Stanem deweloperskim kompletnym możemy nazwać stan deweloperski, który nie jest stanem surowym. Czym jest zatem stan deweloperski? Każdy deweloper w umowie deweloperskiej powinien określić, co wchodzi w skład stanu deweloperskiego, gdyż ten stan deweloperski jest zależny od dewelopera. Można powiedzieć, że jest to stan następujący po stanie surowym zamkniętym. Co może wchodzić najczęściej w skład takiego stanu deweloperskiego? Zazwyczaj są to otynkowane ściany, drzwi zewnętrzne, wylewki podłogowe, poprowadzone instalacje, stolarka okienna. W skrócie możemy powiedzieć, że stan deweloperski jest takim wstępnym wykończeniem pomieszczeń.
Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o stanie deweloperskim? Ważne jest na pewno to, aby w umowie deweloperskiej, deweloper zawarł szczegóły dotyczące stanu deweloperskiego, żeby później nie pojawiły się nieporozumienia. Stan deweloperski konkuruje ze stanem „pod klucz”, który jest wykończeniem droższym, dlatego stan deweloperski jest częściej wybierany przez nabywców mieszkań czy domów.
W przypadku stanu surowego możemy go podzielić na stan surowy zamknięty i stan surowy otwarty. Stan surowy otwarty to stan, w którym budynek ma ściany nośne, komin, strop, pojawiają się również schody. Nie ma drzwi, okien, ścianek działowych.
Natomiast stan surowy zamknięty obejmuje dach, drzwi zewnętrzne, ale nie jest jeszcze w żaden sposób wykończony. Tak więc różnica między stanem surowym zamkniętym a stanem deweloperskim będzie taka, że w stanie surowym będziemy mieli np. fundamenty, ściany, pokrycie stałe lub czasowe dachu, okna i drzwi, a w stanie deweloperskim najważniejsze rzeczy wykonane pod dalsze wykończenie. Zazwyczaj w stanie deweloperskim pojawiają się tynki na zewnątrz i wewnątrz, drzwi wejściowe, okna parapety, wylewki, grzejniki wszystkie konieczne instalacje.
Pomimo tego, że nie ma takiego określenia jak stan deweloperski kompletny i nie jest to do końca poprawne, to mimo wszystko ten stan możemy nazwać stanem mieszkania lub domu, które jest gotowe do wykończenia przez nowego właściciela. Będziemy posiadali zapewne w mieszkaniu lub domu wszystkie najpotrzebniejsze elementy do dalszego wykończenia przez nowego właściciela, a na pewno taki stan kompletny będzie dużo droższy od stanu surowego zamkniętego.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Obejrzyj rozmowę z naszym inżynierem.
Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać odbiór mieszkania w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane odbiory mieszkań według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!