Czym jest działalność deweloperska?

słuchawka telefonu
strzałka

Potrzebujesz obsługi prawnej lub technicznej dla swojej inwestycji?

Oddzwaniamy w kilka minut!

Jak zostać deweloperem? Kim jest deweloper?

W poniższym artykule wyjaśniamy, czym jest działalność deweloperska.

Mieszkania od deweloperów są niezwykle popularne i powstaje ich już tak dużo, że rynek pierwotny przenosi się na obrzeża miast i wsie. Deweloperzy zachęcają do inwestowania, a wiele osób zastanawia się jak zostać deweloperem i zacząć zarabiać na nieruchomościach. Czy można zostać deweloperem bez kredytu i bez doświadczenia w branży, jak zostać deweloperem i co trzeba zrobić, by odnieść sukces na tym rynku, podpowiadamy w poniższym artykule.

Czym jest działalność deweloperska

Aby zostać deweloperem trzeba mieć przede wszystkim działalność gospodarczą, nie można robić tego jako osoba prywatna. Deweloper nie zajmuje się, wbrew obiegowej opinii, budowaniem bloków i sprzedażą mieszkań. Deweloper pozyskuje kapitał pod inwestycję, ekipę budowlaną, architektów, którzy robi projekt i różne pozwolenia, a także klientów na mieszkania czy domy, które planuje wybudować. Samą budową zajmują się zatrudnione przez niego firmy.

Jednym słowem, deweloper jest przedsiębiorcą budowlanym, który realizuje inwestycje budowlane. Definicję działalności deweloperskiej można znaleźć w ustawie deweloperskiej.

Przedsięwzięcie deweloperskie ma na celu przeniesienie lub ustanowienie na nabywcę  prawo własności lokalu mieszkalne, lub domu jednorodzinnego. Zawiera się w nim budowa, i wszystkie czynności które prowadza do jej rozpoczęcia i oddania budynku do użytku.

Deweloper musi najpierw znaleźć odpowiedni pod inwestycje grunt i nabyć go, aby móc zacząć realizować inwestycję. Musi dodatkowo uzyskać wszystkie zezwolenia administracyjne, prawa do projektów czy materiałów.

Jakie są obowiązki dewelopera

Obowiązki dewelopera względem nabywcy są uregulowane w ustawie deweloperskiej, której nowa wersja jeszcze lepiej chronić ma nabywcę przed nieuczciwymi deweloperami.

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

  1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
  2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
  3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

Przede wszystkim deweloper musi posiadać rachunek powierniczy, do czego zobowiązuje go ustawa deweloperska. Na rachunek powierniczy (otwarty bądź zamknięty) wpłacane są pieniądze od nabywających od niego nieruchomości, a dzięki obecnej ustawie deweloperskiej pieniądze wypłacane są albo po oddaniu inwestycji, albo regularnie by ją finansować, ale po spełnieniu przez dewelopera określonych warunków jak postępy w budowie. Chroni to możliwie najmocniej kupujących od nieuczciwych deweloperów.

Deweloper zobowiązany jest również do nadzorowania budowy, kontrolowania jej postępów, ale również po ukończeniu budowy może zlecać wykonanie wykończeń mieszkań.

Obowiązkiem dewelopera wobec kupującego jest również przedstawienie mu ofert w sposób uczciwy, pokazanie prospektu informacyjnego, który zawierać musi konkretne informacje na temat budowy i planowanych terminów oddania, oraz podpisanie z kupującym umowy deweloperskiej. W umowie deweloperskiej, poza ważnymi informacjami o inwestycji i datami oddania kolejnych etapów budowy, wymienić trzeba sposób inwestowania. Jeśli deweloper nie ma kapitału i nie ma kredytu bankowego, będzie mu niezwykle trudno sprzedać takie mieszkania, bo nabywcy nie zaufają, że doprowadzi inwestycję do końca. Przestrzegamy również nabywających,  aby bardzo dokładnie czytali prospekty informacyjne i zwracali na punkt o finansowaniu inwestycji i realizację poprzednich inwestycji przez danego dewelopera szczególną uwagę.

Finansowanie deweloperów

Deweloperzy mogą być finansowani dwojako. Po pierwsze przez środki własne, kiedy to sam deweloper pozyskuje inwestorów i pieniądze, opłacając inwestycje, mają własne pieniądze. Finansowanie inwestycji środkami własnymi można również przeprowadzić nie tylko gotówką, ale i oszczędnościach podatkowych, zamrożonym kapitale, amortyzują części zysku, sprzedażą majątku i wieloma innymi źródłami zewnętrznymi jak inwestorzy, emocje akcji i wspólnicy.

Dzięki brakowi kredytu deweloper oszczędza wtedy na odsetkach, które musiałby bankowi płacić.

Drugą możliwością finansowania inwestycji deweloperskiej jest kredyt deweloperski. Aby uzyskać kredyt na inwestycję deweloperską trzeba mieć założoną działalność gospodarcza wpisaną do KRS lub CEIDG oraz posiadać odpowiedni wkład własny. Kredytowana inwestycja zostaje obciążona hipoteką, a jeśli deweloper nie podejmie się np. załączenia promesy do umowy deweloperskiej, to hipoteka przeniesiona zostanie na dany lokal i tym samym nabywcę.

W Prospekcie informacyjnym powinniśmy znaleźć w jego tzw. czeski indywidualnej wszelkie informacje na temat danego mieszkania.

  • W części ogólnej prospektu informacyjnego deweloper powinien umieścić informacje takie jak:
  • dane identyfikacyjne i kontaktowe dewelopera;
  • opisane i udokumentowane doświadczenie dewelopera;
  • wyszczególnione informacje dotyczące nieruchomości i przedsięwzięcia deweloperskiego oraz warunków odstąpienia od umowy, w szczególności:   informacje dotyczące gruntu i budynku, w tym informacje dotyczące obciążeń
  • hipotecznych nieruchomości, zawarte w księdze wieczystej,
  • informacje zawarte w publicznie dostępnych dokumentach dotyczących przewidzianych inwestycji w promieniu 1 km od przedmiotowej nieruchomości
  • informacje dotyczące pozwolenia na budowę;
  • planowany termin rozpoczęcia i zakończenia prac budowlanych;
  • termin, do którego nastąpi przeniesienie prawa własności nieruchomości
  • opis przedsięwzięcia budowlanego, w tym liczbę budynków i rozmieszczenie ich na nieruchomości (należy podać między innymi odstęp pomiędzy budynkami);
  • sposób pomiaru powierzchni lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego
  • harmonogram przedsięwzięcia;
  • ewentualne zasady planowanej przez dewelopera waloryzacji ceny
  • informacje dotyczące środków ochrony nabywcy (rachunki powiernicze, gwarancje bankowe lub ubezpieczeniowe);
  • warunki odstąpienia od umowy. “
  • ceny za 1 mkw. powierzchni mieszkania lub domu jednorodzinnego,
  • liczby kondygnacji,
  • standardu prac wykończeniowych,
  • części wspólnej budynku i terenu wokół niego,
  • liczby lokali w budynku,
  • liczby miejsc garażowych,
  • dostępnych w budynku mediów,
  • określenie usytuowania mieszkania
  • określenie powierzchni i układu pomieszczeń oraz zakresu i standardu prac wykończeniowych, do których wykonania zobowiązuje się deweloper."

Czy można być deweloperem bez kapitału lub doświadczenia

Obecnie jest sfinansowanie inwestycji deweloperskiej jedynie z wpłat kupujących, bez posiadania własnego kapitału. Ustawa deweloperska jest skonstruowana tak, że da się przynajmniej próbować zostać deweloperem bez kapitału lub z bardzo niewielkim kapitałem i finansować budowę z pieniędzy wpłacanych przez ludzi. Możliwe jest być może na rynku, gdzie jest mało konkurencji i wysoki popyta na mieszkania czy domy, dodatkowo deweloper taki musi być bardzo odważny. Musi wtedy zapłacić tylko za architekta, który zaprojektuje budynek, kupno gruntu nie jest wymagane, gdyż można pospadać jedynie umowę przedwstępną na jego kupno i można już na nim budować i zacząć sprzedawać.

Potrzebna kompleksowa obsługa dla inwestycji deweloperskiej?

Skontaktuj się z nami i przekonaj się że:

  • Nasza firma przygotuje prospekt informacyjny i zapewni obsługę prawną.
  • Pewny Lokal szybko dostarczy świadectwa energetyczne dla wybranej inwestycji.
  • Sprawdzenie lokali po generalnym wykonawcy oraz outsourcing inżynierów — w tym również pomożemy!

Gwarancja wyłapania niedociągnięć
Doświadczeni audytorzy i prawnicy
Duża dyspozycyjność

Strzałka zarezerwuj

Często deweloperzy znajdują rolnika, któremu płacą np. 50 tysięcy zaliczki i zaczynają działać z inwestycją. Jak widzimy, teoretycznie jest to możliwe, ale mało realistycznie i niezwykle ryzykowne.

Im mniej deweloper ma doświadczenia, tym teoretycznie przynajmniej, potrzebuje większego kapitału. Bez doświadczenia zostanie deweloperem, jest równie trudne, co bez kapitału, gdyż banki niechętnie przyznają kredyt deweloperom bez doświadczenia.  

Dlaczego tak trudne jest zostanie deweloperem bez kapitału? Załóżmy, że na inwestycję za 20 milionów złotych deweloper przetacza mały kapitał 110 tysięcy złotych, gdyż w ustawie deweloperskiej nie ma nic zakazującego takich praktyk. Deweloper w prospekcie informacyjnym musi inwestycję dokładnie opisać wraz z konkretnymi datami oddania danych etapów budowy. Deweloper musi również opisać w prospekcie, jak inwestycje finansuje. Ludzie niechętnie kupują od osoby, która nie ma kapitału, wiec jeśli mieszkania nie będą się sprzedawać, a pieniądze od kupujących przez to nie będą wpływać na konto dewelopera, to budowa opóźni się i nie będzie szła dalej, jednocześnie deweloper będzie łamał zapisy w prospekcie informacyjnym i błędne koło się zamyka. Dlatego właśnie podejmowanie się inwestycji deweloperskiej bez kapitału jest tak bardzo ryzykowne.

Czy łatwo zostać deweloperem w 2022 roku

Obecnie coraz trudniej zostać deweloperem, nie tylko dlatego, że przepisy są coraz mniej korzystne dla deweloperów. Dwa lata temu na rynku deweloperskim była hossa i banki dużo chętniej przyznawały kredyty, wystarczyło mieć 10% wkładu własnego planowane inwestycji. Dziś raczej nie dałoby się tak łatwo uzyskać kredytu na realizację inwestycji deweloperskiej. Dziś, aby z sukcesem prowadzić działalność deweloperską trzeba mieć doświadczenie, a dzięki niemu łatwiej uzyskamy kredyt. Dodatkowo wkład własny do kredytu musi wynosić 20-30%, a ciężko sprzedawać bez kredytu bankowego, bo mało który nabywca takiemu deweloperowi zaufa.
Inflacja i sytuacja gospodarcza sprawiły, że ceny drewna i innych materiałów budowlanych drastycznie wzrosły więc koszty inwestycji deweloperskiej również znacząco się podniosły.

Dodatkowo wybuch wojny na Ukrainie sprawił, że popyt na nowe nieruchomości spadł, a obecna sytuacja na rynku nieruchomości jest taka, że coraz mniej osób stać w ogóle na wzięcie kredytu hipotecznego, lub na samo posiadanie jakiejkolwiek zdolności kredytowej, raty kredytu WIBOR drastycznie wzrosły dlatego ludzie chętniej wynajmują mieszkania lub kupują na rynku wtórnym.

dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości

Potrzebujesz obsługi prawnej lub technicznej dla swojej inwestycji?

dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości
Pewny Lokal to marka ugruntowana na rynku, która zapewnia obsługę nie tylko klientów indywidualnych, ale też partnerów biznesowych. Nasi prawnicy przygotują projekt prospektu informacyjnego i doradzą w innych kwestiach prawa nieruchomości. Oprócz tego przygotujemy świadectwa energetyczne dla wybranych inwestycji. Z kolei w zakresie wydań i przedodbiorów dysponujemy wykwalifikowaną kadrą specjalistów, którzy pomogą w pełnej realizacji przedsięwzięcia deweloperskiego. Jeżeli chcesz więcej dowiedzieć się o naszej ofercie B2B, skontaktuj się z nami pod numerem 797 014 014.

Poznaj Pewny Lokal

  1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
  2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
  3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
  4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
  5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Umowa deweloperska — co powinna zawierać?

Zobacz, co powinno znaleźć się w umowie deweloperskiej.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Świadectwo charakterystyki energetycznej a nieruchomość od dewelopera

Każda nieruchomość na sprzedaż powinna takie mieć! Obejrzyj, aby się dowiedzieć.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 272 opinii.

Potrzebujesz obsługi prawnej lub technicznej dla swojej inwestycji?

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik odbioru technicznego od dewelopera

okładka poradnika

Poradnik świadectwo energetyczne

okładka poradnika

Poradnik dla nabywców na rynku wtórnym

okładka poradnika

Dr Piotr Semeniuk odpowiada, co to odbiór techniczny mieszkania i dlaczego zlecić go specjaliście?

Warto obejrzeć i dowiedzieć się, dlaczego współpraca z Pewny Lokal to dobra inwestycja.