Kupno mieszkania formalności

W artykule podpowiadamy, o jakich formalnościach należy pamiętać podczas kupna mieszkania.
Potrzebujesz pomocy przy zakupie nieruchomości (domu, mieszkania)? Pewny Lokal to prawnicy i inżynierowie specjalizujący się w nieruchomościach.

Jak kupić mieszkanie od dewelopera?

Obejrzyj nasz film.

Spis treści:

1. Księga wieczysta i umowa z deweloperem
2. Formalności i obowiązki przy zakupie mieszkania
3. Kupno mieszkania – co warto wiedzieć?
4. Protokół odbioru to bardzo ważny dokument!

Zakup mieszkania wiąże się z wieloma formalnościami, których musimy dopełnić, jeśli chcemy stać się pełnoprawnymi posiadaczami wymarzonego miejsca na ziemi. O czym musisz pamiętać? Jak szybko się z tym uporać? Mamy nadzieję, że nasze porady pomogą Ci szybciej zdobyć klucze do Twojego lokum.

1. Księga wieczysta i umowa z deweloperem

W zależności od tego czy kupujesz mieszkanie z rynku pierwotnego, czy wtórnego, będziesz musiał zmierzyć się z innymi wyzwaniami. W przypadku lokalu używanego najważniejszym dokumentem jest księga wieczysta. To w niej zapisany jest stan prawny mieszkania, to do kogo należy, a także czy ktoś nie jest tam dopisany jako dożywotni lokator. To niezwykle ważne, aby dokument ten prześledzić uważnie i dokładnie, ponieważ znajdują się w nim także informacje o zadłużeniach czy zajęciu komorniczym. W przypadku mieszkań z rynku pierwotnego, najważniejszym dokumentem jest umowa z deweloperem. Jeśli nie jesteś pewien czy pismo, które musisz podpisać, jest odpowiednio skonstruowane, skorzystaj z naszej usługi, która to gwarantuje, że prawnik, specjalista w dziedzinie nieruchomości, przeanalizuje je od początku do końca i poinformuje Cię, co wynika z jego zapisów.

2. Formalności i obowiązki przy zakupie mieszkania

Kolejne dokumenty to umowa notarialna (w  przypadku mieszkania z rynku wtórnego) oraz akt ustanowienia własności (rynek pierwotny). Często także konieczne jest sporządzenie umowy przedwstępnej. Musisz mieć pewność, że nie zostały w niej zawarte żadne zapisy, które mogą Ci zaszkodzić. Jeśli bierzesz kredyt na mieszkanie, musisz mieć świadomość, że ilość formalności, zwiększy się dwu-, a nawet trzykrotnie. Ważne jest jednak, aby wszystkie dokumenty donosić kredytodawcy możliwe jak najszybciej, ponieważ to przyspiesza decyzję, a później wypłatę środków.

3. Kupno mieszkania – co warto wiedzieć?

Pamiętaj także, aby przejrzeć wszystkie dokumenty związane z meldunkiem różnych osób. Jeżeli, poza właścicielem, w mieszkaniu zameldowane są też inne osoby, musisz poprosić o ich wymeldowanie i potwierdzenie tego odpowiednim oświadczeniem z urzędu. Jeśli tego nie zrobisz, może się kiedyś okazać, że np. skłócony z właścicielem brat pojawi się z walizkami pod Twoimi drzwiami, a Ty będziesz musiał spierać się z niechcianym lokatorem. Jest to oczywiście sytuacja ekstremalna, ale musisz uwierzyć nam na słowo, że takie się zdarzają.

4. Protokół odbioru to bardzo ważny dokument!

Ostatnia kwestia to zebranie wszystkich dokumentów, które związane są z odbiorem mieszkania. W przypadku lokali z rynku pierwotnego musisz mieć protokół odbioru, w którym zapisane jest, czy wszystkie punkty umowy zostały zrealizowane, a jeśli nie to kiedy zostaną naprawione. Jeśli chodzi o rynek wtórny, to także musisz zrobić odbiór. Jeśli nie umiesz samodzielnie ocenić czy wykonane prace są na odpowiednim poziomie, możemy Ci pomóc! Skorzystaj z naszej usługi, przeglądu mieszkań po remoncie.

Kupienie mieszkania wymaga spełnienia wielu warunków i wypełnienia wielu formalności, jednak nic nie jest w stanie zabić radości z posiadania własnego lokum.

Pewny Lokal oferuję usługę kompleksowego audytu nieruchomości (działek, mieszkań i domów) na rynku pierwotnym oraz wtórnym. Zatrudniamy prawników oraz inżynierów i sprawdzamy stan prawny oraz techniczny nieruchomości. Pomagamy m.in. przy odbiorach technicznych, analizie umów oraz ksiąg wieczystych. Dowiedz się więcej o naszej firmie oraz usługach tutaj.

Dowiedz się, jak sprawdzić przynależności przy zakupie mieszkania.

Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.

Jak sprawdzić inwestycję deweloperską?

Zachęcamy do obejrzenia filmu o sprawdzeniu inwestycji deweloperskiej.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 1 opinii.

Zobacz, dlaczego przegląd techniczny mieszkania ma sens.

Obejrzyj rozmowę prawnika z inżynierem.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka