Stan surowy a deweloperski

Jaka jest różnica między stanem surowym, a deweloperskim oraz na co zwrócić uwagę, by dobrze ocenić jakość prac? Odpowiedzi w tym artykule.
Potrzebujesz pomocy przy ocenie, na ile standard wykończenia mieszkania od dewelopera jest lepszy lub gorszy niż średnia rynkowa?

Zobacz, czym różnią się standardy wykończenia mieszkań oferowane przez deweloperów.

Obejrzyj rozmowę naszego prawnika i inżyniera.

Stan surowy a deweloperski

Każdy budynek powstaje w oparciu o poszczególne etapy budowy. Jaka jest różnica między stanem surowym a deweloperskim? Na co warto zwrócić uwagę, gdy chcemy ocenić jakość prac? Jakie prace zostały wykonane między stanem surowym a deweloperskim?

Stan surowy - wyróżniki

Stan surowy to tak naprawdę wszystkie etapy prac, które pozwalają zamknąć budynek w bryle bez pustych przestrzeni, czyli budynek w stanie surowym ma już wszystkie ściany, stropy, dach i okna, a także drzwi, choć tak naprawdę większość prac w środku dopiero się zaczyna, bowiem chodzi tu o gołe mury bez tynku, w których zostały osadzone okna bez obróbki tynkarskiej. 

W stanie surowym często nie ma końcowej wylewki, ale jest jastrych, czyli warstwa podkładu podłogowego, którego rolą jest wyrównanie powierzchni i ukrycie elementów instalacji, które znajdują się pod nim. Tak naprawdę w stanie surowym nie ma instalacji. Jest to przestrzeń, w której można zacząć kolejny etap prac. 

Stan deweloperski - wyróżniki

W stanie deweloperskim możemy mówić o wykończeniach, które są istotne dla bryły poszczególnych pomieszczeń. Wszystko zaczyna przypominać przestrzeń mieszkalną. Nałożenie tynków i wylewki powoduje, że efekt wizualny wnętrza jest przygotowany pod prace wykończeniowe. Najczęściej pod tynkami i wylewkami ukryta jest rozprowadzona instalacja. Bardzo często mamy już komplet kabli teletechnicznych, gniazdka, włączniki i wypusty sufitowe. Rozprowadzone są też rury ogrzewania podłogowego, lub centralnego z zamocowanymi na ścianach grzejnikami. W mieszkaniach deweloperskich mamy również instalację dzwonka i domofonu. Istotne są też kratki wentylacyjne w przewodach kominowych, które już na tym etapie powinny być zamocowane

Zamiast parapetów wewnętrznych bardzo często pod oknami znajduje się płyta z konglomeratu, która w późniejszej fazie prac wykończeniowych zostanie zmieniona na parapet wewnętrzny.

Stan wylewki, tynków oraz stolarki drzwiowej w stanie deweloperskim

Lokal w stanie deweloperskim posiada wylewki na całej powierzchni i wylewki te powinny mieć dylatację na całym obwodzie tj na łączeniu ze ścianami. Oprócz tego dylatacje powinny być wykonane na wejściu do każdego pomieszczenia i ew. dodatkowe w pomieszczeniach o większej powierzchni. Otwory drzwiowe powinny mieć zgodne z projektem rozmiary- sprawdzenie tego parametru zapobiega kłopotom z montażem ościeżnic drzwiowych. Tynki powinny mieć nacięcia dylatacyjne w miejscach łączenia różnych materiałów budowlanych (beton/pustak).

Jak powinien wyglądać lokal w stanie deweloperskim gotowy do odbioru?

Prawidłowo przygotowany do odbioru lokal w stanie deweloperskim powinien być opróżniony ze wszystkich niepotrzebnych przedmiotów i materiałów z czasu budowy, posadzki powinny być pozamiatane, stolarka okienna i drzwiowa wyczyszczone, szyby powinny być starannie umyte.

Ponadto z grzejników powinny być usunięte folie zabezpieczające, oczyszczone skrzynki rozdzielcze ogrzewania, teletechniczne, skrzynka z bezpiecznikami winna być wyposażona w opis obwodów.

Opisany powyżej stan lokalu pozwala na sprawdzenie jakości wykonania wszystkich elementów wchodzących w skład deklarowanego standardu wykonania.

Umowa z deweloperem

Bardzo często na tym etapie nie ma działającej instalacji, więc trudno jest sprawdzić, czy faktycznie wszystko podłączone jest poprawnie. Istnieje też szereg różnych rozwiązań uzależnionych od dewelopera, czasami ściany i sufity są pomalowane. To wszystko reguluje umowa z deweloperem, o której należy pamiętać w momencie odbioru prac. To jedyny moment, gdy można ewentualną usterką obciążyć dewelopera. Po wykonanym odbiorze stanu deweloperskiego, jako właściciele wkraczamy w stan prac wykończeniowych.

Pewny Lokal oferuje także usługę sprawdzenia standardu technicznego, w którym deweloper zobowiązuje się oddać na rzecz nabywcy mieszkanie lub dom. Mieszkanie „w stanie deweloperskim” może bowiem oznaczać kompletnie odmienny stan wykończenia, a różnice w stopniu wykończenia mogą przekładać się na dodatkowe koszty, nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wraz z analizą umowy deweloperskiej proponujemy też Państwu analizę standardu wykończenia, w której stwierdzimy, czy standard wykończenia odbiega od średniej rynkowej, powiemy, które elementy standardu wykończenia powinny zostać uzupełnione przez dewelopera, a także opiszemy potencjalne wady i zalety rozwiązań technicznych stosowanych przez dewelopera. Analizujemy także standardy „pod klucz”. Zobacz więcej tutaj.

Zobacz, jak sprawdzić dewelopera.

Zapraszamy to obejrzenia filmu z udziałem naszych ekspertów.

Sprawdź wiarygodne opinie o deweloperach i inwestycjach!
- opinie naszych inżynierów o inwestycjach oraz deweloperach
- opinie na podstawie odbiorów technicznych
- zobacz jakie rodzaje usterek występują najczęsciej
SPRAWDŹ

Dowiedz się, jak finansowana jest inwestycja deweloperska.

Dowiedz się, jakie są sposoby finansowania inwestycji deweloperskich.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 8 opinii.

Czym jest prospekt informacyjny dewelopera?

Zachęcamy do obejrzenia filmy na temat prospektu informacyjnego.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka