Odbiór mieszkania stan deweloperski

Odbiór mieszkania "w stanie deweloperskim" jest oferowany przez większość deweloperów. Doradzamy, jak dokonać takiego odbioru z profesjonalistą.
Potrzebujesz pomocy przy ocenie, na ile standard wykończenia mieszkania od dewelopera jest lepszy lub gorszy niż średnia rynkowa?

Odbiór mieszkania: czym jest stan deweloperski?

Nie istnieje jedna, ustawowa definicja stanu deweloperskiego. Stan deweloperski oznacza zazwyczaj podstawowy standard wykończenia oferowany przez danego dewelopera. W wersji minimum jest to tynk gipsowy, wylewka podłogowa oraz wyprowadzenia instalacji. Czasem w standardzie mogą też być parapety wewnętrzne wykonane z konglomeratu lub plastikowe. Ogólnie oznacza to stan surowy, który powinien umożliwić natychmiastowe przejście do prac wykończeniowych.

Stan deweloperski to standard wykończenia mieszkania, do którego najczęściej zobowiązuje się deweloper. W Polsce ok. 90 proc. mieszkań deweloperskich oddawana jest w tym stanie, a nie tzw. stanie pod klucz. Szczegółową informację o tym, czy jest stan deweloperski (zestawienie wszystkich informacji o wykończeniu i użytych materiałach) zawiera załącznik do umowy deweloperskiej tzw. standardy wykończenia. Deweloper powinien oddać mieszkanie, które spełnia wszystkie zapisy umowy w zakresie standardów wykończenia oraz nie zawiera wad, ani usterek. Szczególnie ważny jest odbiór mieszkania i zwrócenie uwagi na wszelkie problemy, gdyż deweloper musi poprawić wszystkie usterki uwzględnione w protokole odbioru mieszkania od dewelopera. Dlatego najlepiej skorzystać z profesjonalnej pomocy przy odbiorze mieszkania – taką zapewnia Pewny Lokal. Fachowy odbiór mieszkania przeprowadzi doświadczony technik, wskaże na co zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania i pomoże sporządzić protokół odbioru końcowego, w którym zostaną uwzględnione wszelkie usterki.

Podwyższony standard deweloperski i pod klucz

Deweloperzy czasami oferują „podwyższony standard deweloperski” jest to pojęcie relatywne – zależy od tego, co deweloper oferuje jako standard deweloperski. W większości przypadków oznacza to stan deweloperski plus dodatkowo elementy „białego montażu” (czyli urządzenia sanitarne oraz płytki), ale czasem jest to stan deweloperski wraz z zamontowanymi drzwiami antywłamaniowymi. Najbardziej kompleksową opcją jest stan pod klucz, gdzie deweloper kompleksowo wykańcza mieszkanie.

Odbioru mieszkania w stanie deweloperskim najlepiej dokonać z fachowcem

W mieszkaniach odbieranych od dewelopera, praktycznie zawsze są wady i usterki. To rolą kupującego mieszkanie jest ich znalezienie oraz zobligowanie dewelopera do dokonania niezbędnych napraw. Niestety, większość kupujących jest zbyt mocno emocjonalnie związana z mieszkaniem, aby racjonalnie ocenić stan techniczny mieszkania. Dlatego większość kupujących korzysta z fachowej pomocy przy odbiorze mieszkania – zapewnia ją Pewny Lokal. Doświadczony technik sprawdzi mieszkanie, znajdzie wszystkie wady i usterki oraz pomoże z wypełnieniem protokołu odbioru mieszkania deweloperskiego.

Pewny Lokal oferuje także usługę sprawdzenia standardu technicznego, w którym deweloper zobowiązuje się oddać na rzecz nabywcy mieszkanie lub dom. Mieszkanie „w stanie deweloperskim” może bowiem oznaczać kompletnie odmienny stan wykończenia, a różnice w stopniu wykończenia mogą przekładać się na dodatkowe koszty, nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wraz z analizą umowy deweloperskiej proponujemy też Państwu analizę standardu wykończenia, w której stwierdzimy, czy standard wykończenia odbiega od średniej rynkowej, powiemy, które elementy standardu wykończenia powinny zostać uzupełnione przez dewelopera, a także opiszemy potencjalne wady i zalety rozwiązań technicznych stosowanych przez dewelopera. Analizujemy także standardy „pod klucz”. Zobacz więcej tutaj.
Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 81 opinii.

Dowiedz się, na co uważać podpisując umowę deweloperską

Zobacz wywiad Rzeczpospolitej z ekspertem Pewny Lokal, adwokatem dr Piotrem Semeniukiem

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka