Podatek PCC od szóstego i kolejnego mieszkania — jakie zasady będą obowiązywać?

słuchawka telefonu
strzałka

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy inspekcji nieruchomości?

Oddzwaniamy w kilka minut!

Podatek PCC od szóstego i kolejnego mieszkania - zasady, kryteria

17 stycznia Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało, że skierowało do Kancelarii Prezesa Ministrów projekt ustawy, który ogranicza nabywanie lokali mieszkalnych. Ustawa ma wprowadzić także dodatkowy podatek transakcyjny, przy zakupie szóstego i kolejnego mieszkania. W dzisiejszym artykule dowiesz się, czym jest podatek PCC, dlaczego zostaje wprowadzony i jakie jeszcze zasady będą obowiązywać.

Podatek PCC ma ograniczyć wykupywanie mieszkań

Według danych GUS-u w 2022 r. wydano o 4,9% mniej pozwoleń na budowę mieszkań przez deweloperów i aż o 27,2% mniej pozwoleń dla inwestorów indywidualnych w stosunku do roku 2021. Co oznacza, że ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy na rynku nieruchomości pojawi się znacznie mniej mieszkań niż w latach poprzednich. A co za tym idzie, zmniejszy się liczba mieszkań do zakupu przez indywidualne osoby.

Dlatego Ministerstwo Rozwoju i Technologii postanowiło ograniczyć hurtowe wykupywanie mieszkań przez fundusze inwestycyjne. W ten sposób więcej lokali ma pozostać na rynku dla zwykłych obywateli. Nowe regulacje będą jednak dotyczyły nie tylko funduszy inwestycyjnych, ale również osób fizycznych czy osób prawnych. A przynajmniej tylko teoretycznie.

Jakie rozwiązania chce wprowadzić Ministerstwo?

Nowy projekt ustawy Ministerstwa składa się z dwóch części. Pierwsza z nich wprowadza podatek transakcyjny (podatek PCC). Czyli przy zakupie 6. lub kolejnego mieszkania trzeba będzie zapłacić wyższy podatek od czynności cywilno-prawnych. Jeśli ustawa przejdzie w obecnym kształcie, to podatek PCC będzie wynosił, nie 2, ale 6%, bez względu na to, czy mieszkanie będzie pochodziło z rynku pierwotnego, czy wtórnego.

Według danych Ministerstwa wyższy podatek będzie kosztował inwestorów od 400 do 600 zł na metrze kwadratowym (w dużych miastach). W związku z tym może nie być wystarczający, aby przestali oni wykupywać mieszkania. Dlatego oprócz podatku PCC, proponuje wprowadzenie także ograniczenia czasowego w zakupie mieszkań. W ciągu roku będzie można kupić tylko jedno mieszkanie, jeśli do tej pory posiadało się ich już 5 lub więcej.

Od tych regulacji będą jednak wyjątki. Ograniczenia w nabywaniu mieszkań, nie będą dotyczyły sytuacji, w której nabycie mieszkania nastąpi na skutek:

  • dziedziczenia,
  • darowizny,
  • wyroku sądowego,
  • odwróconej hipoteki,
  • renty dożywotniej oraz
  • innych pozakomercyjnych przypadków.


Drewniany domek i monety ułożone w kilka rządków, co odnosi się do podatku PCC od szóstego i kolejnych mieszkań.Dodatkowe regualacje nie dotyczą transakcji, w których kupowane są domy jednorodzinne. Tak przynajmniej zakłada projekt, który jest opiniowany w KPRM.
pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

  1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
  2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
  3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.


Dodatkowo regulacje nie będą dotyczyły zakupu domów jednorodzinnych. Czyli posiadacze 5 budynków jednorodzinnych, przy zakupie mieszkania lub kolejnego domu, nie zostaną obciążeni wyższym podatkiem PCC i nie będą ograniczeni terminem podczas zakupu.

W wyjątkowych sytuacjach, jeśli uzasadni to ekonomiczna sytuacja właściciela zajmującego się budową lub obrotem mieszkaniami, minister właściwy do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa będzie mógł zwolnić transakcję z warunków ustawy.

Założenia projektu rodzą pytania

Główne założenia projektu, już od chwili ich ogłoszenia wywołują liczne pytania i kontrowersje. Pierwszym z nich jest pytanie o jego skuteczność. Program rzeczywiście powinien ograniczyć wykup mieszkań przez fundusze. Trzeba jednak pamiętać, że mieszkania kupowane przez fundusze to tylko ułamek całego rynku i jest wiele zamożnych osób, które również wykupują mieszkania w celu osiągania zysku z wynajmu.

Jeśli ustawa nie wprowadzi dodatkowych ograniczeń, osoby prywatne bez problemu obejdą nowe przepisy. Wystarczy, że przepiszą mieszkania na członków najbliższej rodziny (współmałżonka, dzieci). Czyli teoretycznie rodzina 4-osobowa, będzie mogła bez problemu zakupić 20 mieszkań, bez konieczności opłacania wyższego podatku PCC i pilnowania terminów zakupu. Czy więc rzeczywiście tych mieszkań zostanie więcej na rynku?

Drugą kontrowersyjną kwestią jest przepis, który stanowiłby, że jeśli fundusz lub osoba prawna, lub fizyczna kupi mieszkanie wbrew ograniczeniu czasowemu, to taka transakcja zostanie uznana za nieważną.

Zatem mieszkanie powinno wrócić do pierwotnego właściciela, który będzie musiał zwrócić środki, jakie za nie otrzymał. Jeśli taka sytuacja nie zostanie wykryta od razu, może dojść do sytuacji, w której sprzedający wyda już pozyskanie środki i nie będzie w stanie zwrócić ich kupującemu. Co wtedy?

Co więcej, jeśli kupujący odsprzedał mieszkanie osobie trzeciej, to czy ta osoba będzie musiała zwrócić mieszkanie pierwotnemu właścicielowi? W końcu działała w zaufaniu do ksiąg wieczystych. Kto i jakie poniesie konsekwencje w takiej sytuacji? W jaki sposób będzie chroniona osoba, która nieświadomie kupiła takie mieszkanie?

Podsumowanie

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie nieruchomości?

Zamów fachową pomoc z Pewny Lokal!

  • Średnio wykrywamy w nieruchomości 16 usterek.
  • Nasza kancelaria przeanalizowała tysiące umów nabycia nieruchomości.
  • Jesteśmy największą inżynieryjno-prawną firmą od audytu nieruchomości. Działamy w całej Polsce.

Gwarancja wyłapania usterek.
Doświadczeni inżynierowie i prawnicy.
Duża dyspozycyjność, usługi nawet w 24 h.

Strzałka zarezerwuj

Wprowadzenie podatku PCC oraz limitu transakcji w przypadku zakupu 6. i kolejnego mieszkania to kolejny ruch Rządu związany z polityką mieszkaniową kraju. Jego zadaniem jest ograniczenie wykupu mieszkań przez fundusze. Jednak na podstawie dotychczasowych informacji udzielonych przez Ministerstwo nie wydaje się, aby projekt wpłynął znacząco na liczbę mieszkań dostępnych dla przeciętnego Kowalskiego. To się jednak może zmienić, gdy poznamy cały projekt ustawy. Kiedy to będzie, jeszcze nie wiadomo.

dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy inspekcji nieruchomości?

dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości
Pewny Lokal oferuję usługę kompleksowego audytu nieruchomości (działek, mieszkań i domów) na rynku pierwotnym oraz wtórnym. Zatrudniamy prawników oraz inżynierów i sprawdzamy stan prawny oraz techniczny nieruchomości. Pomagamy m.in. przy odbiorach technicznych, analizie umów oraz ksiąg wieczystych. Dowiedz się więcej o naszej firmie oraz usługach tutaj.

Poznaj Pewny Lokal

  1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
  2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
  3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
  4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
  5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Zobacz, na czym polega przykładowy odbiór mieszkania z naszym ekspertem.

Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Zobacz, co powinieneś wiedzieć o protokole odbioru.

Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 84 opinii.

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy inspekcji nieruchomości?

Sprawdź nieruchomość z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.

Zgromadzona wiedza

Zgromadzona wiedza

Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.

Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić i odebrać mieszkanie na rynku pierwotnym oraz wtórnym

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik odbioru technicznego od dewelopera

okładka poradnika

Poradnik poodbiorowy

okładka poradnika

Poradnik o rękojmi nieruchomości

okładka poradnika

Czym jest odbiór techniczny mieszkania i dlaczego warto go zlecić specjaliście?

Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.