W związku ze zmianą Ustawy o charakterystyce energetycznej budynków, od 28 kwietnia 2023 roku, właścicieli mieszkań i zarządców budynków, obowiązuje zakup świadectwa energetycznego. Takie świadectwo stanowi dokument, informujący o zapotrzebowaniu budynku na energię, potrzebną do podgrzania wody, ogrzania pomieszczeń czy korzystania z oświetlenia.
Warto zaznaczyć, że obowiązek leży głównie na osobach wynajmujących, lub sprzedających nieruchomość po wskazanej wyżej dacie, a także tych, co budują nową inwestycję. W związku z tym wymienione tu podmioty powinny zgłosić się do firm, które specjalizują w audytach oraz mają stosowne uprawnienia do wydawania świadectw energetycznych.
Przy wyborze firmy, zalecamy sprawdzenie, czy dane przedsiębiorstwo znajduje się w spisie Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Wspomniany audyt obejmuje, między innymi sprawdzenie poprawności działania ogrzewania oraz weryfikacje szczelności okien i drzwi. W wyniku przeprowadzonych badań ustala się współczynnik przenikania ciepła oraz zapotrzebowanie budynku na energię końcową. Ponadto ustala się roczne zapotrzebowanie budynku na energię (EP).
Wszystkie te informacje zostają zawarte w świadectwie energetycznym mieszkania. Koszt badań i wystawienia świadectwa to średnio wydatek rzędu 400 do 1000 złotych. Nim, jednak zlecimy audyt, polecamy sprawdzenie, czy dane mieszkanie posiada już takie świadectwo energetyczne. W tym celu trzeba jedynie zajrzeć do centralnego rejestru świadectw charakterystyki energetycznej mieszkań i budynków. W ten sposób dowiemy się, czy dany lokal występuje w bazie, czy nie.
Osoby, które chcą zweryfikować, czy dany dom bądź mieszkanie, zostały zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB), mają taką możliwość poprzez stronę www.ceeb.gov.pl. Wystarczy odnaleźć pole z napisem ,,Sprawdź swoją deklarację” i wprowadzić stosowne dane (tj. adres danego lokalu). Jeśli CEEB posiada w bazie właściwsze zgłoszenie, to wyświetli się nam komunikat, iż deklaracja została złożona w danym dniu. Do uzyskania większej ilości informacji, czyli parametrów technicznych, trzeba jeszcze uzupełnić rubrykę dotyczącą osoby, która złożyła deklarację – trzeba podać imię i nazwisko. Przeważnie taką osobą jest właściciel lokalu albo zarządca nieruchomości. Alternatywnie można też, zajrzeć na stronę Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego (GUNB) https://zoneapp.gunb.gov.pl/#/verify, gdzie analogicznie będzie można uzyskać najistotniejsze informacje związane ze świadectwem energetycznym.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Dowiedz się więcej.
Zerknij i sprawdź!
Kliknij!