Od czego zacząć remont mieszkania deweloperskiego?

słuchawka telefonu
strzałka

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy inspekcji nieruchomości?

Oddzwaniamy w kilka minut!

Od czego zacząć remont mieszkania deweloperskiego? | 797 014 014

Właśnie kupiłeś mieszkanie w stanie deweloperskim i zastanawiasz się, od czego zacząć remont? Przychodzimy z poradnikiem, który pomoże Ci zaplanować wszystko w taki sposób, aby prace przebiegły sprawnie i bez problemów! Przeczytaj poniższy artykuł i poznaj odpowiedzi na nurtujące Cię pytania dotyczące remontu mieszkania.

Od czego zacząć wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim?

Szczęście, jakie towarzyszy osobie odbierającej klucz do własnego mieszkania, nierzadko ogranicza logiczne rozumowanie, w efekcie czego czasem trudno jest po prostu wystartować z remontem. Niełatwo jest podjąć pierwsze kroki, nie wiadomo, za co się zabrać, od czego zacząć. W zależności od tego, w jakim stanie otrzymamy mieszkanie od dewelopera, będziemy musieli ustalić pewne kroki w celu wykończenia tej nieruchomości. Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac warto ustalić sobie dokładny ich plan, a najlepiej skorzystać z pomocy firmy wykończeniowej. Stan deweloperski jest różnie definiowany przez deweloperów, dlatego gdy dowiemy się z prospektu informacyjnego, jakie elementy pojawią się w naszym mieszkaniu, to będziemy mogli już mniej więcej zacząć planować, jak będzie wyglądać  ono na koniec.

Na efekt ogromny wpływ ma nie tylko jakość przeprowadzonych prac i użytych przy tym materiałów, ale również kolejność wykonania tych czynności. Wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim najlepiej zacząć od modyfikacji układu wnętrza (o ile jest w ogóle konieczna). To dobry moment na zaplanowanie ostatecznego rozkładu pomieszczeń, dodanie ścianek działowych, a także montaż podwieszanego sufitu. Dopiero później można przystąpić do wykończenia podłóg, aranżacji łazienki, urządzenia kuchni, wykończenia ścian w całym mieszkaniu i montażu mebli we wszystkich pomieszczeniach. Taka kolejność prac pozwoli uzyskać satysfakcjonujący efekt i przede wszystkim dostosować poszczególne wnętrza do swoich najśmielszych oczekiwań i potrzeb.

Czym jest stan deweloperski?

Należy zacząć od tego, co oznacza w Twoim przypadku stan deweloperski. Każdy sprzedawca widzi ten aspekt inaczej. Na ten moment najczęściej obejmuje on tynki, ściany przygotowane pod malowanie, drzwi, okna oraz parapety, wylewkę podłogową, a także wszelkie instalacje wraz z wykończeniem (gniazdka, grzejniki itd.). Nie oznacza to jednak, że tak samo będzie u Ciebie, dlatego konieczne jest dokładne przeanalizowanie załączników do umowy na ten temat. Jeśli nie jesteś w stanie ocenić samodzielnie, czy to, co otrzymałeś, jest zgodne z zapisami umowy, skontaktuj się z nami. Dokładnie sprawdzimy dokument, a potem skonfrontujemy to ze stanem otrzymanym i wydamy profesjonalną opinię!

Jeśli potrzebujesz pomocy w tej kwestii, to skontaktuj się z Pewnym Lokalem.Nasza firma to fachowcy, którzy zdejmą z Twoich barków problemy związane z pozwoleniem na użytkowanie.

Wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim krok po kroku

Pierwszym krokiem, jaki powinniśmy wykonać, jeżeli planujemy wykończenie mieszkania po odebraniu stanu deweloperskiego, jest przygotowanie projektu oraz kosztorysu. Dlaczego jest to tak ważne? Jeżeli chodzi o projekt, ekipa wykończeniowa musi w jasny sposób wiedzieć, jakie prace mają być wykonane oraz przy użyciu jakich materiałów. Z kolei sporządzenie kosztorysu pozwala na uniknięcie różnego rodzaju niepotrzebnych wydatków. Jeżeli zaś chodzi o kwestie stricte techniczne, kolejność prac zazwyczaj wygląda wedle poniższego schematu.

 • Podłogi – etap ten pozwala na wyeliminowanie różnego rodzaju nierówności, dzięki czemu po jego ukończeniu znacznie łatwiejsze jest między innymi przystąpienie do wykańczania ścian.
 • Wykańczanie kuchni oraz łazienki – na tym etapie warto dokładnie zaplanować przyszłe rozmieszczenie ich wyposażenie, takiego jak na przykład szafki i meble. Pomocne może być także dokładne zaznaczenie ekipie przebiegu położenia kafelek, jeżeli takowe planujesz zainstalować.
 • Ściany – ten etap wymaga nieco więcej czasu. Powodem jest tutaj zazwyczaj czas schnięcia materiałów. Nie można bowiem kłaść farby na mokrych tynkach, gdyż może to skutkować między innymi wystąpieniem grzyba na ścianach. Podobnie jest z farbami. Kluczowy jest tutaj również odpowiedni dobór materiałów. Do pokoju dziecięcego mogą na przykład okazać się lepsze materiały hydrofobowe.
 • Dobór mebli oraz dodatków – ostatnim etapem prac wykończeniowych jest zazwyczaj dobór odpowiedniego umeblowania oraz wyposażenia mieszkania. Ściśle wiąże się on ze stylem aranżacji wnętrza.

Kolejność remontu mieszkania deweloperskiego

Wielu z was zapewne zastanawia się w tym momencie, dlaczego akurat ta kolejność, a nie inna. Przyjrzyjmy się więc niektórym etapom prac i zastanówmy się, czemu wygląda to właśnie w ten sposób.

 • Etap pierwszy, czyli podłogi  jeżeli pominiemy ten etap lub zrobimy go później, może to skutkować między innymi złym wypoziomowaniem mebli.
 • Wykończenie kuchni i łazienki po wcześniejszym jej pomalowaniu – może to skutkować między innymi uszkodzeniem farby, czy też na przykład w przypadku paneli nasiąknięciu ich przez zapach farby.
pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

 1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
 2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
 3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

A to tylko niewielka część przykładów, jakie mogą pojawić się w przypadku niezachowania odpowiedniej kolejności w przeprowadzaniu remontu deweloperskiego. Najlepszym sposobem na uniknięcie tego typu sytuacji jest po pierwsze sporządzenie szczegółowego planu remontu. Po drugie musi być on ściśle przestrzegany przez ekipę remontową. Dobrym pomysłem, gdy zdecydujecie się na zakup materiałów przez wykonawców, jest dołączenie do planu remontu jego kosztorysu. Nieco inaczej sprawa wygląda z meblami robionymi na zamówienie. W ich przypadku, jeżeli znamy dokładną datę zakończenia remontu, przy odpowiednim uwzględnieniu czasu potrzebnego na ich wyprodukowanie, dobrym pomysłem jest złożenie zamówienia w trakcie prac remontowych. Dzięki temu będziecie mogli w płynny sposób przejść do etapu końcowego.

Ściany w mieszkaniu deweloperskim

Kolejny krok to wybór farb. Najczęściej ściany w stanie deweloperskim są pokryte jedną warstwą białej farby, aby ułatwić późniejsze kładzenie koloru. Jeżeli wiesz, że w którymś miejscu znajdą się na ścianach płytki, tapety czy fototapety, zaplanuj to wcześniej, aby nie malować tamtych obszarów. Jeżeli powierzasz prace remontowe firmie, która się tym zajmuje, pamiętaj, aby dokładnie sprawdzić każdy z zakończonych etapów. Nie wiesz, jak to zrobić? Tutaj także możesz skorzystać z naszej pomocy przy ocenie pracy ekipy!

Jak wykończyć mieszkanie w stanie deweloperskim – łazienka i kuchnia

Trzeci aspekt to wyposażenie łazienki. Zakup kabiny prysznicowej lub wanny, umywalki oraz muszli klozetowej najczęściej leży po stronie kupującego. Czasami, w podwyższonych standardach deweloperskich, część z tych elementów można otrzymać od sprzedawcy, ale podobnie jak w przypadku podłogi, deweloperzy zazwyczaj chcą zostawić prawo do decydowania właścicielom.

Oprócz łazienki musisz także zaplanować wyposażenie kuchni, czyli zarówno meble, jak i wszystkie sprzęty. Pamiętaj, że jeśli chcesz zamówić meble na wymiar, to musisz zrobić to wystarczająco wcześnie, ponieważ na takie opcje czeka się zwykle kilka tygodni, a czasami nawet miesięcy. Na tym etapie pamiętaj także o wybraniu oświetlenia do każdego pomieszczenia. Kiedy to będzie już za Tobą, możesz rozpocząć poszukiwanie innych elementów, czyli komód, szaf, sofy, foteli, stolika kawowego, łóżek, stołu, krzeseł itp.

Czy remont zwiększa wartość nieruchomości?

Remont nieruchomości, na którą bierzemy kredyt hipoteczny, zwiększa jej wartość. Oznacza to, że jeśli kupujemy nieruchomość za np. 300 tysięcy złotych, a remont wyniesie nas 60 tysięcy złotych, to wartość kredytowanej nieruchomości wzrasta do 360 tysięcy złotych (w pewnym uproszczeniu). Certyfikowany rzeczoznawca powinien wycenić nieruchomość, a wycena taka dołączona jest do wniosku kredytowego.

Cele przy kredycie hipotecznym: nabycie i remont

Kredyt hipoteczny wziąć można na różne cele, między innymi na nabycie nieruchomości i jej późniejszy remont. Dlatego, jeśli z pieniędzy przeznaczonych na zakup wymarzonego mieszkania lub domu chcemy również sfinansować remont lub wykończenie nieruchomości, musimy powiedzieć o tym w banku, złożyć wniosek o kredyt również na ten cel, a potem się z niego rozliczyć. Nie można po prostu wziąć więcej pieniędzy przy krycie hipotecznym, niż warta jest nieruchomość, dlatego finansowanie remontu musi być zawnioskowane, a potem udokumentowane. Kiedy kredyt hipoteczny z celem na remont zostanie nam przyznany a remont wykonamy, musimy zawiadomić o tym bank. Należy przy tym pamiętać, by zbierać paragony i faktury za wszystkie użyte do remontu rzeczy, celem złożenia ich w banku.


Grupa pochylona nad projektem nieruchomości — to Cię czeka przed wykończeniem mieszkania.Należy zacząć od tego, co oznacza w Twoim przypadku stan deweloperski. Każdy sprzedawca widzi ten aspekt inaczej.

Sprawdzenie firmy wykończeniowej

Warto również wspomnieć o tym, że jeżeli decydujemy się na skorzystanie z usług firmy wykończeniowej, to powinna ona zostać przez nas dokładnie sprawdzona. Gdy już wybierzemy konkretną firmę i zaczniemy prace wykończeniowe, to na koniec warto te prace zweryfikować. My Pewny Lokal oferujemy sprawdzenie firmy wykończeniowej.

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie nieruchomości?

Zamów fachową pomoc z Pewny Lokal!

 • Średnio wykrywamy w nieruchomości 16 usterek.
 • Nasza kancelaria przeanalizowała tysiące umów nabycia nieruchomości.
 • Jesteśmy największą inżynieryjno-prawną firmą od audytu nieruchomości. Działamy w całej Polsce.

Gwarancja wyłapania usterek.
Doświadczeni inżynierowie i prawnicy.
Duża dyspozycyjność.

Weryfikujemy tutaj:

 • poprawność wykonania elementów nieruchomości;

Sprawdzamy, czy:

 • firma nie pozostawiła po sobie jakichś niedoróbek w wykończeniu;
 • wszystko zostało zamontowane zgodnie z planem;
 • fachowcy stosowali się do norm budowlanych itd.

Często jest tak, że podczas audytu nieruchomości po pracach wykończeniowych, nasi specjaliści odnajdują kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt elementów wymagających poprawy.

Czemu pozwolenie na użytkowanie jest ważne?

W tej kwestii zacznijmy od samego początku, a mianowicie od zdefiniowania, czym jest pozwolenie na użytkowanie budynku. Zgodnie z Ustawą z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane, a konkretnie artykułem 54, każdy nowo wybudowany budynek musi mieć stosowne zezwolenie, jeżeli ma być on użytkowany w sposób stały.

W przypadku jego braku, zamieszkanie w nim, czy też jego stałe użytkowanie, jest nielegalne. Może się to wiązać między innymi z różnego rodzaju konsekwencjami prawno-finansowymi. Należą do nich na przykład odmowa wypłaty odszkodowania w sytuacji, gdy na terenie nieruchomości dojdzie do wypadku. Ponadto w przypadku, gdy nadzór budowlany udowodni, że nieruchomość jest użytkowana bez pozwolenia, może on nałożyć na jej właściciela karę finansową. Aby uzyskać pozwolenie na użytkowanie, należy zwrócić się ze stosownym wnioskiem do właściwego powiatowego inspektora budowlanego. Następnie inspektor budowlany w wyznaczonym terminie sprawdzi, czy:

 • budynek został wybudowany zgodnie z projektem zawartym w pozwoleniu budowlanym – tym celu inspektor sprawdza między innymi, czy zastosowane zostały odpowiednie materiały budowlane,
 • zagospodarowanie działki jest zgodne z jej przeznaczeniem,
 • budynek spełnia normy sanitarne oraz przeciwpożarowe określone w odrębnych przepisach. W tym celu należy przed złożeniem wniosku poinformować o chęci zakończenia budowy Państwową Inspekcję Sanitarną oraz Państwową Straż Pożarną. Służby te mają 14 dni na sprawdzenie, czy nieruchomość spełnia wymogi sanitarne oraz przeciwpożarowe. Jeżeli nie zrobią tego do dwóch tygodni, uznaje się to za brak uwag z ich strony.

Kontroli inspektora budowlanego podlega również sprawdzenie, czy teren budowy jest odpowiednio uporządkowany. W przypadku, gdy inspektor wykryje rażące naruszenie przepisów oraz projektu budowy, może on nałożyć na inwestora karę finansową. Biorąc pod uwagę te oraz inne czynniki, można śmiało stwierdzić, że pozwolenie na użytkowanie ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim użytkownikom danej nieruchomości.

Z tego artykułu dowiedziałeś się, że:

1
stan deweloperski różni się między inwestycjami - wszystkie informacje masz w prospekcie informacyjnym.
wykończenie mieszkania powinieneś przeprowadzić według określonej kolejności.
2
3
remont w mieszkaniu podwyższa jego wartość, co może określić certyfikowany rzeczoznawca Pewnego Lokalu.
musisz uniknąć wydatków z pieniędzy kredytowych na elementy wystroju. Przeznacz je na kluczowe dla życia sprzęty.
4
dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy inspekcji nieruchomości?

dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości

Poznaj Pewny Lokal

 1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
 2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
 3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
 4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
 5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Zobacz, na czym polega przykładowy odbiór mieszkania z naszym ekspertem.

Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Zobacz, co powinieneś wiedzieć o protokole odbioru.

Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 3033 opinii.

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy inspekcji nieruchomości?

Sprawdź nieruchomość z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.

Zgromadzona wiedza

Zgromadzona wiedza

Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.

Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić i odebrać mieszkanie na rynku pierwotnym oraz wtórnym

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik odbioru technicznego od dewelopera

okładka poradnika

Poradnik poodbiorowy

okładka poradnika

Poradnik: rękojmia nieruchomości

okładka poradnika

Czym jest odbiór techniczny mieszkania i dlaczego warto go zlecić specjaliście?

Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka