Stan deweloperski jest specyfiką głównie polskiego rynku nieruchomości. Zdecydowana większość nieruchomości kupowana jest przez nabywców właśnie w tym stanie. Przyjmuje się, że blisko 90% klientów kupujących mieszkaniu lub dom od dewelopera decyduje się na stan deweloperski. Dużo mniejszą popularnością cieszą się lokale wykończone pod klucz. Z czego to wynika? Zazwyczaj jest to duża różnica w cenie. Większość osób jest w stanie wykończyć mieszkanie taniej niż kupując mieszkanie do którego niemalże od razu można się wprowadzić. Dodatkowym czynnikiem jest chęć wykończenia mieszkania według swoich upodobań, bez konieczności dostosowania się do tego co zaproponuje deweloper.
Stan deweloperski powinien obejmować:
- okna i drzwi (zewnętrzne)
- wylewkę podłogową
- instalacje (założone gniazdka, wentylacja, gotowa instalacja wodno-kanalizacyjna)
- ściany pokryte tynkiem
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
W przypadku domów dodatkowo powinny być ukończone takie elementy jak:
- schody
- ocieplenie domu
- zagospodarowane najbliższego otoczenia
- orynnowanie
Kupując mieszkanie lub dom w stanie deweloperskim musimy być świadomi, że konieczne będzie wstawienie wszystkich drzwi wewnętrznych, kompletne urządzenie łazienki – terakota, glazura, urządzenia sanitarne. Inne elementy, które będzie trzeba wykonać to położenie podłóg oraz malowanie. Przyjmuje się, że na wykończenie mieszkania od stanu deweloperskiego do stanu, gdzie będzie dało się mieszkać - potrzeba około 1500 złotych na każdy metr kwadratowy mieszkania. Oczywiście jest to kwota orientacyjna, dużo zależy od tego jakich materiałów chcemy użyć.
Stan deweloperski u każdego dewelopera jest rozumiany trochę inaczej. Najważniejsze będzie sprawdzenie w standardzie wykończenia do czego zobowiązał się deweloper. Przykładowo u jednego dewelopera mieszkanie w stanie deweloperskim posiada głowice termostatyczne przy grzejnikach u innego natomiast nie. W takim przypadku będziemy musieli ponieść koszt zakupu i montażu tego typu głowic. Deweloperzy stosują także różne klasy tynków, rodzaje drzwi zewnętrznych i ich odporności na włamania. Zdarzają się też takie sytuacje, że deweloper nie montuje parapetów wewnętrznych. Może okazać się, że różnice w cenie pomiędzy dwoma mieszkaniami w stanie deweloperskim wynikają właśnie z braku niektórych elementów, albo zastosowaniu gorszych materiałów. Paradoksalnie tańsze mieszkanie, może się okazać finalnie droższe ponieważ będzie trzeba wykonać więcej prac albo dokupić brakujące elementy. Dlatego tak ważne jest prześledzenie załącznika do umowy deweloperskiej jakim jest standard wykończenia.
Podczas odbioru technicznego mieszkania bardzo ważną rolę odgrywa konieczność weryfikacji standardu wykończenia z tym co deweloper wykonał w naszym mieszkaniu. Co w przypadku, jeśli nie wiemy jak ocenić rodzaj stolarki czy też klasę tynków? Przydatna będzie pomoc inżyniera, który na co dzień zajmuje się odbiorami technicznymi nieruchomości od deweloperów. Fachowiec zweryfikuje czy mieszkanie jest zgodne z dokumentacją, a także wykryje wady mieszkania i usterki techniczne. Wszystkie zauważone nieścisłości, usterki zostaną zapisane do protokołu odbioru. Deweloper ma 14 dni na ustosunkowanie się do listy usterek, a także 30 dni na ich naprawę na własny koszt. Inżynier wyposażony jest w komplet przepisowego sprzętu, którego deweloper nie będzie mógł zakwestionować. Dzięki badaniu termowizyjnemu będzie w stanie zidentyfikować usterki niewidoczne gołym okiem jak np. zawilgocenia, zacieki, ogniska korozji biologicznej.
Firma Pewny Lokal oferuje także analizę standardu wykończenia (przy sprawdzeniu umowy deweloperskiej przez prawnika). Doświadczony inżynier, będzie w stanie stwierdzić m.in.:
- czy standard wykończenia odbiega od średniej krajowej
- czy standard do którego zobowiązał się deweloper jest wyczerpujący
- powiemy które elementy standardu wykończenia powinny zostać uzupełnione przez dewelopera
- opiszemy wady i zalety rozwiązań technicznych zastosowanych przez dewelopera
- powiemy na jakie dodatkowe koszty naraża nabywcę niekompletny lub ubogi standard wykończenia.
Dzięki tego typu analizie dowiemy się czy zaproponowany przez dewelopera standard wykończenia jest wystarczający i czy nie okaże się, że do ceny mieszkania będziemy musieli doliczyć paru tysięcy na uzupełnienie elementów, których nie zastosował deweloper.
Zapraszamy do kontaktu z Pewny Lokal w sprawie inżynieryjnego audytu standardu wykończenia planowanego przez dewelopera (tel. 797 014 014) lub wysyłając wiadomość mailową na adres – kontakt@pewnylokal.pl. Nasze biuro prawne oraz specjaliści od odbiorów technicznych są do Państwa dyspozycji.
Obejrzyj rozmowę z naszym inżynierem.
Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać odbiór mieszkania w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane odbiory mieszkań według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!