Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków - świadectwo energetyczne
2024-09-30 (aktualizacja: 2024-10-01)
Jak sprawdzić, czy mieszkanie ma świadectwo energetyczne?
Świadectwo energetyczne to dokument, który informuje o zapotrzebowaniu budynku na energię, niezbędną do ogrzania pomieszczeń, podgrzania wody i oświetlenia. Od maja 2023 roku, właściciele i zarządcy budynków są zobowiązani do posiadania tego świadectwa, zwłaszcza przy wynajmie, sprzedaży nieruchomości lub budowie nowej inwestycji.
Warto zaznaczyć, że obowiązek leży głównie na osobach wynajmujących, lub sprzedających nieruchomość po wskazanej wyżej dacie, a także tych, co budują nową inwestycję. W związku z tym wymienione tu podmioty powinny zgłosić się do firm, które specjalizują w audytach oraz mają stosowne uprawnienia do wydawania świadectw energetycznych.
Wybór wykonawcy świadectwa energetycznego
Przy wyborze firmy do wykonania świadectwa energetycznego warto sprawdzić, czy firma jest zarejestrowana i ma odpowiednie uprawnienia. Lista uprawnionych firm jest dostępna w rejestrze prowadzonym przez rejestr.io.
Wszystkie te informacje zostają zawarte w świadectwie energetycznym nieruchomości. Koszt przeprowadzenia świadectwa wykonywanego przez Pewny Lokal zaczyna się już od 149 zł. Nim, jednak zlecimy audyt, polecamy sprawdzenie, czy dane mieszkanie posiada już takie świadectwo energetyczne. W tym celu trzeba jedynie zajrzeć do centralnego rejestru świadectw charakterystyki energetycznej mieszkań i budynków. W ten sposób dowiemy się, czy dany lokal występuje w bazie, czy nie.
Jak sprawdzić, czy nieruchomość ma świadectwo energetyczne?
Aby sprawdzić, czy dla Twojego domu lub mieszkania zostało wydane świadectwo energetyczne, odwiedź stronę Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Wyszukiwanie odbywa się poprzez wprowadzenie adresu nieruchomości. Jeśli nieruchomość jest zarejestrowana, system pokaże datę złożenia deklaracji oraz inne szczegółowe informacje.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?
Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:
Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:
Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:
Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:
Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które
według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:
Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:
Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!