Zastanawiasz się nad sprzedażą nieruchomości? W poniższym artykule wyjaśniamy, jakie dokumenty powinniśmy przygotować, aby sprzedać mieszkanie, dom oraz nieruchomość, która obciążona jest hipoteką. W artykule przedstawiamy listę dokumentów wydawanych przez urząd gminy, miasta i starostwo. Zapraszamy do lektury.
Ze sprzedażą nieruchomości, niezależnie od jej rodzaju, związanych jest sporo formalności. Główną z nich jest zawarcie umowy sprzedaży, które poprzedza zawsze konieczność uzyskania wskazanych przez notariusza niezbędnych dokumentów. Będą one różne w zależności od rodzaju zbywanej nieruchomości. Dobrze jest już na etapie planowania sprzedaży mieszkania lub domu zorientować się, jakie dokumenty będą nam potrzebne.
Jeżeli rozważamy sprzedaż domu bądź domu, postawionego na działce budowlanej, na potrzeby umowy sprzedaży konieczne będzie przygotowanie przede wszystkim dokumentu, stanowiącego podstawę nabycia nieruchomości. Może to być akt notarialny sprzedaży, umowa darowizny (również w formie aktu notarialnego), postanowienie spadkowe bądź akt poświadczenia dziedziczenia. Ten sam dokument będzie wymagany w przypadku sprzedaży mieszkania.
Dodatkowo należy przedstawić:
Dokumenty wydawane przez starostwo/ urząd miasta:
Dokumenty wydawane przez urząd miasta/ urząd gminy:
Warto pamiętać o tym, że w zależności od indywidualnych uwarunkowań powyższa lista może okazać się niepełna, a notariusz może wskazać dodatkowe dokumenty, które będą niezbędne do zawarcia umowy.
Z perspektywy nabywcy nieruchomości bardzo ważne jest sprawdzenie stanu prawnego nabywanej nieruchomości. Firma Audyt Działki oferuje tym zakresie wsparcie w formie doradztwa prawnego, a także technicznego. W ramach realizowanej usługi audytu sprawdzeniu podlegają najbardziej istotne z punktu widzenia nabywcy kwestie, takie jak własność gruntu, istniejące obciążenia, jego przeznaczenie, klasa, topografia, uzbrojenie, a także pozwolenia na budowę dla inwestycji a najbliższym sąsiedztwie.
Dodatkowo weryfikowana jest między innymi lokalna jakość powietrza, odległość linii średniego napięcia, a także obszarów chronionych przyrody i terenów zalewowych.
Zbywane mieszkanie może być lokalem z prawem własnościowym lub spółdzielczym własnościowym. Niezależnie do tego podstawowym dokumentem będzie ten, który potwierdza prawo sprzedającego do lokalu. Niezbędny będzie też numer księgi wieczystej (również dla lokalu własnościowego spółdzielczego, jeżeli księga została dla niego założona).
Pozostałe dokumenty to:
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Jeżeli hipoteka domu lub mieszkania, które sprzedajemy, jest obciążona wpisem hipotecznym, potrzebne będzie uzyskanie zaświadczenia z banku, dotyczące salda kredytu i opłat za wcześniejszą jego spłatę, a także informacji odnośnie do numeru rachunku do spłaty kredytu. Bank nie musi wyrażać zgody na wcześniejszą spłatę zobowiązania, ale warto go o tym poinformować oraz uzyskać promesę, dotyczącą zgody na zwolnienie hipoteki po całkowitej spłacie zobowiązania (ważna 30 dni od daty wystawienia).
Jedną z podstawowych czynności, jakie powinniśmy wykonać przed podpisaniem umowy kupna mieszkania, jest wykonanie analizy prawnej dokumentacji sprzedażowej. Często bowiem okazuje się, że znajdują się w niej różnego rodzaju niekorzystne zapisy dla kupującego. Problem ten dotyczy zarówno mieszkań deweloperskich, jak i tych, które pochodzą rynku wtórnego. W przypadku mieszkań deweloperskich mogą to być na przykład zapisy zwalniające dewelopera z odpowiedzialności za naprawy gwarancyjne. Podpisując umowę z tego typu zapisami, narażamy się na różnego rodzaju koszty związane z samodzielnym usunięciem usterki. Natomiast jeżeli chodzi o mieszkania pochodzące z rynku wtórnego, to często są one obciążone różnego rodzaju zobowiązaniami finansowymi. Mogą do nich należeć między innymi:
Niestety, niektórzy nieuczciwi sprzedający nie informują o tym osoby kupującej. Może to oznaczać, że jeżeli podpiszemy umowę kupna mieszkania obciążonego tego typu zobowiązaniami, że przejdą one na nas. Jak więc można się zabezpieczyć przed tego typu działaniami? Najlepszym rozwiązaniem może się okazać zlecenie analizy prawnej dokumentacji przed podpisaniem umowy kupna mieszkania. Mogą tego dla Państwa dokonać nasi prawnicy z firmy Pewny Lokal. Dzięki ich wiedzy oraz doświadczeniu w sprawach związanych zakupem nieruchomości mogą Państwo uniknąć wielu różnego rodzaju komplikacji prawno-finansowych. Nie należy przy tym zapominać, że umowa sprzedaży jest sporządzana w formie aktu notarialnego. Ma to na celu zabezpieczenie interesów zarówno strony sprzedającej, jak i kupującej. Podpisując ją, zgadzamy się na warunki w niej zawarte. W praktyce oznacza to, że jej zerwanie jest możliwe tylko na drodze prawnej. To z kolei wiąże się z nierzadko długotrwałym i kosztownym procesem. Ponadto werdykt sądu może nie być dla nas korzystny. Sąd może bowiem stwierdzić, że świadomie zgodziliście się Państwo na określone w umowie warunki. Warto więc przed podpisaniem umowy sprzedaży, zlecić analizę prawną naszym specjalistom z firmy Pewny Lokal.
Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.
Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!