Jaka jest forma certyfikatu energetycznego; excel, druk czy PDF?

słuchawka telefonu
strzałka

Potrzebujesz świadectwa energetycznego dla Twojej nieruchomości?

Oddzwaniamy w kilka minut!

Świadectwo energetyczne druk/excel - forma certyfikatu

Świadectwo energetyczne budynku, lokalu, mieszkania, czy tylko części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową jest teraz obowiązkowe. Obowiązek ten wynika z prawa europejskiego. W Polsce dokładnie mówi o tym Prawo Budowlane z dnia 7 lipca 1994 r.

Co powinno zawierać świadectwo energetyczne?


Od czego zależy wynik świadectwa energetycznego? Temperatur wewnętrznych, systemu ogrzewania, systemu chłodzenia, kubatury budynku, systemu przygotowania ciepłej wody użytkowej, konstrukcji przegród z określeniem współczynnika przenikania ciepła, instalacji oświetlenia, wentylacji.lTo najważniejsze elementy, które składają się na wynik świadectwa energetycznego.


Pod hasłem świadectwo energetyczne druk, excel można znaleźć dużo różnych wskazówek dotyczących tego dokumentu. Nie wszędzie jednak mówi się o danych, jakie musi zawierać. Warto zatem podkreślić, że certyfikat ten obejmuje najważniejsze informacje dotyczące nieruchomości. Wśród nich znajdują się następujące: rodzaj oraz przeznaczenie budynku, rok oddania budynku do użytku, pełny adres, powierzchnię użytkową, a także powierzchnię ogrzewaną lub chłodzoną. 

W dokumencie tym uwzględnia się szereg wskaźników charakterystyki energetycznej. Są to: roczne zapotrzebowanie na energię użytkową (Eu), energię końcową (Ek) oraz roczne zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną (Ep), wielkość emisji CO2, a także udział odnawialnych źródeł energii w rocznym zapotrzebowaniu na energię końcową. 

W dalszej części dokumentu podaje się obliczeniową roczną ilość nośników energii albo energii zużywanej przez budynek, na przykład do ogrzewania, chłodzenia, przygotowania ciepłej wody użytkowej, czy wbudowanej instalacji oświetlenia. 

W certyfikacie tym nie można pominąć również następujących informacji dotyczących: temperatur wewnętrznych, systemu ogrzewania, systemu chłodzenia, kubatury budynku, systemu przygotowania ciepłej wody użytkowej, konstrukcji przegród z określeniem współczynnika przenikania ciepła, instalacji oświetlenia, wentylacji. 

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

 1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
 2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
 3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

Jak zatem wygląda to świadectwo energetyczne? Jest to druk, excel, czy może PDF? 

Jak wygląda świadectwo energetyczne – druk, excel, PDF?

Wszystkie powyższe informacje są zawarte w jednym certyfikacie. Jeszcze do niedawna miał on formę kilkustronicowego dokumentu papierowego. Dokument ten zawierał numer nadania w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków, a do tego podpis osoby uprawnionej. 

Od 28 kwietnia 2023 roku istnieje natomiast możliwość otrzymania dokumentu w formie elektronicznej, czyli PDF. Certyfikat w tej postaci posiada numer nadany w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków (tam wędruje w formie excelowej), a do tego jest opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym oraz podpisem zaufanym lub podpisem osobistym osoby uprawnionej. 

W naszej firmie certyfikat jest tworzony w programie Audytor OZC, w którym generujemy Excel z wszystkimi danymi dotyczącymi nieruchomości, po czym wysyłamy go do bazy rządowej. Klient zaś otrzymuje certyfikat w postaci PDF. To właśnie tym plikiem należy posługiwać się wszędzie tam, gdzie konieczne jest przedstawienie certyfikatu.

Potrzebujesz uzyskać świadectwo energetyczne Twojej nieruchomości?

Zamów fachową pomoc specjalisty z Pewny Lokal!

 • Nie da się sprawdzić mieszkania lub domu bez profesjonalnego, atestowanego (i drogiego!) sprzętu pomiarowego oraz znajomości norm.
 • Świadectwo energetyczne budynku jest obowiązkowe — pamiętaj o tym!
 • Specjaliści Pewnego Lokalu sprawnie wystawią świadectwo energetyczne. Gwarantujemy.

Gwarancja wyłapania niedociągnięć.
Doświadczeni inżynierowie.
Duża dyspozycyjność.


Poznaj Pewny Lokal

 1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
 2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
 3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
 4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
 5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Programy do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej

Dowiedz się więcej.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Świadectwo charakterystyki energetyczne cena – ile kosztuje świadectwo?

Zerknij i sprawdź!


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 94 opinii.

Potrzebujesz świadectwa energetycznego dla Twojej nieruchomości?

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik: świadectwo energetyczne

okładka poradnika

Poradnik: badanie termowizyjne

okładka poradnika

Poradnik dla nabywców na rynku wtórnym

okładka poradnika

Świadectwo charakterystyki energetycznej domu jednorodzinnego – jak wykonać?

Kliknij!