Świadectwo energetyczne dla starych budynków, czyli co zrobić, żeby je zdobyć ?

słuchawka telefonu
strzałka

Potrzebujesz świadectwa energetycznego dla Twojej nieruchomości?

Oddzwaniamy w kilka minut!

Świadectwo energetyczne dla starych budynków: jak uzyskać?

Po zmianach, które zaszły 28 kwietnia 2023 roku, obowiązek posiadania świadectwa energetycznego dla budynków i mieszkań mają wszyscy właściciele, którzy zamierzają sprzedać te nieruchomości lub je wynająć. Czy konieczne jest też świadectwo energetyczne dla starych budynków? Wyjaśniamy.

Świadectwo energetyczne dla starych budynków – czy jest wymagane?

Zgodnie ze zmianami, świadectwo energetyczne ma dotyczyć również starych budynków. Aktualnie jest obowiązek sporządzenia świadectwa energetycznego dla wszystkich budynków, w tym indywidualnych i wielorodzinnych, wybudowanych również przed 2009 rokiem. Należy jednak podkreślić, że certyfikat jest potrzebny jedynie w niektórych sytuacjach. Mimo tego obowiązku są budynki, które nie wymagają świadectwa. W takim razie, kiedy świadectwo energetyczne dla starych domów jest konieczne, a kiedy budynki te nie muszą posiadać tego certyfikatu? Wszystko wyjaśniamy w niniejszym tekście.

Świadectwo energetyczne dla starych budynków – kiedy jest konieczne?

Zarówno nabywcy, jak i najemcy, przysługuje prawo do wykonania tego świadectwa na koszt osoby, która tę nieruchomość sprzedaje czy wynajmuje.W takich przypadkach świadectwo energetyczne dla starych budynków jest wymagane.


Świadectwo energetyczne dla starych budynków wykonuje się w sytuacji, kiedy zamierza się daną nieruchomość sprzedać albo wynająć. Zgodnie z nowymi przepisami, o certyfikacie tym właściciel musi poinformować już w ogłoszeniu, jeśli oczywiście dokument ten został wydany. W przypadku starych domów i innych budynków bywa z tym bardzo różnie. Na szczęście na wszystkie zawirowania jest jakieś rozwiązanie. 

Nie zawsze świadectwo energetyczne dla starych budynków jest konieczne. Certyfikat nie jest wymagany w przypadku budynków, które podlegają ochronie na podstawie przepisów ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Tak samo dotyczy to budynków, które są używane jako miejsce kultu, a także do działalności religijnej. Obowiązek nie dotyczy ponadto budynków przemysłowych i gospodarstw, które nie posiadają instalacji zużywającej energię (nie wlicza się tu instalacji oświetlenia wbudowanego). Świadectwo nie jest potrzebne również w przypadku budynków mieszkalnych, które są przeznaczone do użytkowania nie dłużej niż 4 miesiące w ciągu całego roku. Właściciel nie musi mieć certyfikatu dla budynków wolnostojących o powierzchni, która nie przekracza 50 metrów kwadratowych. Na tej liście należy również uwzględnić budynki gospodarstw rolnych o konkretnym wskaźniku EP, który określa roczne obliczeniowe zapotrzebowanie na energię nieodnawialną pierwotną. Nie może on przekraczać 50 kWh/(m2 rok).

Świadectwo energetyczne dla starych budynków a brak dokumentacji

Świadectwo energetyczne dla starych budynków też jest konieczne. Co zatem zrobić, jeżeli nie posiada się tego certyfikatu? Jak go pozyskać, nie mając pełnej dokumentacji dotyczącej nieruchomości? Tak często się zdarza, kiedy ktoś nabywa stary dom. Wówczas nie zawsze otrzymuje kompletne dokumenty, a później w dalszych działaniach pojawiają się różne komplikacje.

Chcąc sporządzić świadectwo energetyczne dla starych budynków, a konkretnie dla jednego budynku nieposiadającego dokumentacji budowlanej, należy zacząć od przygotowania inwentaryzacji budowlanej. Zajmie się tym architekt albo inżynier. Tylko oni mają do tego stosowne uprawnienia. W ten sposób będzie można uzyskać najważniejsze informacje dotyczące konstrukcji budynku, wyposażenia związanego z ogrzewaniem, wentylacją oraz klimatyzacją. Aby dokładnie ocenić stan techniczny budynku, który mógł przecież przez lata znacznie się zmienić, warto wykonać wizję lokalną. Jeżeli dom posiada kompletną dokumentację budowlaną, można od razu przejść do starań o świadectwo energetyczne dla starych budynków, powierzając to zadanie odpowiednim fachowcom. 

Świadectwo energetyczne dla starych budynków – kto może zlecić wykonanie?

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

 1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
 2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
 3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

Wykonanie certyfikatu energetyki budynku może zlecić właściciel budynku, a także osoba, której przysługuje tak zwane spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Zgłosić to może również najemca. Warto podkreślić, że zarówno nabywcy, jak i najemcy, przysługuje prawo do wykonania tego świadectwa na koszt osoby, która tę nieruchomość sprzedaje czy wynajmuje. Co więcej, kupujący i najemca nie mogą zrzec się prawa do otrzymania certyfikatu. 

Jak uzyskać świadectwo energetyczne dla starych budynków?

Chcąc uzyskać świadectwo energetyczne dla starych budynków i mając już stosowną dokumentację, należy rozejrzeć się za podmiotem, który wszystkim się zajmie. Każde świadectwo musi być zarejestrowane w globalnym rejestrze. Ponadto osoba, która będzie ten certyfikat sporządzać, musi mieć odpowiednie uprawnienia. Należy więc po prostu skorzystać z usługi firmy, która zajmuje się sporządzaniem świadectw energetycznych dla starych domów, czy w ogóle dla nieruchomości. Tę usługę świadczy również nasza firma. Zapraszamy do współpracy, jeśli potrzebujesz uzyskać certyfikat dla swojego domu, pomimo iż ma on już swoje lata. 

Podsumowując, uzyskanie świadectwa charakterystyki energetycznej dla starych domów nie jest jakoś specjalnie skomplikowane. To czysta formalność, której można dokonać w każdej chwili. Należy jedynie w tym celu rozejrzeć się za fachowcami, którzy mają w danym obszarze stosowną wiedzę i kwalifikacje do udzielania porad i tworzenia tych dokumentów. 

Potrzebujesz uzyskać świadectwo energetyczne Twojej nieruchomości?

Zamów fachową pomoc specjalisty z Pewny Lokal!

 • Nie da się sprawdzić mieszkania lub domu bez profesjonalnego, atestowanego (i drogiego!) sprzętu pomiarowego oraz znajomości norm.
 • Świadectwo energetyczne budynku jest obowiązkowe — pamiętaj o tym!
 • Specjaliści Pewnego Lokalu sprawnie wystawią świadectwo energetyczne. Gwarantujemy.

Gwarancja wyłapania niedociągnięć.
Doświadczeni inżynierowie.
Duża dyspozycyjność.


Poznaj Pewny Lokal

 1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
 2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
 3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
 4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
 5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Programy do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej

Dowiedz się więcej.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Świadectwo charakterystyki energetyczne cena – ile kosztuje świadectwo?

Zerknij i sprawdź!


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 901 opinii.

Potrzebujesz świadectwa energetycznego dla Twojej nieruchomości?

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik: świadectwo energetyczne

okładka poradnika

Poradnik: badanie termowizyjne

okładka poradnika

Poradnik dla nabywców na rynku wtórnym

okładka poradnika

Świadectwo charakterystyki energetycznej domu jednorodzinnego – jak wykonać?

Kliknij!