Mały deweloper - jak nim zostać?

słuchawka telefonu
strzałka

Potrzebujesz obsługi prawnej lub technicznej dla swojej inwestycji?

Oddzwaniamy w kilka minut!

Jak zostać małym deweloperem? Ile potrzeba środków?

Działalność deweloperska oceniana jest przez społeczeństwo jako bardzo intratne zajęcie. Nic dziwnego, końcem 2023 r. media obiegła informacja o rekordowej marży deweloperów, a ceny mieszkań stale rosną. Co więcej, na ich spadek w najbliższych miesiącach raczej nie mamy co liczyć. Dlatego, jeżeli zastanawiasz się jak dołączyć do tego świata i zostać na początek małym deweloperem, to w dzisiejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Kto może zostać małym deweloperem?

Zacznijmy zatem od wyjaśnienia sobie pojęcia mały deweloper. Z punktu widzenia przepisów, czyli tzw. Ustawy deweloperskiej, pojęcie mały deweloper nie istnieje.

Zatem określenie mały deweloper jest uznaniowe i odnosi się zwykle do wielkości inwestycji, jakie prowadzi dany deweloper, a także jego rozpoznawalności na rynku. Zatem małym deweloperem jest przedsiębiorca, który dopiero zaczął swoją działalność lub prowadzi ją na niewielką skalę.

Z punktu widzenia przepisów deweloperem jest każdy przedsiębiorca w rozumieniu art. 431 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. z 2020 r. poz. 1740 i 2320), który w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej realizuje przedsięwzięcie deweloperskie.

Natomiast przedsięwzięcie deweloperskie to proces, w wyniku którego na rzecz nabywcy zostają przeniesione prawa wynikające z umowy deweloperskiej albo jednej z umów, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2, 3 lub 5, lub ust. 2, lub art. 3. W szczególności:

  • budowę lub przebudowę,
  • czynności faktyczne i prawne niezbędne do rozpoczęcia budowy lub przebudowy oraz oddania budynku do użytkowania, przygotowujące nabycie praw do nieruchomości, na której ma być realizowana budowa lub przebudowa, przygotowanie projektu budowlanego lub nabycie praw do projektu budowlanego, nabycie materiałów budowlanych i uzyskanie wymaganych zezwoleń administracyjnych określonych odrębnymi przepisami, oraz
  • czynności faktyczne i prawne niezbędne do zawierania umów z nabywcami.

Zatem jedynym formalnym warunkiem do zostania deweloperem jest prowadzenie działalności gospodarczej. Nie potrzeba do tego licencji, ukończenia studiów lub określonych kursów.

Nie oznacza to jednak, że małym deweloperem zostanie każdy. Przedsięwzięcie deweloperskie wymaga wiedzy i doświadczenia (nie tylko budowlanego). Najczęściej deweloperzy, to byli budowlańcy, kierownicy robót i agenci nieruchomości. Wiedzą więc „z czym się to je” (a przynajmniej tak im się wydaje).

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

  1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
  2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
  3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

Jest jeszcze jeden istotny czynnik, o którym nie mówią wprost przepisy, a jest niezbędny do rozpoczęcia działalności w tej branży — pieniądze.

Zakup działki, pozyskanie wszystkich dokumentów i wreszcie sama budowa wymagają sporych nakładów finansowych. Tym bardziej że na zyski ze sprzedaży trzeba cierpliwie poczekać, a ich ostateczna wielkość nigdy nie jest znana. Nawet przy bardzo dokładnej kalkulacji.

Jakiego wkładu pieniężnego potrzeba, aby zostać małym deweloperem?

Sytuacja, w której deweloper posiada na rachunku bankowym całość kwoty potrzebnej na inwestycję i spokojnie czeka na wpłaty, raczej się nie zdarza. (Zresztą, byłoby to niepotrzebne zamrożenie kapitału). Deweloper nie może też od razu wykorzystać środków wpłacanych przez nabywców, bo podlegają one szczególnej ochronie.

Są lokowane na rachunkach powierniczych i otrzymuje je w transzach po zakończeniu określonego w umowie etapu. Dlatego najczęstszą metodą finansowania, z jakiej korzystają deweloperzy przy prowadzeniu inwestycji, jest kredyt deweloperski (inwestycyjny).

Niestety, uzyskanie pierwszego kredytu deweloperskiego w celu zostania małym deweloperem może być wyzwaniem. Bank będzie musiał sprawdzić, jak duże jest potencjalne ryzyko i zysk Twojej inwestycji. Będziesz musiał przedstawić mu bardzo dobry biznesplan, który przekona bank, że opłaca mu się pożyczyć pieniądze. Warto więc przy jego tworzeniu skorzystać z usług fachowców.

Musisz także dysponować wkładem własnym (pieniężnym lub niepieniężnym).

Zwykle jest to od 20 do 30%. Na szczęście, może to być posiadany już przez Ciebie grunt pod budowę.

Zwykle banki uznają także poniesione do tej pory wydatki w inwestycji. Na przykład na przygotowanie projektów. W zależności od uzgodnień z bankiem kredyt może obejmować tylko okres trwania inwestycji lub dłużej, (do czasu sprzedania lokali).

Potrzebna kompleksowa obsługa dla inwestycji deweloperskiej?

Skontaktuj się z nami i przekonaj się że:

  • Nasza firma przygotuje prospekt informacyjny i zapewni obsługę prawną.
  • Pewny Lokal szybko dostarczy świadectwa energetyczne dla wybranej inwestycji.
  • Sprawdzenie lokali po generalnym wykonawcy oraz outsourcing inżynierów — w tym również pomożemy!

Gwarancja wyłapania niedociągnięć
Doświadczeni audytorzy i prawnicy
Duża dyspozycyjność

Strzałka zarezerwuj

Drugą możliwością na zapewnienie sobie środków, jeżeli nie masz kapitału, jest pozyskanie inwestora, który częściowo pokryje koszty budowy pierwszych etapów, do czasu odblokowania przez bank pieniędzy od klientów. W takiej sytuacji warto zwrócić się o poradę do prawników specjalizujących się w rynku nieruchomości, którzy pomogą ustalić wzajemne zależności pomiędzy Tobą i wspólnikiem i kwestie późniejszego podziału zysku.

Co jeszcze jest potrzebne, aby zostać małym deweloperem?

Posiadanie gruntu, planów i wizji, to tylko początek drogi jako mały deweloper. Musisz mieć świadomość, że deweloper (zwłaszcza na początku) to nie tylko budowlaniec, ale również handlowiec, marketingowiec i analityk itd. Nieustannie zmieniają się przepisy, ceny i technologie, a wszystko to ma wpływ na przyszły zysk z inwestycji.

Na szczęście od kilku lat na rynku dostępne są dedykowane szkolenia / kursy dla przyszłych deweloperów. Nie zastąpią one realnego doświadczenia, jakiego nabierzesz, rozpoczynając taką działalność, ale pozwolą Ci, chociaż częściowo oswoić się z wyzwaniami, jakie na Ciebie czekają.

dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości

Potrzebujesz obsługi prawnej lub technicznej dla swojej inwestycji?

dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości
Pewny Lokal to marka ugruntowana na rynku, która zapewnia obsługę nie tylko klientów indywidualnych, ale też partnerów biznesowych. Nasi prawnicy przygotują projekt prospektu informacyjnego i doradzą w innych kwestiach prawa nieruchomości. Oprócz tego przygotujemy świadectwa energetyczne dla wybranych inwestycji. Z kolei w zakresie wydań i przedodbiorów dysponujemy wykwalifikowaną kadrą specjalistów, którzy pomogą w pełnej realizacji przedsięwzięcia deweloperskiego. Jeżeli chcesz więcej dowiedzieć się o naszej ofercie B2B, skontaktuj się z nami pod numerem 797 014 014.

Poznaj Pewny Lokal

  1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
  2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
  3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
  4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
  5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Umowa deweloperska — co powinna zawierać?

Zobacz, co powinno znaleźć się w umowie deweloperskiej.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Świadectwo charakterystyki energetycznej a nieruchomość od dewelopera

Każda nieruchomość na sprzedaż powinna takie mieć! Obejrzyj, aby się dowiedzieć.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 261 opinii.

Potrzebujesz obsługi prawnej lub technicznej dla swojej inwestycji?

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik odbioru technicznego od dewelopera

okładka poradnika

Poradnik świadectwo energetyczne

okładka poradnika

Poradnik dla nabywców na rynku wtórnym

okładka poradnika

Dr Piotr Semeniuk odpowiada, co to odbiór techniczny mieszkania i dlaczego zlecić go specjaliście?

Warto obejrzeć i dowiedzieć się, dlaczego współpraca z Pewny Lokal to dobra inwestycja.