Jak rozliczyć źle wykonany remont bez umowy?

słuchawka telefonu
strzałka

Chcesz sprawdzić poprawność prac wykonanych przez ekipę remontową lub chcesz pomocy w podpisaniu bezpiecznej umowy z ekipą?

Oddzwaniamy w kilka minut!

Źle wykonany remont bez umowy | 797 014 014

W jaki sposób możemy zabezpieczyć się przed odebraniem od ekipy wykończeniowej nieruchomości, której stan pozostawia wiele do życzenia i jakie znaczenie ma w tym kontekście brak umowy z wykonawcą prac budowlanych? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jak poradzić sobie ze źle wykonanym remontem bez umowy. W jaki sposób możemy zabezpieczyć się przed odebraniem od ekipy wykończeniowej nieruchomości, której stan pozostawia wiele do życzenia i jakie znaczenie ma w tym kontekście brak umowy z wykonawcą prac budowlanych?

Zakup mieszkania lub domu często wiąże się z koniecznością przeprowadzenia w nim prac wykończeniowych (w przypadku transakcji na rynku pierwotnym) lub remontowych (na rynku wtórnym).

Remont bez umowy z wykonawcą

Pomimo iż zawsze najlepszym rozwiązaniem jest ujęcie poczynionych ustnie ustaleń w formę umowy (w tym przypadku umowy o prace budowlane z ekipą wykończeniową, która zgodnie z  art. 648 § 1 Kodeksu cywilnego powinna zawarta być w formie pisemnej), to może zdarzyć się, że umowę zawarliśmy ustnie, licząc na uczciwość wykonawcy i zadowalający standard realizowanych przez niego prac. W takiej sytuacji dochodzenie od niego wywiązania się ze zleconych prac może być utrudnione, ale nawet umowa ustna będzie wiążąca, jeżeli będziemy w stanie dowieść, że została zawarta i że dany wykonawca realizował prace wykończeniowe na nasze zlecenie. W takim przypadku, jeżeli weryfikacja stanu technicznego nieruchomości po zakończeniu prac wykaże istnienie wad wymagających naprawy, na podstawie art. 637 § 1 k.c. w związku z art. 656 § 1 k.c. będziemy mogli domagać się od wykonawcy usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości.

Dodatkowo, gdyby okazało się, że na skutek zaniedbania wykonawcy ponieśliśmy wymierne szkody finansowe, będziemy mogli zgodnie z art. 471 k.c. żądać od niego odszkodowania na zasadach ogólnych.

Zakup mieszkania lub domu często wiąże się z koniecznością przeprowadzenia w nim prac wykończeniowych lub remontowych.

Audyt techniczny a brak dokumentacji umownej

Sprawdzenie stanu technicznego domu lub mieszkania po zakończeniu prac ekipy wykończeniowej jest możliwe niezależnie od posiadania z wykonawcą umowy w formie pisemnej lub jej braku. Kluczowe jest zlecenie takiej usługi profesjonalistom. W ramach audytu technicznego, powierzonego inżynierom Pewnego Lokalu, otrzymamy weryfikację:

 • realizacji okładzin podłogowych,
 • ścian pod kątem jakości wykonania i zgodności z normami budowlanymi,
 • wszystkich płaszczyzn, pionów, poziomów,
 • instalacji pod kątem funkcjonalności i rozprowadzenia,
 • liniowości opraw punktów elektrycznych,
 • dodatkowych błędów wykonawcy i usterek.

Dlatego nawet jeżeli niemożliwe będzie sprawdzenie zgodności zrealizowanych prac z dokumentacją umowną, nadal weryfikacja ich poprawności jest jak najbardziej wykonalna i zalecana, ponieważ na tej podstawie będziemy mogli dochodzić od wykonawcy naprawienia stwierdzonych podczas kontroli usterek i niedoróbek.

Remont bez umowy pisemnej

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

 1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
 2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
 3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

Wiele firm remontowych działa jako niezarejestrowane firmy, czyli tzw. na czarno. Zwykle są to osoby polecane nam przez znajomych i nie można podpisać z nimi umowy ani dostać faktur. Tacy wykonawcy kuszą oczywiście niższą ceną, a remont mieszkania czy domu to nie lada wydatek. Pamiętajmy, że możemy podpisać umowę nawet z osobą nieprowadząca działalności gospodarczej. Jeśli jednak umowa była jedynie ustna, dobrze mieć świadków na taką rozmowę.

Nawet umowa ustna z wykonawcą remontu jest wiążąca i jest postawą do doszukiwania się swoich praw w sądzie.

Oczywiście, wejście na drogę sądową w takim wypadku nie będzie tak łatwe, jak z umową pisemną, ale jest jak najbardziej możliwe. Być może osoba taka, dostając wezwanie, będzie wolała wykonać poprawki niż spędzać miesiące na chodzeniu po sądach.

Nawet jeśli nie podpisaliśmy umowy z wykonawcą remontu, warto do sprawdzenia wykonania remontu zatrudnić fachowca firmy Pewny Lokal. Nasz inżynier oceni jakość wykonania remontu i zgodność z umową ustną, a być może sama obecność fachowca i jego rzetelne uzasadnienia spowodują, że osoba wykonująca remont przystanie na wykonanie poprawek. Na samo wykonanie poprawek warto spisać umowę pisemną, by mieć mocniejsze podstawy do ewentualnego dochodzenia późniejszych roszczeń.

