Świadectwo energetyczne budynku, lokalu, mieszkania, czy tylko części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową jest teraz obowiązkowe. Obowiązek ten wynika z prawa europejskiego. W Polsce dokładnie mówi o tym Prawo Budowlane z dnia 7 lipca 1994 r.
Pod hasłem świadectwo energetyczne druk, excel można znaleźć dużo różnych wskazówek dotyczących tego dokumentu. Nie wszędzie jednak mówi się o danych, jakie musi zawierać. Warto zatem podkreślić, że certyfikat ten obejmuje najważniejsze informacje dotyczące nieruchomości. Wśród nich znajdują się następujące: rodzaj oraz przeznaczenie budynku, rok oddania budynku do użytku, pełny adres, powierzchnię użytkową, a także powierzchnię ogrzewaną lub chłodzoną.
W dokumencie tym uwzględnia się szereg wskaźników charakterystyki energetycznej. Są to: roczne zapotrzebowanie na energię użytkową (Eu), energię końcową (Ek) oraz roczne zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną (Ep), wielkość emisji CO2, a także udział odnawialnych źródeł energii w rocznym zapotrzebowaniu na energię końcową.
W dalszej części dokumentu podaje się obliczeniową roczną ilość nośników energii albo energii zużywanej przez budynek, na przykład do ogrzewania, chłodzenia, przygotowania ciepłej wody użytkowej, czy wbudowanej instalacji oświetlenia.
W certyfikacie tym nie można pominąć również następujących informacji dotyczących: temperatur wewnętrznych, systemu ogrzewania, systemu chłodzenia, kubatury budynku, systemu przygotowania ciepłej wody użytkowej, konstrukcji przegród z określeniem współczynnika przenikania ciepła, instalacji oświetlenia, wentylacji.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Jak zatem wygląda to świadectwo energetyczne? Jest to druk, excel, czy może PDF?
Wszystkie powyższe informacje są zawarte w jednym certyfikacie. Jeszcze do niedawna miał on formę kilkustronicowego dokumentu papierowego. Dokument ten zawierał numer nadania w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków, a do tego podpis osoby uprawnionej.
Od 28 kwietnia 2023 roku istnieje natomiast możliwość otrzymania dokumentu w formie elektronicznej, czyli PDF. Certyfikat w tej postaci posiada numer nadany w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków (tam wędruje w formie excelowej), a do tego jest opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym oraz podpisem zaufanym lub podpisem osobistym osoby uprawnionej.
W naszej firmie certyfikat jest tworzony w programie Audytor OZC, w którym generujemy Excel z wszystkimi danymi dotyczącymi nieruchomości, po czym wysyłamy go do bazy rządowej. Klient zaś otrzymuje certyfikat w postaci PDF. To właśnie tym plikiem należy posługiwać się wszędzie tam, gdzie konieczne jest przedstawienie certyfikatu.
Dowiedz się więcej.
Zerknij i sprawdź!
Kliknij!