać się wyjaśnień w sytuacjach dla niego niezrozumiałych lub wyraźnie niekorzystnych.

Formalności po zakupie mieszkania

Pierwszą rzeczą, o jakiej musimy pamiętać, jest zawarcie umów z dostawcami mediów do nieruchomości. Sprzedawca mieszkania powinien ukazać nam dotychczasowe umowy zawierane z poszczególnymi firmami i my jako kupcy mieszkania decydujemy, czy chcemy je kontynuować. Jeżeli postanawiamy zmienić dostawców mediów, to poprzednie umowy muszą zostać wypowiedziane.

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie nieruchomości?

Zamów fachową pomoc z Pewny Lokal!

  • Średnio wykrywamy w nieruchomości 16 usterek.
  • Nasza kancelaria przeanalizowała tysiące umów nabycia nieruchomości.
  • Jesteśmy największą inżynieryjno-prawną firmą od audytu nieruchomości. Działamy w całej Polsce.

Gwarancja wyłapania usterek.
Doświadczeni inżynierowie i prawnicy.
Duża dyspozycyjność.

Strzałka zarezerwuj

Kolejną ważną sprawą są podatki od kupna nieruchomości i my jako nabywcy musimy zgłosić do urzędu skarbowego nabycie własności nieruchomości w ciągu 14 dni od pierwszego dnia miesiąca, który następuje po nabyciu nieruchomości, aby urząd ustalił podatek od nieruchomości. Nasze nabycie mieszkania musimy również zgłosić do urzędu miasta i gminy, aby widnieć jako aktualny właściciel nieruchomości.

Spotkanie w kancelarii — rynek wtórny

W przypadku zakupu mieszkania na rynku wtórnym zdarza się, że podpisywana jest tylko jedna umowa, zawierana w formie aktu notarialnego- umowa sprzedaży. Często jednak strony podpisują wcześniej umowę przedwstępną, na przykład kiedy kupujący zamierza finansować zakup kredytem hipotecznym.  Nie jest konieczne, aby zawierana ona była w kancelarii, ale na pewno jest to wskazane. Dzięki temu strony zyskują możliwość dochodzenia swoich praw przed sądem w przypadku niewywiązania się drugiej strony z umowy.

Warto podkreślić, że zawsze w przypadku pytań dotyczących zapisów umownych, a także wtedy, gdy stwierdzamy różnice pomiędzy wzorem umowy, a wersją przedstawioną do podpisu, należy rozmawiać z notariuszem i prosić o wyjaśnienie. Pamiętajmy jednak, że rolą notariusza nie jest zadbanie o bezpieczeństwo stron transakcji, a zagwarantowanie zgodności zapisów umownych z prawem. Dlatego tak ważne jest bardzo dokładne sprawdzenie umowy przed jej podpisaniem. Warto przy tym skorzystać ze wsparcia doświadczonego w tematyce nieruchomości prawnika.

Nowe mieszkanie a meldunek

Ważną kwestią, o której musimy pamiętać podczas kupna mieszkania, jest zameldowanie się pod nowym adresem. Jeżeli kupujemy mieszkanie, w którym nie planujemy mieszkać, nie musimy zgłaszać meldunku, natomiast w innym przypadku w ciągu 30 dni od zamieszkania w nowym mieszkaniu, musimy się z nim zameldować. Zgłoszenie meldunku możemy wykonać w urzędzie gminy lub miasta, lub też elektronicznie. Pamiętajmy, że aby móc się zameldować, potrzebujemy ukazać kilka dokumentów, tj. dokumenty tożsamości, formularz zgłoszenia pobytu stałego lub czasowego oraz dokument potwierdzający prawo do mieszkania.

dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości

Potrzebujesz pomocy przy kupnie lub sprzedaży nieruchomości?

Zarezerwuj online
dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości

Poznaj Pewny Lokal

  1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
  2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
  3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
  4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
  5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Zobacz, na czym polega przykładowy odbiór mieszkania z naszym ekspertem.

Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Zobacz, co powinieneś wiedzieć o protokole odbioru.

Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 2012 opinii.

Potrzebujesz pomocy przy kupnie lub sprzedaży nieruchomości?

Zarezerwuj online

Sprawdź nieruchomość z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.

Zgromadzona wiedza

Zgromadzona wiedza

Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.

Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić i odebrać mieszkanie na rynku pierwotnym oraz wtórnym

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik odbioru technicznego od dewelopera

okładka poradnika

Poradnik poodbiorowy

okładka poradnika

Poradnik: rękojmia nieruchomości

okładka poradnika

Czym jest odbiór techniczny mieszkania i dlaczego warto go zlecić specjaliście?

Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka