Zarezerwuj

Co powinna zawierać ocena stanu technicznego budynku

W artykule wyjaśniamy, jak ważne jest sprawdzenie stanu samego budynku przed zakupem mieszkania oraz w jaki sposób tego dokonać.
wykrzyknik kontaktu pewny lokal
prawnik pewnego lokalu wykrzyknik kontaktu pewny lokal

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy zakupie nieruchomości?

navigate_before dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości

inżynier pewnego lokalu
strzałka kontaktu pewny lokal

dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości

Jak kupić mieszkanie od dewelopera?

Obejrzyj nasz film.


Zły stan budynku a stan mieszkania, jak opisać stan techniczny domu/mieszkania

Gdy pojawiają się problemy w naszym mieszkaniu/domu w związku z nieprawidłowo działającymi elementami całego budynku, być może będziemy zmuszeni zapłacić większe pieniądze za potrzebne remonty, niż płacąc wcześniej za  sprawdzenie stanu technicznego budynku (który być może uchroniłby mieszkańców przed dodatkowymi niezbędnymi kosztami). Jeśli chcielibyśmy zmienić jakikolwiek element konstrukcyjny w domu lub mieszkaniu, zgłaszając takie chęci do urzędu, będzie on domagał się sporządzenia opinii lub ekspertyzy technicznej.

Czym jest opinia, a czym ekspertyza? Opinia techniczna określa rzeczywisty stan obiektu, który sporządzono na podstawie materiału dowodowego. Opinię może wydać osoba, która wykonuje funkcje techniczne w budownictwie.

Natomiast ekspertyza jest dokładniejszym badaniem, w którym ekspert na podstawie oględzin, analizy oraz sprawdzonych badań, pomiarów i obliczeń odpowiada na pytanie, jaki jest stan obiektu, ale również szuka przyczyn i wskazuje sposoby na naprawę tego stanu. Ekspertyzę techniczną wykonuje rzeczoznawca budowlany.

Niestety częstym przypadkiem jest brak kontroli budynków lub nieprzeprowadzanie ich na tyle często, tak że zły stan techniczny nie znika, a tylko się pogłębia. W związku z niemałymi kosztami napraw konstrukcyjnych oceny stanu technicznego nie są powszechne. Potencjalni kupcy mieszkań w takim budynku, którzy nie sprawdzą jego stanu przed kupnem mieszkania, mogą doznać rozczarowania, gdyż w wyniku źle działających elementów budynku zaczną pojawiać się problemy w mieszkaniu. Dlatego tak ważna jest wcześniejsza kontrola stanu budynku, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

Inżynier a rzeczoznawca

Ocena stanu technicznego budynku jest bardzo istotna i czasami wystarczy, że będzie przeprowadzona przez specjalistę, a niekoniecznie przez biegłego w tym zakresie. Wszystko to uwarunkowane  jest  kilkoma elementami. Mianowicie nawet jeśli ktoś chciałby zainwestować i ponieść większe koszty w postaci wykonanej ekspertyzy przez rzeczoznawcę, to pomimo takiej ekspertyzy i próby wyegzekwowania z niej informacji, jeśli miałoby dojść do sprawy w sądzie, to i tak sędzia może powołać swojego biegłego z danego zakresu. Oczywiście będzie to generowało dodatkowe koszty, gdyż będziemy musieli zapłacić za nowego rzeczoznawcę, a ta wcześniejsza ekspertyza nie będzie miała żadnej wartości.

Obszerne ekspertyzy są znacznie droższe od raportów inżynierów, a w wielu przypadkach nie są po prostu konieczne. Zazwyczaj, jeśli sytuacja z budynkiem nie jest na tyle poważna, że musimy dochodzić roszczeń w sądzie, praca inżyniera w zupełności wystarczy.

Określenie tego, jak wygląda stan techniczny budynku i gdzie faktycznie występują jakieś przesłanki świadczące o jego stanie, jest wystarczające przez osoby, które wyspecjalizowały się w takiej dziedzinie. Często najlepszym rozwiązaniem jest właśnie skorzystanie z pomocy fachowców w przypadku osób, które nie do końca wiedzą, na co i jak patrzeć, a chcą mieć klarowną sytuację w związku ze stanem technicznym budynku oraz mieszkania.

sprawdzenie stanu technicznego
Zlecenie sprawdzenia stanu technicznego warto zlecić profesjonalistom.

Kiedy potrzebujemy sprawdzić stan techniczny budynku?

Ocenę stanu technicznego budynku warto byłoby wykonać jeszcze przed kupnem domu/mieszkania. Fachowiec, z którym wykonujemy audyt stanu technicznego, może mniej więcej ocenić stan takiego budynku i doradzić przed podjęciem decyzji o kupnie tej nieruchomości.  Warto również jak najszybciej wykonać ocenę stanu technicznego budynku w momencie gdy zauważymy niepokojące uszczerbki w konstrukcji budynku tj. spękania ścian, widoczne rysy.

Kolejny moment, w którym będziemy musieli wykonać ekspertyzę lub opinię techniczną, to czas, gdy będziemy chcieli zmienić coś w konstrukcji budynku, w jakiś sposób go zmodernizować.

Co zawiera opinia i ekspertyza stanu technicznego budynku?

Zgodnie ze standardami dotyczącymi opinii ekspertyzy technicznych w budownictwie opinia techniczna powinna zawierać:

 • określenie celu i zakresu opracowania,
 • podstawy formalne,
 • listę albo kopię udostępnionych dokumentów,
 • opis i charakterystykę przedmiotu opracowania,
 • zalecenia dotyczące przedmiotu opracowania,
 • wnioski końcowe.

Ekspertyza techniczna powinna zawierać:

 • określenie celu i zakresu opracowania,
 • podstawy formalne,
 • zestawienie materiałów będących podstawą opracowania,
 • opis stanu technicznego przedmiotu opracowania,
 • analizę techniczną występujących zjawisk i ich przyczyn,
 • wyniki przeprowadzonych badań i obliczeń,
 • wnioski i zalecenia.

Informacje: Małopolska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa w Krakowie

Ocena stanu technicznego budynku kto może wykonać - Specjaliści Pewny Lokal

W firmie Pewny Lokal posiadamy sieć inżynierów, którzy są wyspecjalizowani w branży oceny technicznej nieruchomości, i oczywiście możemy doradzić osobom, które chciałyby sporządzić ekspertyzę, ale nie wiedzą, czy jest konieczna.

My sami takiej ekspertyzy nie sporządzamy, ale w tym przypadku doradzamy, jak postępować i do kogo się udać. To, co robimy podczas sprawdzania stanu budynku, w większości przypadków jest wystarczające, gdyż nasze raporty są w stanie być takim samym argumentem w różnych sprawach jak ekspertyza wykonana przez rzeczoznawcę z danej dziedziny.  Często jest też tak, że osoby niekoniecznie znające się na prawie budowlanym wykonują niepotrzebnie ekspertyzę. W wielu przypadkach wystarczyłaby tylko opinia inżyniera, który nie sporządzi ekspertyzy, ale dokona wystarczających oględzin budynku.

Specjaliści z Pewnego Lokalu podczas audytów nieruchomości mogą wykorzystać kamerę termowizyjną na życzenie klienta, która jest niezwykle przydatnym urządzeniem, gdyż często to po stronie termoizolacji występują problemy, które odbijają się bezpośrednio na całym mieszkaniu/domu i opłatach za ogrzewanie. Często wykonanie samego badania kamerą termowizyjną budynku pozwala zapobiec lub zlikwidować problemy doskwierające mieszkańcom. Kamera termowizyjna jest bezinwazyjnym urządzeniem, które przy pomocy promieniowania podczerwonego przenika przez obiekty, pobierając ich rozkład temperatur, z którego można odczytać wiele nieprawidłowości.

Opis stanu technicznego budynku – co sprawdzamy?

Na pewno powinniśmy się dowiedzieć, czy występuje termoizolacja budynku, a jeśli tak, w jakim jest stanie, gdyż często to od niej zależy cena, jaką będziemy musieli płacić za ogrzewanie mieszkania. Pamiętajmy również, że wygląd zewnętrzny budynku nie zawsze świadczy o jego stanie. Budynek może być podrapany, ale cała głębsza konstrukcja może być w jak najlepszym porządku. Natomiast na pozór ładnie prezentujący się budynek jest tylko przykrywką do wszelkich nieprawidłowości, jakie ukrywa pod warstwą tynku. Sami nie możemy sprawdzać fundamentów, dachu stropów czy przewiercać się przez tynk. Za takie rzeczy odpowiedzialny jest zarządca budynku, u którego możemy prosić o protokoły z przeglądów budynku.

Kontrola stanu budynku/mieszkania samemu

Jednak samodzielnie też jesteśmy w stanie zweryfikować kilka rzeczy à propos budynku, jak i samego mieszkania, które chcemy kupić. Jeżeli coś nie działa prawidłowo, zazwyczaj pojawiają się odpowiadające temu symptomy, które dla osoby niedziałającej na co dzień w weryfikacji stanu technicznego mieszkań czy budynków będą wystarczające, aby wstępnie potrafiła rozpoznać, co złego może dziać się z danym elementem w mieszkaniu i zasygnalizuje odpowiednim osobom, aby dokładniej zbadały problem.

Jeżeli poruszamy się po budynku i słyszymy niepokojące odgłosy w wyniku chodzenia, może pojawić się myśl, czy aby na pewno wszystko w porządku ze stropami czy ścianami. Jeżeli w mieszkaniu mamy pękające ściany, może to być również spowodowane złą stabilnością budynku. Jeżeli budynek, w którym kupujemy mieszkanie ma już swoje lata, materiały, z których powstawał, czy elementy instalacji nie są zapewne tak trwałe jak te tworzone przy pomocy dzisiejszych technologii. Dlatego też właśnie, jeśli w mieszkaniu wystąpi problem z instalacją np. wodno-kanalizacyjną, problem może leżeć po stronie ogólnego zaniedbania budynku.

Dowiedz się, jak sprawdzić przynależności przy zakupie mieszkania.

Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Zobacz, jak podpisuje się umowę sprzedaży nieruchomości u notariusza.

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.

Poradniki

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Jak kupić nieruchomość
od dewelopera?

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Poradnik odbioru
technicznego od dewelopera

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Kary umowne w umowach nieruchomościowych

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Rękojmia
nieruchomości

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Cesja i inne formy flipowania nieruchomości

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Poradnik dla nabywców
na rynku wtórnym

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Badanie
termowizyjne

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Sprawdzenie
prac wykończeniowych

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Umowa deweloperska
- na co zwracać uwagę?

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Audyt działki

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 11 opinii.

Zobacz, dlaczego przegląd techniczny mieszkania ma sens.

Obejrzyj rozmowę prawnika z inżynierem.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka