W poniższym artykule przedstawiamy informacje dotyczące wprowadzenia planowanej nowelizacji ustawy o prawie budowlanym.
Planowana przez Ministerstwo Technologii i Rozwoju nowelizacja ustawy w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie jest efektem noweli Prawa budowlanego z września 2019 roku. Do 20 września bieżącego roku Ministerstwo Rozwoju i Technologii planuje zakończenie prac nad przedmiotową nowelizacją. Jednak zarówno deweloperzy jak i eksperci rynku nieruchomości oraz architekci mają liczne wątpliwości odnośnie zasadności planowanych zmian.
Według projektu ustawy normami dotyczącymi czasu nasłonecznienia objęte miałyby zostać również kawalerki, dotychczas wyłączone z regulacji, zgodnie z którymi minimalny czas nasłonecznienia powinien wynosić minimum 3 godziny w ciągu dnia przynajmniej w jednym pomieszczeniu mieszkalnym w mieszkaniu wielopokojowym. Objęcie kawalerek tym zapisem może w praktyce oznaczać spore utrudnienia w zakresie realizacji kawalerek w zabudowie śródmiejskiej, gdzie mamy do czynienia z dużym zagęszczeniem zabudowy oraz gorszym nasłonecznieniem. W przypadku śródmiejskich działek z nakazem zabudowy pierzejowej, przy pierzei zwróconej na północ, zabudowanie takiej działki może okazać się niemożliwe. Natomiast zamiast kawalerek, które miałyby nie spełniać norm dotyczących czasu nasłonecznienia, realizowane będą prawdopodobnie większe lokale, z lepszym dostępem do światła dziennego, ale też droższe, a co za tym idzie - mniej dostępne dla nabywców.
Jeżeli planowana nowelizacja wejdzie w życie obecnej formie, dla nabywców mieszkań najbardziej odczuwalnym tego efektem będzie wzrost cen najbardziej poszukiwanego produktu, jakim są kawalerki. Przepisy mogą też doprowadzić do zmniejszenia efektywności zabudowy gruntu, która już teraz jest na niskim poziomie ze względu na obserwowany deficyt ziemi pod zabudowę. Dodatkowo zmiany dotyczyć mają też miejsc postojowych w garażach podziemnych - proponowana przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii poprawka, dotycząca budowy wyłącznie stanowisk postojowych w garażu z zapewnionym bezpośrednim dostępem do drogi manewrowej (dojazdowej), oznaczałaby brak możliwości oferowania przez deweloperów tak zwanych rodzinnych miejsc postojowych, a także zastosowania w garażach podziemnych platform, umożliwiających parkowanie jednego auta nad drugim.
Może to oznaczać na przykład konieczność postawienia dodatkowej kondygnacji garażu podziemnego, co dla dewelopera będzie wiązać się z ogromnymi kosztami dodatkowymi, co z kolei znajdzie swoje odbicie w finalnej cenie produktu, oferowanego nabywcy przez dewelopera.
Konsultacje projektu nowelizacji jeszcze się nie zakończyły.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.
Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.