Elektroniczne świadectwo energetyczne : co powinieneś wiedzieć?

słuchawka telefonu
strzałka

Potrzebujesz świadectwa energetycznego dla Twojej nieruchomości?

Oddzwaniamy w kilka minut!

Świadectwo charakterystyki energetycznej w formie elektronicznej

Od kwietnia 2023 r. możemy zaobserwować prawdziwy boom, w ilości świadectw charakterystyki energetycznej zamawianych online. Jest to bardzo wygodny sposób jego uzyskania. Trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach. Dlatego w dzisiejszym artykule skupimy się formach wydania świadectw charakterystyki energetycznej. W szczególności świadectwie charakterystyki energetycznej w formie online. A także wymaganiach, jakie powinno spełnić tego rodzaju świadectwo, abyśmy mogli uznać je za ważne.

'W jakiej formie może być wydane świadectwo energetyczne?

Przepisy o świadectwach charakterystyki energetycznej wskazują dwie dopuszczalne formy tego dokumentu. Pierwszą z nich jest forma tradycyjna, czyli papierowa. Takie świadectwo musi być opatrzone numerem, który został nadany w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków. Musi również zawierać podpis osoby uprawnionej do jego wydania. Oba warunki muszą zostać spełnione łącznie, aby takie świadectwo dla budynku lub mieszkania było ważne.

Podpis własnoręczny, który wymagany jest przy wydaniu papierowego świadectwa energetycznego.Pamiętaj, żeby otrzymać świadectwo energetyczne w formie papierowej, musisz się podpisać.

Drugą formą świadectwa charakterystyki energetycznej jest wersja elektroniczna. Ona również musi zostać opatrzona numerem, wygenerowanym z centralnego rejestru charakterystyki energetycznej budynków. Natomiast zamiast tradycyjnego podpisu, przepisy dopuszczają 3 formy podpisu elektronicznego.

A więc:

 • kwalifikowany podpis elektroniczny — jego moc prawna jest taka sama jak podpisu własnoręcznego,
 • zaawansowany podpis elektroniczny — podpis elektroniczny, unikalnie przyporządkowany podpisującym, umożliwiający ustalenie tożsamości podpisującego, oraz
 • podpis zaufany — najbardziej powszechny sposób podpisywania dokumentów administracyjnych.

Jak przekazać świadectwo charakterystyki energetycznej w formie elektronicznej i tradycyjnej?

Zarówno świadectwo charakterystyki energetycznej w formie elektronicznej, jak i papierowej musimy przekazać nabywcy lub najemcy najpóźniej w chwili podpisania umowy. A forma przekazania zależy od formy świadectwa. Jeżeli mamy papierowe świadectwo, to nabywcy przekazujemy jego oryginał, a najemcy kserokopię.

Natomiast elektroniczną wersję świadectwa charakterystyki energetycznej przekazujemy nabywcy w formie elektronicznej (przesyłamy ją). W przypadku wynajmu nieruchomości, najemca otrzymuje od nas wydruk świadectwa.

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

 1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
 2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
 3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

To o czym musimy zawsze pamiętać, to fakt, że nabywca (najemca) nie może zrzec się prawa do otrzymania świadectwa. I to my, jako strona wynajmująca lub sprzedająca musimy zadbać, aby druga strona potwierdziła (najlepiej pisemnie), że otrzymała od nas świadectwo.

Czy można pobrać z rejestru świadectwo charakterystyki energetycznej w formie online?

Centralny rejestr świadectw charakterystyki energetycznej ma pomóc urzędnikom zapanować nad wystawionymi świadectwami. W najbliższych latach rejestr będzie także dużym ułatwieniem dla samych obywateli, którzy będą mogli sprawdzić w nim, czy świadectwo dla ich budynku lub mieszkania zostało już kiedyś sporządzone.

Wystarczy w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej wpisać dane interesującej nas nieruchomości (miejscowość, ulicę, numer domu i lokalu). Jeżeli świadectwo zostało sporządzone, to rejestr wyświetli nam takie informacje jak:

 • numer świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku,
 • datę wystawienia świadectwa,
 • terminu ważności świadectwa oraz 
 • wartości wskaźnika: rocznego zapotrzebowania na energię użytkową, rocznego zapotrzebowania na energię końcową, rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną, udziału odnawialnych źródeł energii w rocznym zapotrzebowaniu na energię końcową, a także jednostkowej wielkości emisji CO2.

Jeżeli świadectwo charakterystyki energetycznej w formie elektronicznej lub papierowej nie istnieje dla danej nieruchomości, to dostaniemy informację — nie ma żadnych rekordów, która oznacza, że świadectwo nie zostało sporządzone.

Niestety, rejestr nie daje możliwości pobrania świadectwa. Jeżeli chcemy ponownie otrzymać świadectwo, to musimy skontaktować się z osobą, która je sporządzała.

Jak wybrać firmę, która wystawi świadectwo charakterystyki energetycznej w formie elektronicznej?

Liczba firm, które sporządzają świadectwo charakterystyki energetycznej w formie online, jest bardzo duża. Nie brak także osób prywatnych, które ogłaszają się na platformach sprzedażowych. Dlatego przy analizowaniu ofert warto zwrócić szczególną uwagę nie tylko na cenę, ale również na doświadczenie audytorów.

To ważne, aby audytor miał świadomość, że aby poprawnie sporządzić świadectwo, nie wystarczy tylko „wrzucić” dane do odpowiedniego programu. Trzeba także dostosować metody obliczeniowe i wartości poszczególnych zmiennych do rodzaju i sposobu użytkowania budynku. Tylko w ten sposób wartości na świadectwie będą rzeczywiście niosły dla nas wartość informacyjną. Dlatego przy przeglądaniu ofert powinniśmy skupić się na firmach, które działają już długo na rynku (na przykład Pewny Lokal) i mogą pochwalić się pozytywnymi opiniami od dotychczasowych klientów.


Potrzebujesz uzyskać świadectwo energetyczne Twojej nieruchomości?

Zamów fachową pomoc specjalisty z Pewny Lokal!

 • Nie da się sprawdzić mieszkania lub domu bez profesjonalnego, atestowanego (i drogiego!) sprzętu pomiarowego oraz znajomości norm.
 • Świadectwo energetyczne budynku jest obowiązkowe — pamiętaj o tym!
 • Specjaliści Pewnego Lokalu sprawnie wystawią świadectwo energetyczne. Gwarantujemy.

Gwarancja wyłapania niedociągnięć.
Doświadczeni inżynierowie.
Duża dyspozycyjność.


Poznaj Pewny Lokal

 1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
 2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
 3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
 4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
 5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Programy do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej

Dowiedz się więcej.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Świadectwo charakterystyki energetyczne cena – ile kosztuje świadectwo?

Zerknij i sprawdź!


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 168 opinii.

Potrzebujesz świadectwa energetycznego dla Twojej nieruchomości?

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik: świadectwo energetyczne

okładka poradnika

Poradnik: badanie termowizyjne

okładka poradnika

Poradnik dla nabywców na rynku wtórnym

okładka poradnika

Świadectwo charakterystyki energetycznej domu jednorodzinnego – jak wykonać?

Kliknij!