Zarezerwuj odbiór Najszybciej zarezerwujesz odbiór online - tak jak 81% naszych klientów

Stan surowy a deweloperski

Jaka jest różnica między stanem surowym, a deweloperskim oraz na co zwrócić uwagę, by dobrze ocenić jakość prac? Odpowiedzi w tym artykule.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?
Zarezerwuj termin odbioru

Stan surowy a deweloperski

Każdy budynek powstaje w oparciu o poszczególne etapy budowy. Jaka jest różnica między stanem surowym a deweloperskim? Na co warto zwrócić uwagę, gdy chcemy ocenić jakość prac? Jakie prace zostały wykonane między stanem surowym a deweloperskim?

Stan surowy - wyróżniki

Stan surowy to tak naprawdę wszystkie etapy prac, które pozwalają zamknąć budynek w bryle bez pustych przestrzeni, czyli budynek w stanie surowym ma już wszystkie ściany, stropy, dach i okna, a także drzwi, choć tak naprawdę większość prac w środku dopiero się zaczyna, bowiem chodzi tu o gołe mury bez tynku, w których zostały osadzone okna bez obróbki tynkarskiej. 

W stanie surowym często nie ma końcowej wylewki, ale jest jastrych, czyli warstwa podkładu podłogowego, którego rolą jest wyrównanie powierzchni i ukrycie elementów instalacji, które znajdują się pod nim. Tak naprawdę w stanie surowym nie ma instalacji. Jest to przestrzeń, w której można zacząć kolejny etap prac. 

Stan deweloperski - wyróżniki

W stanie deweloperskim możemy mówić o wykończeniach, które są istotne dla bryły poszczególnych pomieszczeń. Wszystko zaczyna przypominać przestrzeń mieszkalną. Nałożenie tynków i wylewki powoduje, że efekt wizualny wnętrza jest przygotowany pod prace wykończeniowe. Najczęściej pod tynkami i wylewkami ukryta jest rozprowadzona instalacja. Bardzo często mamy już komplet kabli teletechnicznych, gniazdka, włączniki i wypusty sufitowe. Rozprowadzone są też rury ogrzewania podłogowego, lub centralnego z zamocowanymi na ścianach grzejnikami. W mieszkaniach deweloperskich mamy również instalację dzwonka i domofonu. Istotne są też kratki wentylacyjne w przewodach kominowych, które już na tym etapie powinny być zamocowane

Zamiast parapetów wewnętrznych bardzo często pod oknami znajduje się płyta z konglomeratu, która w późniejszej fazie prac wykończeniowych zostanie zmieniona na parapet wewnętrzny.

Stan wylewki, tynków oraz stolarki drzwiowej w stanie deweloperskim

Lokal w stanie deweloperskim posiada wylewki na całej powierzchni i wylewki te powinny mieć dylatację na całym obwodzie tj na łączeniu ze ścianami. Oprócz tego dylatacje powinny być wykonane na wejściu do każdego pomieszczenia i ew. dodatkowe w pomieszczeniach o większej powierzchni. Otwory drzwiowe powinny mieć zgodne z projektem rozmiary- sprawdzenie tego parametru zapobiega kłopotom z montażem ościeżnic drzwiowych. Tynki powinny mieć nacięcia dylatacyjne w miejscach łączenia różnych materiałów budowlanych (beton/pustak).

Jak powinien wyglądać lokal w stanie deweloperskim gotowy do odbioru?

Prawidłowo przygotowany do odbioru lokal w stanie deweloperskim powinien być opróżniony ze wszystkich niepotrzebnych przedmiotów i materiałów z czasu budowy, posadzki powinny być pozamiatane, stolarka okienna i drzwiowa wyczyszczone, szyby powinny być starannie umyte.

Ponadto z grzejników powinny być usunięte folie zabezpieczające, oczyszczone skrzynki rozdzielcze ogrzewania, teletechniczne, skrzynka z bezpiecznikami winna być wyposażona w opis obwodów.

Opisany powyżej stan lokalu pozwala na sprawdzenie jakości wykonania wszystkich elementów wchodzących w skład deklarowanego standardu wykonania.

Umowa z deweloperem

Bardzo często na tym etapie nie ma działającej instalacji, więc trudno jest sprawdzić, czy faktycznie wszystko podłączone jest poprawnie. Istnieje też szereg różnych rozwiązań uzależnionych od dewelopera, czasami ściany i sufity są pomalowane. To wszystko reguluje umowa z deweloperem, o której należy pamiętać w momencie odbioru prac. To jedyny moment, gdy można ewentualną usterką obciążyć dewelopera. Po wykonanym odbiorze stanu deweloperskiego, jako właściciele wkraczamy w stan prac wykończeniowych.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 4 opinii.

Jak wygląda odbiór mieszkania?

Zobacz film z odbioru mieszkania z ekspertem Pewny Lokal

Baza wiedzy

Zobacz więcej

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka