Ile trzeba czekać na świadectwo energetyczne?

słuchawka telefonu
strzałka

Potrzebujesz świadectwa energetycznego dla Twojej nieruchomości?

Oddzwaniamy w kilka minut!

Ile trwa przygotowanie świadectwa charakterystyki energetycznej?

Od 28 kwietnia 2023 r. świadectwo charakterystyki energetycznej jest kolejnym dokumentem, o którym muszą myśleć właściciele mieszkań i domów. W celu otrzymania certyfikatu trzeba znaleźć uprawnionego audytora i podać mu informacje dotyczące naszej nieruchomości. Dopiero mając komplet danych, audytor może przystąpić do obliczania poszczególnych wskaźników. A z tym bywa różnie, więc cała procedura może się wydłużyć w czasie. Ile? To zależy od wielu czynników. Dlatego dzisiaj postaramy się odpowiedzieć na pytanie — ile się czeka i ile trwa przygotowanie świadectwa charakterystyki energetycznej.

W jakich sytuacjach wymagane jest świadectwo charakterystyki energetycznej?

Zacznijmy jednak od podstaw, czyli od wskazania, w jakich sytuacjach musimy uzyskać świadectwo charakterystyki energetycznej.

Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami, świadectwo trzeba przekazać nabywcy w momencie, gdy zamierzamy dokonać sprzedaży budynku, części budynku lub lokalu na podstawie:

 • umowy sprzedaży,
 • umowy sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.

Świadectwo musimy także przekazać wynajmującemu naszą nieruchomość.

Z punktu widzenia przepisów prawa, nie ma znaczenia czy będzie to najem krótko, czy długoterminowy. Dlatego w niektórych sytuacjach, sensownym rozwiązaniem wydaje się sporządzenie i umieszczenie świadectwa w widocznym miejscu w mieszkaniu lub domu. W ten sposób nie będziemy musieli za każdym razem przeszukiwać papierów w celu znalezienia świadectwa. I nie będzie wątpliwości, że najemca zna charakterystykę energetyczną nieruchomości. 

Przed sprzedażą świadectwo jest nam potrzebne, aby umieścić informację o wartościach poszczególnych wskaźników w ogłoszeniu (reklamie) sprzedaży. Jest więc to kolejny powód, aby sporządzić świadectwo.

Ostatnią sytuacją, w której świadectwo jest obowiązkowe, jest zakończenie budowy. Jego kopię lub wydruk musimy dołączyć do zawiadomienia o zakończeniu budowy obiektu budowlanego, lub do wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie. Wyjątkiem jest sytuacja, w której budynek ma powierzchnię mniejszą niż 70 mkw i jest przeznaczony do naszych własnych celów mieszkaniowych.

Ile się czeka i ile trwa przygotowanie świadectwa charakterystyki energetycznej?

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

 1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
 2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
 3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

Najczęściej sprzedaż nieruchomości lub jej wynajem, nie są decyzjami podejmowanymi z dnia na dzień. Podobnie zakończenie budowy. Zatem możemy spokojnie znaleźć odpowiedniego audytora i oczekiwać na świadectwo. A ile ten czas wynosi? Zwykle jest to 7 dni roboczych. Składają się na to czas potrzebny na znalezienie audytora (około 1 dzień), czas wypełniania formularza otrzymanego od audytora (również 1 dzień). A także czas, który audytor potrzebuje, aby sporządzić świadectwo (dobrać parametry i wykonać obliczenia w specjalistycznym programie) i wprowadzić je do centralnego świadectw charakterystyki energetycznej. I jest to zwykle od 3 do 5 dni roboczych.

Pamiętajmy, że czas podawany w ogłoszeniach firm, to czas liczony od momentu przesłania przez nas wypełnionego formularza. Czyli gdy audytor ma komplet danych. Czas ten może ulec skróceniu, jeżeli mamy rzut budynku lub wydłużeniu, jeżeli nie znamy niektórych parametrów. Tak będzie najczęściej przy starszych budynkach, których dokumentacja się nie zachowała. W takiej sytuacji konieczne jest skontaktowanie się z audytorem telefonicznie. Audytor ma wtedy możliwość dopytania o nieruchomość i ustalenie poszczególnych zmiennych.

Część firm (na przykład Pewny Lokal) oferuje także usługę ekspres (czyli sporządzenie świadectwa w 24 godziny od pełnego wypełnienia formularza). Jest to więc duże ułatwienie dla kupujących, którzy w ostatniej chwili przypomnieli sobie, że potrzebują świadectwo. 

Jak często musimy aktualizować świadectwo charakterystyki energetycznej?

Wiemy już, ile czeka się i ile trwa przygotowanie świadectwa charakterystyki energetycznej. A ile jest ważne takie świadectwo? Na szczęście znowelizowane przepisy nie skróciły ważności świadectwa. Zatem jest ono ważne przez 10 lat od dnia sporządzenia, o ile nie zmieni się charakterystyka energetyczna budynku. Czyli do dnia, w którym dokonamy rozbudowy, termomodernizacji, wymiany pieca lub innej zmiany, która ma wpływ na charakterystykę energetyczną budynku.

W takiej sytuacji musimy ponownie zgłosić się do naszego audytora i dokonać aktualizacji świadectwa. Będzie to miało znaczenie w przypadku ewentualnej kontroli. Dlatego, że karę grzywny możemy otrzymać nie tylko za brak świadectwa, ale także za jego nieaktualność. A kontroli możemy zostać poddani w dwóch sytuacjach: gdy zostaniemy wylosowani przez system do wyrywkowego sprawdzenia świadectwa lub jeżeli służby otrzymają wniosek o przeprowadzenie kontroli od osoby, której przekazaliśmy świadectwo.

Potrzebujesz uzyskać świadectwo energetyczne Twojej nieruchomości?

Zamów fachową pomoc specjalisty z Pewny Lokal!

 • Nie da się sprawdzić mieszkania lub domu bez profesjonalnego, atestowanego (i drogiego!) sprzętu pomiarowego oraz znajomości norm.
 • Świadectwo energetyczne budynku jest obowiązkowe — pamiętaj o tym!
 • Specjaliści Pewnego Lokalu sprawnie wystawią świadectwo energetyczne. Gwarantujemy.

Gwarancja wyłapania niedociągnięć.
Doświadczeni inżynierowie.
Duża dyspozycyjność.


Poznaj Pewny Lokal

 1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
 2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
 3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
 4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
 5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Co to jest świadectwo charakterystyki energetycznej?

Posłuchaj podcastu z udziałem dr. Piotra Semeniuka.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Jak wygląda przegląd techniczny mieszkania z rynku wtórnego?

Przekonaj się i obejrzyj rozmowę ekspertów.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 30 opinii.

Potrzebujesz świadectwa energetycznego dla Twojej nieruchomości?

Odbierz mieszkanie z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać odbiór mieszkania w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane odbiory mieszkań według sprawdzonego schematu.

Zgromadzona wiedza

Zgromadzona wiedza

Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik: świadectwo energetyczne

okładka poradnika

Poradnik: badanie termowizyjne

okładka poradnika

Poradnik dla nabywców na rynku wtórnym

okładka poradnika

Stolarka okienna przy odbiorze mieszkania.

Zobacz, na czym powinno polegać sprawdzenie stolarki okiennej podczas odbioru mieszkania.