Dokumenty potrzebne do sprzedaży mieszkania i domu

Potrzebujesz pomocy przy kupnie lub sprzedaży nieruchomości?

Sprzedaż nieruchomości - dokumenty | 797 014 014

Zastanawiasz się nad sprzedażą nieruchomości? W poniższym artykule wyjaśniamy, jakie dokumenty powinniśmy przygotować, aby sprzedać mieszkanie, dom oraz nieruchomość, która obciążona jest hipoteką. W artykule przedstawiamy listę dokumentów wydawanych przez urząd gminy, miasta i starostwo. Zapraszamy do lektury.

Ze sprzedażą nieruchomości, niezależnie od jej rodzaju, związanych jest sporo formalności. Główną z nich jest zawarcie umowy sprzedaży, które poprzedza zawsze konieczność uzyskania wskazanych przez notariusza niezbędnych dokumentów. Będą one różne w zależności od rodzaju zbywanej nieruchomości. Dobrze jest już na etapie planowania sprzedaży mieszkania lub domu zorientować się, jakie dokumenty będą nam potrzebne.

Sprzedaż domu jakie dokumenty do notariusza

Jeżeli rozważamy sprzedaż domu bądź domu, postawionego na działce budowlanej, na potrzeby umowy sprzedaży konieczne będzie przygotowanie przede wszystkim dokumentu, stanowiącego podstawę nabycia nieruchomości. Może to być akt notarialny sprzedaży, umowa darowizny (również w formie aktu notarialnego), postanowienie spadkowe bądź akt poświadczenia dziedziczenia. Ten sam dokument będzie wymagany w przypadku sprzedaży mieszkania.
Dodatkowo  należy przedstawić:
Dokumenty wydawane przez starostwo/ urząd miasta:

  • Wypis z rejestru gruntów oraz wyrys z mapy ewidencyjnej w przypadku, gdy działka ma zostać odłączona do nowej księgi wieczystej (do uzyskania w Wydziale Geodezji),
  • Zaświadczenie o braku zaległości w regulowaniu podatku od nieruchomości bądź opłaty należnej z tytułu użytkowania wieczystego,
  • Zaświadczenie dotyczące objęcia nieruchomości uproszczonym planem urządzenia lasu.
  • Dodatkowo strony mogą ustalić, że sprzedający przedstawi również dokumenty dotyczące budynku, w tym na przykład pozwolenie na budowę.

Dokumenty wydawane przez urząd miasta/ urząd gminy:

  • Zaświadczenie o przeznaczeniu nieruchomości w planie zagospodarowania przestrzennego oraz zaświadczenie o rewitalizacji,
  • Aktualne zaświadczenie potwierdzające brak osób zameldowanych w budynku.
  • Jeżeli zbywany budynek pozostaje w trakcie budowy, sprzedający powinien przedstawić również ostateczne pozwolenie na budowę, dziennik budowy oraz projekt budowlany.
  • W przypadku gdy podstawą nabycia nieruchomości jest postanowienie spadkowe lub darowizna konieczne będzie okazanie zaświadczenia, wydanego przez Naczelnika odpowiedniego Urzędu Skarbowego, potwierdzające uregulowanie należnego podatku od spadków i darowizn bądź  zwolnienie z niego lub jego przedawnienie się.

Warto pamiętać o tym, że w zależności od indywidualnych uwarunkowań powyższa lista może okazać się niepełna, a notariusz może wskazać dodatkowe dokumenty, które będą niezbędne do zawarcia umowy.
Z perspektywy nabywcy nieruchomości bardzo ważne jest sprawdzenie stanu prawnego nabywanej nieruchomości. Firma Audyt Działki oferuje tym zakresie wsparcie w formie doradztwa prawnego, a także technicznego. W ramach realizowanej usługi audytu sprawdzeniu podlegają najbardziej istotne z punktu widzenia nabywcy kwestie, takie jak własność gruntu, istniejące obciążenia, jego przeznaczenie, klasa, topografia, uzbrojenie, a także pozwolenia na budowę dla inwestycji a najbliższym sąsiedztwie.

Dodatkowo weryfikowana jest między innymi lokalna jakość powietrza, odległość linii średniego napięcia, a także obszarów chronionych przyrody i terenów zalewowych.

Dokumenty do notariusza przy sprzedaży mieszkania

Zbywane mieszkanie może być lokalem z prawem własnościowym lub spółdzielczym własnościowym. Niezależnie do tego podstawowym dokumentem będzie ten, który potwierdza prawo sprzedającego do lokalu. Niezbędny będzie też numer księgi wieczystej (również dla lokalu własnościowego spółdzielczego, jeżeli księga została dla niego założona).
Pozostałe dokumenty to:

  • W przypadku lokalu spółdzielczego — zaświadczenie ze spółdzielni potwierdzające przysługujące prawo do lokali,
  • Zaświadczenie z urzędu miasta lub gminy o braku osób zameldowanych w lokalu,
  • Potwierdzenie o braku zalegania z opłatami administracyjnymi, czynszem lub opłatami eksploatacyjnymi, wystawiane przez wspólnotę mieszkaniową.
  • Podobnie jak w przypadku domu, jeżeli lokal nabyty został w spadku lub na drodze darowizny wymagane będzie opisane wyżej zaświadczenie z Urzędu Skarbowego dotyczące uregulowania podatku od spadków i darowizn, jeżeli był on należny, lub potwierdzające zwolnienie podatkowe bądź przedawnienie się zobowiązania.

Sprzedaż nieruchomości obciążonej hipoteką

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

  1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
  2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
  3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

Jeżeli hipoteka domu lub mieszkania, które sprzedajemy, jest obciążona wpisem hipotecznym, potrzebne będzie uzyskanie zaświadczenia z banku, dotyczące salda kredytu i opłat za wcześniejszą jego spłatę, a także informacji odnośnie do numeru rachunku do spłaty kredytu. Bank nie musi wyrażać zgody na wcześniejszą spłatę zobowiązania, ale warto go o tym poinformować oraz uzyskać promesę, dotyczącą zgody na zwolnienie hipoteki po całkowitej spłacie zobowiązania (ważna 30 dni od daty wystawienia).

Sprawdź dokumenty sprzedaży mieszkania z Pewnym Lokalem

Jedną z podstawowych czynności, jakie powinniśmy wykonać przed podpisaniem umowy kupna mieszkania, jest wykonanie analizy prawnej dokumentacji sprzedażowej. Często bowiem okazuje się, że znajdują się w niej różnego rodzaju niekorzystne zapisy dla kupującego. Problem ten dotyczy zarówno mieszkań deweloperskich, jak i tych, które pochodzą rynku wtórnego. W przypadku mieszkań deweloperskich mogą to być na przykład zapisy zwalniające dewelopera z odpowiedzialności za naprawy gwarancyjne. Podpisując umowę z tego typu zapisami, narażamy się na różnego rodzaju koszty związane z samodzielnym usunięciem usterki. Natomiast jeżeli chodzi o mieszkania pochodzące z rynku wtórnego, to często są one obciążone różnego rodzaju zobowiązaniami finansowymi. Mogą do nich należeć między innymi:

  • Zobowiązania wynikające z kredytu mieszkaniowego lub hipotecznego.
  • Niezapłacone czynsze- zwłaszcza jeżeli mówimy o mieszkaniu spółdzielczym własnościowym.
  • Zaległości wynikające z niezapłaconych podatków od nieruchomości lub gruntu.

Niestety, niektórzy nieuczciwi sprzedający nie informują o tym osoby kupującej. Może to oznaczać, że jeżeli podpiszemy umowę kupna mieszkania obciążonego tego typu zobowiązaniami, że przejdą one na nas. Jak więc można się zabezpieczyć przed tego typu działaniami? Najlepszym rozwiązaniem może się okazać zlecenie analizy prawnej dokumentacji przed podpisaniem umowy kupna mieszkania. Mogą tego dla Państwa dokonać nasi prawnicy z firmy Pewny Lokal. Dzięki ich wiedzy oraz doświadczeniu w sprawach związanych zakupem nieruchomości mogą Państwo uniknąć wielu różnego rodzaju komplikacji prawno-finansowych. Nie należy przy tym zapominać, że umowa sprzedaży jest sporządzana w formie aktu notarialnego. Ma to na celu zabezpieczenie interesów zarówno strony sprzedającej, jak i kupującej. Podpisując ją, zgadzamy się na warunki w niej zawarte. W praktyce oznacza to, że jej zerwanie jest możliwe tylko na drodze prawnej. To z kolei wiąże się z nierzadko długotrwałym i kosztownym procesem. Ponadto werdykt sądu może nie być dla nas korzystny. Sąd może bowiem stwierdzić, że świadomie zgodziliście się Państwo na określone w umowie warunki. Warto więc przed podpisaniem umowy sprzedaży, zlecić analizę prawną naszym specjalistom z firmy Pewny Lokal.

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie nieruchomości?

Zamów fachową pomoc z Pewny Lokal!

  • Średnio wykrywamy w nieruchomości 16 usterek.
  • Nasza kancelaria przeanalizowała tysiące umów nabycia nieruchomości.
  • Jesteśmy największą inżynieryjno-prawną firmą od audytu nieruchomości. Działamy w całej Polsce.

Gwarancja wyłapania usterek.
Doświadczeni inżynierowie i prawnicy.
Duża dyspozycyjność.

Strzałka zarezerwuj
dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości

Potrzebujesz pomocy przy kupnie lub sprzedaży nieruchomości?

Zarezerwuj online
dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości
Pewny Lokal oferuje usługę kompleksowego audytu nieruchomości (działek, mieszkań i domów) na rynku pierwotnym oraz wtórnym. Zatrudniamy prawników oraz inżynierów i sprawdzamy stan prawny oraz techniczny nieruchomości. Pomagamy m.in. przy odbiorach technicznych, analizie umów oraz ksiąg wieczystych. Dowiedz się więcej o naszej firmie oraz usługach tutaj.

Poznaj Pewny Lokal

  1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
  2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
  3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
  4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
  5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Zobacz, na czym polega przykładowy odbiór mieszkania z naszym ekspertem.

Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Zobacz, co powinieneś wiedzieć o protokole odbioru.

Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 854 opinii.

Potrzebujesz pomocy przy kupnie lub sprzedaży nieruchomości?

Zarezerwuj online

Sprawdź nieruchomość z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.

Zgromadzona wiedza

Zgromadzona wiedza

Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.

Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić i odebrać mieszkanie na rynku pierwotnym oraz wtórnym

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik odbioru technicznego od dewelopera

okładka poradnika

Poradnik poodbiorowy

okładka poradnika

Poradnik: rękojmia nieruchomości

okładka poradnika

Czym jest odbiór techniczny mieszkania i dlaczego warto go zlecić specjaliście?

Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka