17 stycznia Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało, że skierowało do Kancelarii Prezesa Ministrów projekt ustawy, który ogranicza nabywanie lokali mieszkalnych. Ustawa ma wprowadzić także dodatkowy podatek transakcyjny, przy zakupie szóstego i kolejnego mieszkania. W dzisiejszym artykule dowiesz się, czym jest podatek PCC, dlaczego zostaje wprowadzony i jakie jeszcze zasady będą obowiązywać.
Według danych GUS-u w 2022 r. wydano o 4,9% mniej pozwoleń na budowę mieszkań przez deweloperów i aż o 27,2% mniej pozwoleń dla inwestorów indywidualnych w stosunku do roku 2021. Co oznacza, że ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy na rynku nieruchomości pojawi się znacznie mniej mieszkań niż w latach poprzednich. A co za tym idzie, zmniejszy się liczba mieszkań do zakupu przez indywidualne osoby.
Dlatego Ministerstwo Rozwoju i Technologii postanowiło ograniczyć hurtowe wykupywanie mieszkań przez fundusze inwestycyjne. W ten sposób więcej lokali ma pozostać na rynku dla zwykłych obywateli. Nowe regulacje będą jednak dotyczyły nie tylko funduszy inwestycyjnych, ale również osób fizycznych czy osób prawnych. A przynajmniej tylko teoretycznie.
Nowy projekt ustawy Ministerstwa składa się z dwóch części. Pierwsza z nich wprowadza podatek transakcyjny (podatek PCC). Czyli przy zakupie 6. lub kolejnego mieszkania trzeba będzie zapłacić wyższy podatek od czynności cywilno-prawnych. Jeśli ustawa przejdzie w obecnym kształcie, to podatek PCC będzie wynosił, nie 2, ale 6%, bez względu na to, czy mieszkanie będzie pochodziło z rynku pierwotnego, czy wtórnego.
Według danych Ministerstwa wyższy podatek będzie kosztował inwestorów od 400 do 600 zł na metrze kwadratowym (w dużych miastach). W związku z tym może nie być wystarczający, aby przestali oni wykupywać mieszkania. Dlatego oprócz podatku PCC, proponuje wprowadzenie także ograniczenia czasowego w zakupie mieszkań. W ciągu roku będzie można kupić tylko jedno mieszkanie, jeśli do tej pory posiadało się ich już 5 lub więcej.
Od tych regulacji będą jednak wyjątki. Ograniczenia w nabywaniu mieszkań, nie będą dotyczyły sytuacji, w której nabycie mieszkania nastąpi na skutek:
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Dodatkowo regulacje nie będą dotyczyły zakupu domów jednorodzinnych. Czyli posiadacze 5 budynków jednorodzinnych, przy zakupie mieszkania lub kolejnego domu, nie zostaną obciążeni wyższym podatkiem PCC i nie będą ograniczeni terminem podczas zakupu.
W wyjątkowych sytuacjach, jeśli uzasadni to ekonomiczna sytuacja właściciela zajmującego się budową lub obrotem mieszkaniami, minister właściwy do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa będzie mógł zwolnić transakcję z warunków ustawy.
Główne założenia projektu, już od chwili ich ogłoszenia wywołują liczne pytania i kontrowersje. Pierwszym z nich jest pytanie o jego skuteczność. Program rzeczywiście powinien ograniczyć wykup mieszkań przez fundusze. Trzeba jednak pamiętać, że mieszkania kupowane przez fundusze to tylko ułamek całego rynku i jest wiele zamożnych osób, które również wykupują mieszkania w celu osiągania zysku z wynajmu.
Jeśli ustawa nie wprowadzi dodatkowych ograniczeń, osoby prywatne bez problemu obejdą nowe przepisy. Wystarczy, że przepiszą mieszkania na członków najbliższej rodziny (współmałżonka, dzieci). Czyli teoretycznie rodzina 4-osobowa, będzie mogła bez problemu zakupić 20 mieszkań, bez konieczności opłacania wyższego podatku PCC i pilnowania terminów zakupu. Czy więc rzeczywiście tych mieszkań zostanie więcej na rynku?
Drugą kontrowersyjną kwestią jest przepis, który stanowiłby, że jeśli fundusz lub osoba prawna, lub fizyczna kupi mieszkanie wbrew ograniczeniu czasowemu, to taka transakcja zostanie uznana za nieważną.
Zatem mieszkanie powinno wrócić do pierwotnego właściciela, który będzie musiał zwrócić środki, jakie za nie otrzymał. Jeśli taka sytuacja nie zostanie wykryta od razu, może dojść do sytuacji, w której sprzedający wyda już pozyskanie środki i nie będzie w stanie zwrócić ich kupującemu. Co wtedy?
Co więcej, jeśli kupujący odsprzedał mieszkanie osobie trzeciej, to czy ta osoba będzie musiała zwrócić mieszkanie pierwotnemu właścicielowi? W końcu działała w zaufaniu do ksiąg wieczystych. Kto i jakie poniesie konsekwencje w takiej sytuacji? W jaki sposób będzie chroniona osoba, która nieświadomie kupiła takie mieszkanie?
Wprowadzenie podatku PCC oraz limitu transakcji w przypadku zakupu 6. i kolejnego mieszkania to kolejny ruch Rządu związany z polityką mieszkaniową kraju. Jego zadaniem jest ograniczenie wykupu mieszkań przez fundusze. Jednak na podstawie dotychczasowych informacji udzielonych przez Ministerstwo nie wydaje się, aby projekt wpłynął znacząco na liczbę mieszkań dostępnych dla przeciętnego Kowalskiego. To się jednak może zmienić, gdy poznamy cały projekt ustawy. Kiedy to będzie, jeszcze nie wiadomo.
Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.
Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.