Zakup mieszkania wiąże się z wieloma formalnościami, których musimy dopełnić, jeśli chcemy stać się pełnoprawnymi posiadaczami wymarzonego miejsca na ziemi. O czym musisz pamiętać? Jak szybko się z tym uporać? Mamy nadzieję, że nasze porady pomogą Ci szybciej zdobyć klucze do Twojego lokum.
W zależności od tego czy kupujesz mieszkanie z rynku pierwotnego, czy wtórnego, będziesz musiał zmierzyć się z innymi wyzwaniami. W przypadku lokalu używanego najważniejszym dokumentem jest księga wieczysta. To w niej zapisany jest stan prawny mieszkania, to do kogo należy, a także czy ktoś nie jest tam dopisany jako dożywotni lokator. To niezwykle ważne, aby dokument ten prześledzić uważnie i dokładnie, ponieważ znajdują się w nim także informacje o zadłużeniach czy zajęciu komorniczym. W przypadku mieszkań z rynku pierwotnego, najważniejszym dokumentem jest umowa z deweloperem. Jeśli nie jesteś pewien czy pismo, które musisz podpisać, jest odpowiednio skonstruowane, skorzystaj z naszej usługi, która to gwarantuje, że prawnik, specjalista w dziedzinie nieruchomości, przeanalizuje je od początku do końca i poinformuje Cię, co wynika z jego zapisów.
Kolejne dokumenty to umowa notarialna (w przypadku mieszkania z rynku wtórnego) oraz akt ustanowienia własności (rynek pierwotny). Często także konieczne jest sporządzenie umowy przedwstępnej. Musisz mieć pewność, że nie zostały w niej zawarte żadne zapisy, które mogą Ci zaszkodzić. Jeśli bierzesz kredyt na mieszkanie, musisz mieć świadomość, że ilość formalności, zwiększy się dwu-, a nawet trzykrotnie. Ważne jest jednak, aby wszystkie dokumenty donosić kredytodawcy możliwe jak najszybciej, ponieważ to przyspiesza decyzję, a później wypłatę środków.
Pamiętaj także, aby przejrzeć wszystkie dokumenty związane z meldunkiem różnych osób. Jeżeli, poza właścicielem, w mieszkaniu zameldowane są też inne osoby, musisz poprosić o ich wymeldowanie i potwierdzenie tego odpowiednim oświadczeniem z urzędu. Jeśli tego nie zrobisz, może się kiedyś okazać, że np. skłócony z właścicielem brat pojawi się z walizkami pod Twoimi drzwiami, a Ty będziesz musiał spierać się z niechcianym lokatorem. Jest to oczywiście sytuacja ekstremalna, ale musisz uwierzyć nam na słowo, że takie się zdarzają.
Ostatnia kwestia to zebranie wszystkich dokumentów, które związane są z odbiorem mieszkania. W przypadku lokali z rynku pierwotnego musisz mieć protokół odbioru, w którym zapisane jest, czy wszystkie punkty umowy zostały zrealizowane, a jeśli nie to kiedy zostaną naprawione. Jeśli chodzi o rynek wtórny, to także musisz zrobić odbiór. Jeśli nie umiesz samodzielnie ocenić czy wykonane prace są na odpowiednim poziomie, możemy Ci pomóc! Skorzystaj z naszej usługi, przeglądu mieszkań po remoncie.
Kupienie mieszkania wymaga spełnienia wielu warunków i wypełnienia wielu formalności, jednak nic nie jest w stanie zabić radości z posiadania własnego lokum.
Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Poradniki
Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów.
Podaj telefon, na który wyślemy link
Podaj telefon, na który wyślemy link
Podaj telefon, na który wyślemy link
Podaj telefon, na który wyślemy link
Podaj telefon, na który wyślemy link
Podaj telefon, na który wyślemy link
Podaj telefon, na który wyślemy link
Podaj telefon, na który wyślemy link
Podaj telefon, na który wyślemy link
Podaj telefon, na który wyślemy link
Podaj telefon, na który wyślemy link
Podaj telefon, na który wyślemy link
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Obejrzyj rozmowę prawnika z inżynierem.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!