Gdy nie było umowy – jak wskazać wady?

Zazwyczaj zaczyna się tak samo. Sympatyczny fachowiec wzbudza tak duże zaufanie, że nie ma nawet sensu „zawracać mu głowy” umową. Później, gdy zaczyna znikać z placu budowy lub nie przykłada się do remontu, sympatyczna atmosfera momentalnie pryska. Pojawia się pytanie: jak naprawić nieudany remont bez umowy?

Przede wszystkim najlepiej, gdyby inwestor nie był sam przeciwko fachowcowi czy całej ekipie budowlanej. Budowlańcy czasem wykorzystują niewiedzę zlecających, wiedząc, że nie są oni w stanie ocenić realnie jakości materiałów czy nawet podstawowych rzeczy, takich jak piony.

Na szczęście obecnie istnieją już firmy takie jak Pewny Lokal. Pozwalają one zlecić osobie, która zna się na budownictwie, sprawdzenie pracy ekipy budowlanej. Następnie można przedstawić fachowcom raport usterek, a to znacznie ułatwia zażądanie poprawek – również wtedy, gdy nie było umowy!

Drogi postępowania, gdy remont był wykonany bez umowy

Potrzebujesz pomocy przy sprawdzeniu ekipy remontowej lub firmy wykończeniowej?

Zamów fachową pomoc w sprawdzeniu ekipy z Pewny Lokal!

 • Każdy remont zawiera niedoróbki. Sprawdzamy lokale z normami oraz z projektem wykończenia.
 • Naprawa usterek po ekipie w standardowym lokalu kosztuje średnio 10 000 zł — zmuszamy ekipy do poprawienia po sobie.
 • Inżynierowie Pewny Lokal znajdą wszystkie usterki w Twoim mieszkaniu. Gwarantujemy.

Gwarancja wyłapania usterek.
Doświadczeni inżynierowie.
Sprawdzamy lokale także w razie braku projektu i umowy z ekipą.

Każdy, kto zlecił remont, ma prawo do reklamacji i zlecenia poprawy usterek, niezależnie, czy podpisał umowę, czy nie. Jednak bez niej inwestor ma znacznie mniej instrumentów, jeśli chodzi o dochodzenie swoich praw.

Przykładowo w sądzie najpierw musi udowodnić, że dana osoba faktycznie podjęła się u niego prac. Co do zakresu – tu również sąd będzie miał do czynienia z sytuacją typu „słowo przeciwko słowu”. Raczej nie ma też co liczyć na odszkodowanie, bo zazwyczaj osoba, która remontuje bez umowy, nie ma też ubezpieczenia OC. Właściwie jedyną drogą jest zamówienie raportu z efektów prac ekipy i nieformalne wywieranie nacisku lub dostarczenie pisma przedsądowego – czasem to pomaga budowlańcom podjąć racjonalne decyzje i naprawić nieudany remont bez umowy.


Zalety umowy z wykonawcą remontu
Możliwość utrzymania kontroli nad jakością wykonywanych prac
Jasny wybór sposobu rozliczenia
Dowód w sprawie roszczeń w przypadku uchybienia zapisów umowy
Jasno określone zasady i obowiązki stron
Możliwość wprowadzenia zadatku lub zaliczki


Z tego artykułu dowiedziałeś się, że:

1
audyt techniczny jest możliwy bez dokumentacji umownej.
odszkodowanie za źle wykonany remont na podstawie umowy ustnej rozlicza się na zasadach ogólnych.
2
3
Pewny Lokal pomoże Ci w sprawdzeniu ekipy remontowej.
każda umowa obowiązuje, nawet słowna, niestety trudniej dowieść jej prawdziwości przed sądem.
4

Poznaj Pewny Lokal

 1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
 2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
 3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
 4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
 5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Zobacz, jak sprawdzić stan techniczny mieszkania na rynku wtórnym.

Obejrzyj rozmowę z naszym inżynierem.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Na co zwrócić uwagę przy remoncie mieszkania deweloperskiego?

Sprawdź rozmowę ekspertów.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 2751 opinii.

Chcesz sprawdzić poprawność prac wykonanych przez ekipę remontową lub chcesz pomocy w podpisaniu bezpiecznej umowy z ekipą?

Sprawdź ekipę z Pewny Lokal:

Dyspozycyjność

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Działamy szybko

Realizacja w 48h

Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy sprawdzić Twoją ekipę w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.

Pomoc prawna

Pomoc prawna

Skonstruujemy lub sprawdzimy umowę, którą podpisujesz z ekipą.

Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić lub odebrać mieszkanie

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik: sprawdzenie prac wykończeniowych

okładka poradnika

Poradnik: kary umowne w umowach nieruchomościowych

okładka poradnika

Poradnik poodbiorowy

okładka poradnika

Czym jest odbiór techniczny? Najważniejsze zagadnienia w zacięgu kliknięcia.

Najważniejsze zagadnienia w zacięgu kliknięcia.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka