W Polsce ponad 405 tys. gruntów znajduje się w użytkowaniu wieczystym. Niestety, stwarza to więcej problemów niż korzyści. Państwo, nie może dysponować gruntem przez czas trwania umowy o użytkowaniu, a przedsiębiorca buduje i inwestuje na terenie, który nie jest jego. Dlatego Rząd pracuje nad stopniową likwidacją tego PRL-owskiego przepisu. Najpierw uwłaszczono mieszkańców i spółdzielnie mieszkaniowe. Teraz przyszedł czas na przedsiębiorców.
Użytkowanie wieczyste polega na oddaniu w użytkowanie osobie fizycznej lub prawnej gruntu, który jest własnością Skarbu Państwa lub samorządu. Jest to forma pośrednia między prawem własności a ograniczonymi prawami rzeczowymi.
Zwykle okres użytkowania wieczystego wynosi 99 lat. W wyjątkowych sytuacjach może on zostać skrócony do 40 lat.
W zamian na możliwość rozporządzania gruntem użytkownik ponosi opłaty:
Użytkownik wieczysty może na gruncie wznosić budynki i urządzenia, które stanowią jego własność. Zatem własność Państwa jest tylko teoretyczna.
Ministerstwo Rozwoju i Technologii stworzyło przepisy, które pozwalają na wykup po preferencyjnych warunkach gruntów przez przedsiębiorców. Do tej pory nie było to możliwe, gdyż nie istniały przepisy regulujące odpłatność za taką transakcję.
Możliwość wykupu gruntu w użytkowaniu wieczystym nie będzie jednak obligatoryjna. Przedsiębiorca nie będzie miał przymusu z niej skorzystać. Natomiast organy publiczne, nie będą mogły odmówić wykupu gruntu przedsiębiorcy, jeśli ten złoży o to wniosek.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Według Ministra Waldemara Budy nowy system będzie ustalał cenę wykupu na podstawie wartości nieruchomości.
Cena wykupu gruntu od Skarbu Państwa wyniesie 20-krotność opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste w przypadku płatności jednorazowej lub 25-krotność przy płatności w ratach. Nie może jednak przekraczać 60% wartości gruntu.
W przypadku gruntu należącego do JST cena wykupu to 20-krotność opłaty rocznej jednak nie więcej niż wartość gruntu.
Jeżeli grunt ma zostać przeznaczony na cele mieszkaniowe, a płatność będzie jednorazowa, JST będą przyznawały dodatkowe preferencje kupującemu.
W przypadku różnicy między wartością rynkową gruntu a ceną będzie możliwość rozliczenia jej w ramach dozwolonego wsparcia publicznego, z ewentualną dopłatą po jego przekroczeniu limitu.
Przedsiębiorcy mają rok od momentu wejścia w życie przepisów, na zgłoszenie chęci wykupu.
Do tej pory inwestycje na gruntach w użytkowaniu wieczystym były obarczone dużą niepewnością. Dotyczyła ona głównie kosztów użytkowania (wysokość opłaty rocznej jest aktualizowana co 3 lata). Więc w niektórych regionach inwestowanie w takie grunty stało się nieopłacalne.
Niepewność dotyczyła także czasu trwania umowy. Inwestor nie miał pewności, że użytkowanie wieczyste zostanie mu przedłużone.
Nowe przepisy likwidują ten problem. Wprowadzają stabilność prawną. A także jednolite, transparentne i równe zasad sprzedaży gruntów oddanych w użytkowanie wieczyste. Co ma przełożyć się na rozwój przedsiębiorstw, które chętniej będą inwestować na wykupionych gruntach.
Zmiany mają przyczynić się do wzrostu regionów. Samorządy otrzymają wpływy ze sprzedaży i podatku od nieruchomości, którymi będą finansować inwestycje. Jeżeli co 4. przedsiębiorca zdecyduje się na zakup, a połowa z nich opłaci grunt jednorazowo, to samorządy zyskają co najmniej 1,18 mld zł.
Rozwój poszczególnych przedsiębiorstw i regionów, będzie miał także efekt globalny. Wpłynie na wzrost potencjału gospodarczego kraju.
Nowe przepisy, są kolejnym krokiem reformy użytkowania wieczystego, które docelowo ma zostać zlikwidowane. Pozwolą na nabycie prawa własności użytkownikom wieczystym gruntów, które nie uległy uwłaszczeniu w 2019 roku.
Przyniesie to korzyści dla obu stron i przyczyni się do rozwoju gospodarczego. Przedsiębiorcy łatwiej oszacują długotrwałe koszty inwestycji, więc wzrośnie ich zainteresowanie. Natomiast Państwo wzbogaci się o wpływy z podatku od nieruchomości.
Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.
Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.