Standard wykończenia mieszkania

Jaki standard wykończenia wybrać? W artykule wyjaśniamy czym charakteryzują się standardy wykończenia lokalu kupionego od dewelopera.
Potrzebujesz pomocy przy ocenie, na ile standard wykończenia mieszkania od dewelopera jest lepszy lub gorszy niż średnia rynkowa?

Zobacz, czym różnią się standardy wykończenia mieszkań oferowane przez deweloperów.

Obejrzyj rozmowę naszego prawnika i inżyniera.

Standard wykończenia mieszkania

Standard wykończenia to dokument, który określa w jaki sposób firma deweloperska powinna wykończyć sprzedawany lokal. Nie ma jednoznacznej definicji standardu wykończenia, dlatego trzeba zwrócić szczególną uwagę na to jakie zapisy znajdują się w standardzie i czy został on dołączony do umowy deweloperskiej. Standard ma zwykle 1-3 strony i powinien dokładnie określać użyte materiały i urządzenia. Im więcej szczegółów tym lepiej dla nabywcy, bo przy odbiorze technicznym lokalu będzie można dokładnie porównać czy deweloper wywiązał się ze swoich zobowiązań. Najbardziej popularnymi standardami wykończenia lokali są: tzw. “stan deweloperski” i stan “pod klucz”.

Standard wykończenia deweloperski

Standard deweloperski to najczęściej wybierany standard wykonania lokalu. Według statystyk inżynierów Pewny Lokal wybiera go nawet 90 proc. nabywców. Za stan deweloperski przyjęło się określać mieszkania wyposażone m.in. w: drzwi wejściowe, otynkowane ściany, posadzki wykonane z betonowej wylewki, przyłącza instalacji wodno-kanalizacyjnej, parapety wewnętrzne, instalację centralnego ogrzewania z grzejnikami, płytki na balkonie lub tarasie i wykończone balustrady. Według większości prawników, informacje te powinny znaleźć się nie tylko w części indywidualnej prospektu informacyjnego, ale także w samej umowie deweloperskiej lub osobnym załączniku. Dla spełnienia powyższego obowiązku nie wystarczy, też że deweloper określi stan oddawanego mieszkania w sposób ogólnikowy (np. „stan deweloperski”). Istotą standardu deweloperskiego jest to, że lokal zostanie przekazany nabywcy do indywidualnego wykończenia. Niektórzy deweloperzy proponują tzw. “podwyższony standard deweloperski”, gdzie dodatkowo oferowane są np. drzwi wewnętrzne, domofon czy też lepszej jakości stolarka okienna i drzwiowa.

Standard wykończenia "pod klucz"

Jako stan "pod klucz" przyjmuje się określać mieszkania, w których ułożone są glazury i podłogi (np. parkiet), zamontowane urządzenia sanitarne w kuchni oraz łazience, zamontowane drzwi wewnętrzne oraz wszystkie urządzenia niezbędne do zamieszkania. Sednem wykończenia “pod klucz” jest możliwość wprowadzenia się do lokalu po odebraniu kluczy, a wydatki nabywcy ograniczają się do zakupu mebli i drobnego wyposażenia kuchni i łazienki. Standard pod klucz jest co do zasady droższy od standardu deweloperskiego, ale pozwala na szybsze wprowadzenie się do mieszkania.

Prawnicy firmy Pewny Lokal sprawdzają czy standard wykończenia proponowany przez dewelopera jest precyzyjny (więcej o analizie dokumentacji piszemy w artykule). Nasi inżynierowie sprawdzą podczas odbioru technicznego czy deweloper wykończył lokal w zakresie, który obiecał. Skontaktuj się z nami: 797 014 014.

Pewny Lokal oferuje także usługę sprawdzenia standardu technicznego, w którym deweloper zobowiązuje się oddać na rzecz nabywcy mieszkanie lub dom. Mieszkanie „w stanie deweloperskim” może bowiem oznaczać kompletnie odmienny stan wykończenia, a różnice w stopniu wykończenia mogą przekładać się na dodatkowe koszty, nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wraz z analizą umowy deweloperskiej proponujemy też Państwu analizę standardu wykończenia, w której stwierdzimy, czy standard wykończenia odbiega od średniej rynkowej, powiemy, które elementy standardu wykończenia powinny zostać uzupełnione przez dewelopera, a także opiszemy potencjalne wady i zalety rozwiązań technicznych stosowanych przez dewelopera. Analizujemy także standardy „pod klucz”. Zobacz więcej tutaj.

Zobacz, jak sprawdzić dewelopera.

Zapraszamy to obejrzenia filmu z udziałem naszych ekspertów.

Sprawdź wiarygodne opinie o deweloperach i inwestycjach!
- opinie naszych inżynierów o inwestycjach oraz deweloperach
- opinie na podstawie odbiorów technicznych
- zobacz jakie rodzaje usterek występują najczęsciej
SPRAWDŹ

Dowiedz się, jak finansowana jest inwestycja deweloperska.

Dowiedz się, jakie są sposoby finansowania inwestycji deweloperskich.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 58 opinii.

Czym jest prospekt informacyjny dewelopera?

Zachęcamy do obejrzenia filmy na temat prospektu informacyjnego.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka