Po zmianach, które zaszły 28 kwietnia 2023 roku, obowiązek posiadania świadectwa energetycznego dla budynków i mieszkań mają wszyscy właściciele, którzy zamierzają sprzedać te nieruchomości lub je wynająć. Czy konieczne jest też świadectwo energetyczne dla starych budynków? Wyjaśniamy.
Zgodnie ze zmianami, świadectwo energetyczne ma dotyczyć również starych budynków. Aktualnie jest obowiązek sporządzenia świadectwa energetycznego dla wszystkich budynków, w tym indywidualnych i wielorodzinnych, wybudowanych również przed 2009 rokiem. Należy jednak podkreślić, że certyfikat jest potrzebny jedynie w niektórych sytuacjach. Mimo tego obowiązku są budynki, które nie wymagają świadectwa. W takim razie, kiedy świadectwo energetyczne dla starych domów jest konieczne, a kiedy budynki te nie muszą posiadać tego certyfikatu? Wszystko wyjaśniamy w niniejszym tekście.
Świadectwo energetyczne dla starych budynków wykonuje się w sytuacji, kiedy zamierza się daną nieruchomość sprzedać albo wynająć. Zgodnie z nowymi przepisami, o certyfikacie tym właściciel musi poinformować już w ogłoszeniu, jeśli oczywiście dokument ten został wydany. W przypadku starych domów i innych budynków bywa z tym bardzo różnie. Na szczęście na wszystkie zawirowania jest jakieś rozwiązanie.
Nie zawsze świadectwo energetyczne dla starych budynków jest konieczne. Certyfikat nie jest wymagany w przypadku budynków, które podlegają ochronie na podstawie przepisów ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Tak samo dotyczy to budynków, które są używane jako miejsce kultu, a także do działalności religijnej. Obowiązek nie dotyczy ponadto budynków przemysłowych i gospodarstw, które nie posiadają instalacji zużywającej energię (nie wlicza się tu instalacji oświetlenia wbudowanego). Świadectwo nie jest potrzebne również w przypadku budynków mieszkalnych, które są przeznaczone do użytkowania nie dłużej niż 4 miesiące w ciągu całego roku. Właściciel nie musi mieć certyfikatu dla budynków wolnostojących o powierzchni, która nie przekracza 50 metrów kwadratowych. Na tej liście należy również uwzględnić budynki gospodarstw rolnych o konkretnym wskaźniku EP, który określa roczne obliczeniowe zapotrzebowanie na energię nieodnawialną pierwotną. Nie może on przekraczać 50 kWh/(m2 rok).
Świadectwo energetyczne dla starych budynków też jest konieczne. Co zatem zrobić, jeżeli nie posiada się tego certyfikatu? Jak go pozyskać, nie mając pełnej dokumentacji dotyczącej nieruchomości? Tak często się zdarza, kiedy ktoś nabywa stary dom. Wówczas nie zawsze otrzymuje kompletne dokumenty, a później w dalszych działaniach pojawiają się różne komplikacje.
Chcąc sporządzić świadectwo energetyczne dla starych budynków, a konkretnie dla jednego budynku nieposiadającego dokumentacji budowlanej, należy zacząć od przygotowania inwentaryzacji budowlanej. Zajmie się tym architekt albo inżynier. Tylko oni mają do tego stosowne uprawnienia. W ten sposób będzie można uzyskać najważniejsze informacje dotyczące konstrukcji budynku, wyposażenia związanego z ogrzewaniem, wentylacją oraz klimatyzacją. Aby dokładnie ocenić stan techniczny budynku, który mógł przecież przez lata znacznie się zmienić, warto wykonać wizję lokalną. Jeżeli dom posiada kompletną dokumentację budowlaną, można od razu przejść do starań o świadectwo energetyczne dla starych budynków, powierzając to zadanie odpowiednim fachowcom.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Wykonanie certyfikatu energetyki budynku może zlecić właściciel budynku, a także osoba, której przysługuje tak zwane spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Zgłosić to może również najemca. Warto podkreślić, że zarówno nabywcy, jak i najemcy, przysługuje prawo do wykonania tego świadectwa na koszt osoby, która tę nieruchomość sprzedaje czy wynajmuje. Co więcej, kupujący i najemca nie mogą zrzec się prawa do otrzymania certyfikatu.
Chcąc uzyskać świadectwo energetyczne dla starych budynków i mając już stosowną dokumentację, należy rozejrzeć się za podmiotem, który wszystkim się zajmie. Każde świadectwo musi być zarejestrowane w globalnym rejestrze. Ponadto osoba, która będzie ten certyfikat sporządzać, musi mieć odpowiednie uprawnienia. Należy więc po prostu skorzystać z usługi firmy, która zajmuje się sporządzaniem świadectw energetycznych dla starych domów, czy w ogóle dla nieruchomości. Tę usługę świadczy również nasza firma. Zapraszamy do współpracy, jeśli potrzebujesz uzyskać certyfikat dla swojego domu, pomimo iż ma on już swoje lata.
Podsumowując, uzyskanie świadectwa charakterystyki energetycznej dla starych domów nie jest jakoś specjalnie skomplikowane. To czysta formalność, której można dokonać w każdej chwili. Należy jedynie w tym celu rozejrzeć się za fachowcami, którzy mają w danym obszarze stosowną wiedzę i kwalifikacje do udzielania porad i tworzenia tych dokumentów.
Dowiedz się więcej.
Zerknij i sprawdź!
Kliknij!