Home staging jak przygotować nieruchomość do sprzedaży

Czy wiesz na czym polega usługa home stagingu oraz kiedy warto z niej skorzystać? Zapraszamy do lektury.
Potrzebujesz pomocy przy zakupie nieruchomości (domu, mieszkania)? Pewny Lokal to prawnicy i inżynierowie specjalizujący się w nieruchomościach.

Jak kupić mieszkanie od dewelopera?

Obejrzyj nasz film.

Spis treści:

1. Pierwsze wrażenie najważniejsze
2. Metamorfoza ma znaczenie
3. Staranne przygotowanie

Usługa home staging, czyli profesjonalnego przygotowania nieruchomości do sprzedaży, cieszy się bardzo dużą popularnością. Nic dziwnego. Nie tylko zwiększa szansę na znalezienie klienta, ale również znacznie przyspiesza cały proces, prowadząc do efektywnego zakończenia transakcji. Jak wyróżnić swoją ofertę i zwiększyć szansę na sprzedaż nieruchomości? Podpowiadamy.

1. Pierwsze wrażenie najważniejsze<

Home staging ma sprawić, że pierwsze wrażenie potencjalnych kupców będzie na tyle pozytywne, że zakończy się podpisaniem umowy kupna. To właśnie dlatego pierwszym krokiem powinno być dokładne uporządkowanie wnętrza i pozbycie się wszelkich osobistych oraz sentymentalnych elementów jego wystroju - pamiątek, plakatów, zdjęć. Dzięki temu oglądający nieruchomość będą mogli dużo łatwiej ocenić, czy spełnia ich wymagania.

Kolejnym krokiem jest również przemyślany wystrój. Warto pamiętać o podstawowych zasadach aranżacyjnych. Dużą rolę odgrywa oświetlenie i przemyślana gra świateł. Jeśli nie oferujemy dużego metrażu, możemy np. optycznie powiększyć przestrzeń. Takie rozwiązanie osiągniemy dzięki odpowiedniemu oświetleniu. Warto również - na czas wizyty potencjalnego kupca - zdjąć firanki po to, by odsłonić widok. Dobrym pomysłem jest również wymiana zasłon na te, wykonane z lekkich i jasnych materiałów.

2. Metamorfoza ma znaczenie

Gdy lokal wymaga odświeżenia - malowania zabrudzonych ścian, naprawy uszkodzonych kafelek czy innych usterek - warto również o to zadbać. Takie niedociągnięcia mogą zniechęcić przyszłych właścicieli. Przy ponownym malowaniu ścian czy odświeżaniu podłóg dobrze postawić na jasne, neutralne kolory. Taka kolorystyka sprawi, że wnętrze będzie wydawać się większe i przestronniejsze. Przy okazji niewielkiego remontu mieszkania warto też zastanowić się nad pozbyciem części mebli – zwłaszcza tych starych, źle wyglądających i niefunkcjonalnych. Warto postawić na minimalizm i mniejszą liczbę mebli, jednak eleganckich, prostych i funkcjonalnych.

Kluczowe znaczenie odgrywają również dodatki. Osoby oglądające mieszkanie z pewnością zwrócą uwagę nawet na najdrobniejsze szczegóły - lampy, dywany, poszewki na poduszki, świece, dekoracje czy kwiaty. To właśnie te ostatnie nadadzą wnętrzu świeżości, dlatego warto rozważyć zakup kilku roślin doniczkowych lub kompozycji kwiatów ciętych, które wstawimy do wazonu. Świetnym pomysłem jest również lustro - umieszczone nad kanapą czy stołem jadalnianym - dodatkowo optycznie powiększy przestrzeń.

Bezpośrednio przed prezentacją nieruchomości warto również zadbać o zapach. Świetnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju aromatyzery, dyfuzory czy świece zapachowe. Należy również zwrócić uwagę na temperaturę - nie powinno być ani zbyt chłodno, ani zbyt ciepło.

3. Staranne przygotowanie

Osoby sprzedające nieruchomość, nierzadko ograniczają się jedynie do opublikowania ogłoszenia czy zaprezentowania lokalu zainteresowanym osobom. To duży błąd. Starannie należy przygotować nie tylko lokal, ale też formalności niezbędne do zakończenia transakcji. Warto wcześniej zgromadzić niezbędne dokumenty (numer księgi wieczystej, akt zakupu lub nabycia mieszkania), najlepiej jeszcze przed wystawieniem lokalu na sprzedaż.

Sprzedajesz spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego? Jeszcze przed wystawieniem lokalu na sprzedaż zdobądź ze spółdzielni dokumenty potwierdzające, że nie zalegasz z czynszem i innymi opłatami. Kupcy mogą też poprosić o okazanie oficjalnego pisma, z którego wynikać będzie, ile osób jest zameldowanych w mieszkaniu.

Odpowiednie przygotowanie mieszkania i dopilnowanie kwestii formalnych sprawi, że łatwiej stworzymy profesjonalny wizerunek i zrobimy dobre wrażenie na potencjalnych nabywcach.

 

Materiał opracowany we współpracy z portalem GetHome.

Pewny Lokal oferuję usługę kompleksowego audytu nieruchomości (działek, mieszkań i domów) na rynku pierwotnym oraz wtórnym. Zatrudniamy prawników oraz inżynierów i sprawdzamy stan prawny oraz techniczny nieruchomości. Pomagamy m.in. przy odbiorach technicznych, analizie umów oraz ksiąg wieczystych. Dowiedz się więcej o naszej firmie oraz usługach tutaj.

Dowiedz się, jak sprawdzić przynależności przy zakupie mieszkania.

Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.

Jak sprawdzić inwestycję deweloperską?

Zachęcamy do obejrzenia filmu o sprawdzeniu inwestycji deweloperskiej.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 6 opinii.

Zobacz, dlaczego przegląd techniczny mieszkania ma sens.

Obejrzyj rozmowę prawnika z inżynierem.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka