Odbiory mieszkań instalacje

Kontrola instalacji podczas odbioru zakupionego mieszkania jest jednym z podstawowych punktów weryfikacji zgodności lokalu z dokumentacją umowną, normami budowlanymi i szeroko rozumianą sztuką budowlaną.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?
Zarezerwuj termin odbioru

Zobacz, dlaczego warto zlecić nam pomoc w odbiorze technicznym mieszkania.

Obejrzyj film pokazujący, dlaczego jesteśmy najlepszą firmą od odbiorów w Polsce!

Spis treści:

1. Sprawdzenie instalacji a standard wykończenia
2. Na co zwrócić uwagę podpisując umowę
3. Odbiór mieszkania i poszczególne instalacje
4. Instalacja elektryczna
5. Instalacja wodno-kanalizacyjna
6. Instalacja teletechniczna
7. Instalacja wentylacyjna
8. Instalacja gazowa

1. Sprawdzenie instalacji a standard wykończenia

Kwestii instalacji warto się przyjrzeć już na etapie negocjowania zapisów  i podpisywania umowy deweloperskiej. Dobrze jest to zrobić odpowiednio wcześnie, ponieważ może okazać się, że deweloper stosuje rozwiązania i materiały, które nie będą dla nas zadowalające lub których jakość i trwałość jest wątpliwa.

Należy przede wszystkim zweryfikować, jak instalacje będą przebiegały i jak będą rozprowadzone. Jest to kwestia o tyle istotna, że może okazać się, że deweloper jedynie doprowadza je do pionu, a rozprowadzeniem ich musimy zająć się we własnym zakresie, w ramach wykańczania lokalu pod klucz, co w znacznym stopniu podwyższy koszt wykończenia.

Duże znaczenie będą też miały stosowane przez dewelopera materiały, ponieważ nie jest rzadką praktyką korzystanie z takich,  które w znaczący sposób odbiegają od obecnych standardów (np.  stosowanie rur stalowych, które szybko korodują, w instalacji CO).

2. Na co zwrócić uwagę podpisując umowę

W przypadku instalacji elektrycznej, warto się przyjrzeć jej rozprowadzeniu w pomieszczeniach, sprawdzić, w jakiej ilości będzie rozprowadzona (o ile w ogóle), ile będzie obwodów (im więcej obwodów tym lepsza sytuacja w przypadku awarii)  i jakie będą zabezpieczenia (np. ochronniki przeciwnapięciowe). Dobrze jest też zorientować się, jak wygląda kwestia tzw. białego montażu, to znaczy czy deweloper montuje oprawy włączników i gniazda elektryczne. Co jest dość oczywiste, ale warte zaznaczenia, to fakt, iż instalacja elektryczna  montowana jest najczęściej pod wylewką, podtynkowo, w związku z czym nie będzie możliwe jej późniejsze skontrolowanie w całości.

Instalacja wodno-kanalizacyjna nie jest rozprowadzana, natomiast w przypadku instalacji wentylacyjnej dobrze jest przede wszystkim sprawdzić z jakim typem wentylacji będziemy mieć do czynienia- z wentylacją grawitacyjną czy mechaniczną. W domu jednorodzinnym możemy spotkać się dodatkowo z tzw. rekuperacją, czyli wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła, która jest bardzo korzystnym rozwiązaniem, zarówno pod względem użytkowym, jak i finansowym.

W przypadku instalacji teletechnicznej (Internet, kabel antenowy) ważne jest sprawdzenie, czy umowa nie wspomina o późniejszej konieczności ponoszenia comiesięcznych opłat za sam przesył danych kanałami danego dostawcy (dodatkowa opłata, oprócz standardowego abonamentu)- jest to praktyka stosowana przez niektórych dostawców, działająca na niekorzyść klientów i dobrze jest sprawdzić, jak podchodzi do tej kwestii deweloper, z którym podpisujemy umowę.

3. Odbiór mieszkania i poszczególne instalacje

Tak jak zostało wcześniej wspomniane, podczas odbioru koniecznie należy zweryfikować zgodność instalacji ze standardem wykończenia, załączonym do umowy. Szczególną uwagę należy zwrócić na zastosowane materiały oraz ilości, określone w umowie.

4. Instalacja elektryczna

W jej przypadku kluczowe jest jej rozmieszczenie- podstawą jest sprawdzenie ilości (wszystkie punkty uwzględnione w projekcie) i lokalizacji punktów elektrycznych z rzutem instalacji technicznej.

Kolejnym punktem jest sprawdzenie wysokości umieszczenia punktów elektrycznych i ich liniowość,  co ma ogromne znaczenie między innymi w przypadku gniazd nablatowych w kuchni.

Ważna jest też lokalizacja skrzynki mieszkaniowej, czyli skrzynki, w której znajdują się bezpieczniki instalacji- powinna ona być ogólnodostępna. W praktyce najczęściej montowana jest nad drzwiami wejściowymi do mieszkania.

Dobrze jest też sprawdzić, czy wykonane obwody zostały opisane- jeżeli nie, wówczas możemy mieć problem ze zweryfikowaniem, które gniazdo dochodzi do którego obwodu.

Jeżeli tylko jest taka możliwość, to jedną z podstawowych czynności do zrealizowania podczas odbioru technicznego jest sprawdzenie napięcia w punktach elektrycznych. W ogromnej większości przypadków (w ponad 90%) nie jest to jednak możliwe, ponieważ zazwyczaj na etapie odbiorów nie ma jeszcze prądu w gniazdkach, który pojawia się dopiero po podpisaniu stosownej umowy z dostawcą prądu. Dlatego jeżeli chodzi o weryfikację napięcia, ale też jakość montażu punktów oświetleniowych, to jest to zazwyczaj możliwe dopiero po podpisaniu stosownej umowy z dostawcą energii elektrycznej.

5. Instalacja wodno-kanalizacyjna

Jeżeli chodzi o jej działanie to, podobnie jak w przypadku instalacji elektrycznej, podczas odbioru nie będzie możliwa jej kompleksowa kontrola. Wynika to z faktu, że pomimo iż woda jest podłączona, to brak jest sanitariatów, które montowane są podczas wykańczania lokalu pod klucz. Jest jednak wiele ważnych kwestii, które przy wsparciu specjalisty mogą zostać skontrolowane bez przeszkód.

Kluczowe jest sprawdzenie, czy wyprowadzenie ze wspólnych pionów do mieszkania instalacji wody i kanalizacji zostało wykonane prawidłowo. Oznacza to kontrolę poprowadzenia rur wodnych do miejsc poboru wody (np. zawór przy spłuczce WC, zmywarce) i miejsc podłączenia baterii. Rury standardowo wykonane są z tworzywa sztucznego, poprowadzone w otulinach i zakończone korkiem, stalowym lub, mniej trwałym, plastikowym.

W przypadku instalacji kanalizacyjnej mamy do czynienia z podejściami kanalizacyjnymi, spośród których największą średnicę mają podejścia do miski klozetowej, co skutkuje często brakiem technicznej możliwości lub bardzo dużym kosztem ewentualnej zmiany lokalizacji sedesu, co warto mieć na uwadze, planując aranżację łazienki i toalety. Właśnie kwestia średnic rur jest również punktem do skontrolowania podczas odbioru technicznego. Ma ona duże znaczenie praktyczne, ponieważ kanalizacja standardowo działa grawitacyjnie. W przypadku rur o zbyt małej średnicy sprawne odprowadzane ścieków byłoby utrudnione. Średnice powinny wynosić odpowiednio: 40 mm dla niewielkich umywalek, 50 mm dla standardowych umywalek, zlewozmywaków, brodzików, bidetów, wanien, pisuarów, 70 mm dla kilku umywalek lub brodzików, 110 mm dla misek ustępowych.

Dodatkowo warto sprawdzić, czy nie mamy do czynienia z kolizjami, to znaczy czy zachowana jest prawidłowa odległość pomiędzy elementami instalacji elektrycznej i wodnej (powinna wynosić co najmniej 60 cm).

Piony kanalizacyjne powinny być wentylowane, co podczas odbioru dobrze jest zweryfikować,

Dobrze jest też przyjrzeć się spadkom instalacji, określonym przez normy, tam, gdzie jest to możliwe (tam, gdzie są widoczne).

Dość często spotykanym błędem jest przypadkowe zasłonięcie zakończeń rur kanalizacyjnych wylewką, dlatego warto, jest podczas odbioru dokładnie sprawdzić instalację pod kątem tego typu błędów.

6. Instalacja teletechniczna

Zgodnie ze znowelizowanym w 2012 roku rozporządzeniem Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, określającym warunki techniczne dla instalacji teletechnicznej, deweloper ma obowiązek ułożenia między lokalem mieszkalnym a punktem styku okablowania dla dostawców usług telekomunikacyjnych, a także instalację zbiorową TV- 2 sat. do odbioru programów radiowych, telewizji naziemnej DVB-T i  satelitarnej z dwóch satelitów. Do każdego lokalu powinny być również doprowadzone kable, umożliwiające wykonywanie połączeń telefonicznych, oraz światłowodowe (na potrzeby połączenia internetowego).

Podczas odbioru możemy sprawdzić poprawność jej rozprowadzenia zgodnie z projektem, zweryfikować obecność i lokalizację skrzynki telekomunikacyjnej, a także ilość przewodów dochodzących do niej (co najmniej dwa przewody koncentryczne, dwa przewody telekomunikacyjne oraz dwa przewody światłowodowe lub jeden podwójny).

7. Instalacja wentylacyjna

W przypadku wentylacji grawitacyjnej należy sprawdzić obecność nawiewników (okiennych lub, nieco rzadziej, ściennych), a w pomieszczeniach, gdzie mamy punkty czerpania wody (np. łazienka)- pionów wentylacyjnych wywiewnych. Nawiewniki reagują na zmiany wilgotności bądź temperatury w pomieszczeniu, co prowadzi do rozszczelnienia ich powierzchni, skutkującego wymuszeniem przepływu powietrza z zewnątrz do środka budynku.

Jeżeli w budynku mamy do czynienia z wentylacją mechaniczną, wówczas, oprócz kanałów nawiewnych i wywiewnych, w pomieszczeniach wymagających wentylacji (kuchnia, łazienka, pomieszczenia pozbawione okien) powinniśmy mieć też kratki wywiewne.

Z kolei w przypadku wentylacji rekuperacyjnej brak jest możliwości jej skontrolowania podczas odbioru.

8. Instalacja gazowa

Może być prowadzona zarówno natynkowo, jak i podtynkowo, przy czym z powodów bezpieczeństwa zaleca się jej montaż na wierzchu ściany. W przypadku tej instalacji podczas odbioru możliwe jest wyłącznie określenie lokalizacji przyłącza gazowego.

Ponieważ kontrola instalacji podczas odbioru technicznego mieszkania nie należy do łatwych, a powinna być przeprowadzona bardzo dokładnie, zarówno pod kątem zgodności z projektem, jak i z normami budowalnymi, najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie w tym zakresie z oferowanej przez Pewny Lokal usługi odbioru technicznego mieszkania lub domu.

Pewny Lokal to największa w Polsce firma inżynieryjna specjalizująca się w odbiorach mieszkań i domów. Co miesiąc pomagamy setkom nabywców w odbiorze nieruchomości od dewelopera. Mamy najwięcej pozytywnych opinii. Dowiedz się, dlaczego warto nam zaufać tutaj.

Jakie są dopuszczalne odchyłki dewelopera?

Zobacz film o dopuszczalnych odchyłkach dewelopera podczas odbioru mieszkania.

Sprawdź wiarygodne opinie o deweloperach i inwestycjach!
- opinie naszych inżynierów o inwestycjach oraz deweloperach
- opinie na podstawie odbiorów technicznych
- zobacz jakie rodzaje usterek występują najczęsciej
SPRAWDŹ

Stolarka okienna przy odbiorze mieszkania.

Zobacz, na czym powinno polegać sprawdzenie stolarki okiennej podczas odbioru mieszkania.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 15 opinii.

Zobacz, na czym polega przykładowy odbiór mieszkania z naszym ekspertem.

Obejrzyj film pokazujący, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić nieruchomość?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka