Jak budować dom krok po kroku

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy inspekcji nieruchomości?

Oddzwaniamy w kilka minut!

Od czego należy zacząć budowę i jakie są kolejne etapy na drodze do posiadania własnego wymarzonego domu?

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie nieruchomości?

Zamów fachową pomoc z Pewny Lokal!

 • Średnio wykrywamy w nieruchomości 16 usterek.
 • Nasza kancelaria przeanalizowała tysiące umów nabycia nieruchomości.
 • Jesteśmy największą inżynieryjno-prawną firmą od audytu nieruchomości. Działamy w całej Polsce.

Gwarancja wyłapania usterek.
Doświadczeni inżynierowie i prawnicy.
Duża dyspozycyjność.

Rezerwuj online

Budowa domu to inwestycja, do której warto odpowiednio się przygotować. Cały proces z kilku etapów, które zazwyczaj wyglądają tak samo.  Dzięki temu nawet jeśli nigdy wcześniej nie budowałeś domu, masz możliwość dokładnie zaplanować przebieg budowania swojego idealnego lokum. Przygotowanie kompleksowego planu, który krok po kroku da Ci możliwość, aby sensownie rozplanować prace, to bardzo ważny aspekt, który pozwoli zaoszczędzić dużo czasu, pieniędzy i nerwów.

Etapy budowy domu – co zrobić po kolei?

Przygotowując się do realizacji planu budowy domu dobrze, jest zapoznać się z każdym etapem tego procesu. Rzetelne wykonanie każdej z kwestii pozwoli zaoszczędzić czas i dużo niepotrzebnego stresu. Prawdopodobnie ten etap może okazać się najważniejszy dla płynności pozostałych. Przed rozpoczęciem budowy należy zadbać o dopełnienie szeregu formalności. Uzyskanie stosownych zezwoleń, zaświadczeń, potwierdzeń to absolutnie kluczowa kwestia, jeżeli chodzi o początkową fazę budowy. Niedopilnowanie jakichkolwiek kwestii prawnych może sprawić, że prace budowlane nie będą możliwe lub, w najlepszym wypadku, znacznie się opóźnią. Do właściwego etapu konstruowania budynku nie dojdzie również w momencie, kiedy nie zadbasz o właściwy projekt. Warto poświęcić dużo uwagi na sporządzenie specyfikacji budynku, projektu oraz zgromadzenie wszystkich wymaganych dokumentów, aby oszczędzić sobie mnóstwa nerwów.

Poza kwestiami prawnymi fundamentalne jest także odpowiednie zabezpieczenie finansowe. Może ono polegać na staraniu się o otrzymanie kredytu hipotecznego w banku bądź sprzedaży naszej aktualnej nieruchomości, czy innego mienia. Brak środków to częsty problem, który występuje w trakcie budowy domu. Dlatego też zawczasu warto przygotować się na sytuację, gdy wstępnie oszacowany budżet może okazać się wyższy. Zatrzymanie budowy z powodów finansowych, nie tylko spowoduje problemy techniczne (np. opóźnienia do czasu nadejścia zimy przed ukończeniem stanu surowego zamkniętego, spowodują wystąpienie wilgoci wewnątrz budynku), ale może wygenerować również dodatkowe problemy z wypłacalnością (typu przedłużenie wynajmu mieszkania, kolejne nadwerężenie budżetu i konieczność wzięcia kolejnych pożyczek itp.).

Budowa domu krok po kroku – porady budowlane

Kolejnym etapem dla budowy domu jest zabezpieczenie oraz oznaczenie terenu przeznaczonego pod zabudowę. Działania te przeprowadzają uprawnione do tego osoby. Kiedy plac budowy został odpowiednio przygotowany, ekipa budowlana może przejść do wykonania fundamentów, izolacji oraz części kanalizacji. Kolejny krok to oczywiście stawianie budynku. Prace na tym etapie budowy związane są z postawieniem właściwej konstrukcji według wskazanego projektu. Koniec tego kroku oznacza, że budynek posiada już pełną sylwetkę ścian, dachu oraz wszystkie przewody.  W momencie, kiedy ściany domu stoją w wyznaczonym miejscu, przewody zostały odpowiednio zainstalowane, a poprawność zakresu tych działań poświadczył specjalista, możemy rozpocząć przygotowanie do użytkowania. Do zadań w tym kroku należą między innymi: położenie tynków, podłóg, malowanie, instalacja lamp.

Tu jeszcze chcemy podkreślić fakt, jak ważny jest dobór odpowiedniego wykonawcy, tzn. ekipy budowlanej. Chcąc mieć pewność, że wszelkie prace ciężkie, jak i te drobniejsze będą właściwie zrealizowane warto zainwestować czas i solidnie przyjrzeć się rynkowi budowlanemu. Można podpytać znajomych o rekomendacje, przejrzeć fora internetowe, rankingi firm budowlanych, jak i odszukać poszczególne realizacje danych wykonawców. Mimo, że prace mogą posuwać się zgodnie z ustalonym harmonogramem, to na końcówce czy dopiero podczas odbioru technicznego wyjdą na jaw liczne nieprawidłowości. Dlatego też zawczasu właściwy wybór firmy budowlanej pozwoli na odpowiednie zabezpieczenie naszego interesu.

Zakończenie budowy

Na samym końcu wiele osób widzi już światełko w tunelu, przez co nieco rozluźnia swoje działania, a to wiąże się z kolejnymi kłopotami. Zakończenie budowy nie jest koniec realizacji budowy! To kolejny moment, kiedy musisz dopilnować formalności. Tym razem obowiązkowo musimy zgłosić zakończenie procesu budowy wraz z wszystkimi wymaganymi dokumentami do nadzoru budowlanego. Konieczne jest także wykonanie odbiorów. Jeżeli nie potrafisz wykonać ich samodzielnie, skorzystaj z pomocy naszej firmy. Pewny Lokal - firma, która kompleksowo zajmie się tym aspektem. Nasi inżynierowie specjalizują się w przeglądach technicznych, które mają na celu odnotowanie wszelkich wad i usterek. Dzięki ich udokumentowaniu łatwiej jest uzyskać odszkodowanie bądź zobowiązanie od firmy budowlanej do przeprowadzenia odpowiednich napraw. Tym sposobem nie będziesz mieć obaw o to, że zostaniesz  sam/a z problemami technicznymi i dodatkowymi kosztami na ich pokrycie.

Najbardziej wyczekiwany okres całego przedsięwzięcia to ten, gdy możemy w pełni korzystać z postawionego domu. Takie zezwolenie nastąpi w ciągu 21 dni od złożenia wniosku o zakończeniu prac. W tym czasie nadzór budowlany udziela zgody na korzystanie z budynku, jeżeli nie zauważą żadnych nieprawidłowości. Tu szczęśliwie po jego otrzymaniu można wreszcie przystąpić do  etapu wykańczania wnętrza domu. To właśnie od niego zależy finalny wygląd i funkcjonalność naszego lokalu. Dlatego  również i w tym miejscu  należy dołożyć starań do optymalnych wyborów i skorzystania z pomocy rzetelnych wykonawców.

Jakie instalacje sprawdzić w domu?

Co sprawdzamy podczas odbioru instalacji wodno-kanalizacyjnej?:

 • w domach obecność wywiewników pionów lub zaworów napowietrzających; ;
 • odległość wywiewek od okien i drzwi - minimalnie 4 metry;
 • ewentualnie średnicę wywiewki - musi być równa lub większa od wentylowanego pionu;
 • wysokość wywiewki - dla dachów płaskich co najmniej 1 metr, dla dachów pochyłych co najmniej 0,5 metra.    

Brak wywiewki powoduje, że podczas odprowadzania ścieków powietrze jest pobierane przez najbliższe zamknięcie wodne, które ma najmniejszą wysokość zamknięcia (zasyfonowania). Efektem jest obniżenie się zwierciadła wody w syfonie, a czasem – całkowite wyssanie wody do kanalizacji, co prowadzi do wydostawania się nieprzyjemnych i niebezpiecznych odorów (wybuchowe gazy kanałowe) do pomieszczeń.

a) Średnice podejść kanalizacyjnych

Zaleca się minimalne podejście o średnicy 50 mm - dopuszczalne jest stosowanie redukcji na ostatnim kolanku przed sanitariatem (np. redukcja z 50 do 32 mm przyłącza do pralki).

b) Uszczelnienie podejść kanalizacyjnych

Podłączenia sanitariatów oraz urządzeń do kanalizacji powinny być wykonane w sposób szczelny - najczęściej zapomina się o konieczności uszczelnienia połączenia odpływu z pralki lub skroplin z pieca C.O ø25 mm z odpływem kanalizacyjnym ø32 mm.

c) Lokalizacja wodomierza

Powinien być zlokalizowany w pomieszczeniu ogrzewanym, ewentualnie w studni wodomierzowej poniżej poziomu przemarzania. Instalacja powinna być również obłożona otuliną w celu wyeliminowania ryzyka kondensacji wody na przewodach a w konsekwencji zawilgocenia pomieszczenia. Lokalizacja wodomierza musi umożliwiać jego okresową wymianę i odczyt.

d) Ciśnienie wody w instalacji

Weryfikujemy w sposób organoleptyczny - odkręcając kran obserwujemy, czy woda ma zadowalające ciśnienie - w przypadku indywidualnego systemu ogrzewania CWU, sprawdźmy, czy po odkręceniu ciepłej wody włączy się kocioł grzewczy.

e) Odpływ wody z sanitariatów

Weryfikujemy, czy woda odpływa z sanitariatów bez ograniczeń - zbyt wolny odpływ może świadczyć o zanieczyszczeniach lub wadach instalacji.

f) Organoleptyczną kontrolę woni

Zapach kanalizacyjny może świadczyć o błędach w obrębie odpowietrzenia pionów kanalizacyjnych.

g) Materiał wykonania rur kanalizacyjnych

Wewnątrzlokalowa instalacja kanalizacyjna wykonana z żeliwa (a nawet krzemionki) świadczy o podeszłym wieku instalacji - należy ją zakwalifikować do wymiany. Materiał wykonania instalacji najłatwiej sprawdzić przy podłączeniach poszczególnych sanitariatów (przy wejściu do ściany/stropu)

h) Wiek instalacji

Wiek instalacji ustalamy na podstawie wywiadu lub szacujemy - jeśli nie uda się nam go określić, nie strzelamy, pozostawiamy puste pole.

Żywotność instalacji wodno-kanalizacyjnej wewnątrzlokalowej szacuje się w zależności od technologii wykonania oraz czynników zewnętrznych (np. twardości wody w instalacji) na ok. 40-50 lat. W miarę upływu czasu instalacje wodne oraz kanalizacyjne ulegają obrastaniu przez składniki transportowane w wodzie i ściekach powodując zmniejszenie średnicy rur.

i) Spadek instalacji (jeśli widać przebieg instalacji)

Zalecany minimalny spadek instalacji wynosi 2%.

Instalacja centralnego-ogrzewania

Co sprawdzamy w przypadku instalacji C.O:

a) Ciśnienie wody (w przypadku ogrzewania indywidualnego)

Ciśnienie wody w instalacji grzewczej sprawdza się na manometrze umiejscowionym przy piecu, zwykle powinno wynosić od 0,8 do 2 barów.

b) Wiek kotła C.O (w przypadku ogrzewania indywidualnego)

Wiek kotła ustalamy na podstawie wywiadu lub odczytujemy z tabliczki znamionowej umiejscowionej na piecu.

Kocioł grzewczy jest kluczowym elementem systemu centralnego ogrzewania oraz podgrzewania wody użytkowej: jego kondycja, oraz zaprojektowana sprawność będzie pozytywnie wpływała komfort cieplny, oraz koszty związane z generowaniem ciepła w budynku (im kocioł bardziej współczesny, tym mniejsze rachunki za ogrzewanie). Żywotność przeciętnego kotła szacuje się na 10-15 lat: mając to na uwadze, można przewidzieć koszty związane z jego potencjalną modernizacją.

c) Wiek instalacji C.O

Wiek ustalamy na podstawie wywiadu lub wizji lokalnej - instalacja wykonana z rur stalowych lub innych zauważalnie starszych rozwiązań prawdopodobnie kwalifikuje się do wymiany.

Instalacja centralnego ogrzewania w zależności od systemu składa się z elementów takich jak: emitory ciepła (grzejniki, kanały, instalacje podłogowe), rury oraz pompy. Ich wymiana wiąże się z koniecznością przeprowadzenia skomplikowanych prac modernizacyjnych najczęściej idących w parze z generalnym remontem całego lokalu.

Instalacja elektryczna

Przegląd instalacji elektrycznej jest zadaniem utrudnionym ze względu na brak widocznego rozprowadzenia okablowania. Ocena stanu technicznego instalacji wykonywana jest przez nas głównie na podstawie symptomów, które mogą świadczyć o zaistniałych nieprawidłowościach.

a) Umiejscowienie rozdzielni elektrycznej

Lokalizacja rozdzielni jest istotna ze względów bezpieczeństwa, a także wygody użytkowania. Zaleca się, aby tablice z bezpiecznikami były zlokalizowane w miejscach łatwo dostępnych na wysokości od 1,2 do 1,85 m, tak aby móc wyłączyć zasilanie w razie nagłej potrzeby, włączyć bezpiecznik po samoczynnym otwarciu czy wykonać okresowy test wyłącznika różnicowo-prądowego. Rozdzielnia nie powinna być zastawiona meblami.

b) Ilość obwodów elektrycznych

W zależności od powierzchni lokalu ilość obwodów elektrycznych powinna być dostosowana do panujących standardów. Zaleca się, aby w każdym pomieszczeniu osobno prowadzić obwód na gniazda elektryczne i osobno na punkty oświetleniowe, a także dodatkowo doprowadzać obwody dedykowane dla urządzeń o dużej mocy poborowej (tj. pralka, piekarnik, lodówka, klimatyzacja).

c) Gniazda bez uziemienia (bolca lub dwóch blaszek)

Świadczą często o instalacji dwużyłowej starego typu.

d)Inne niepokojące symptomy:

 • brak opisu rozdzielni elektrycznej (skrzynki elektrycznej),
 • stare bezpieczniki topnikowe,
 • zasmolenia przy gniazdach lub w rozdzielni,
 • brak maskownic przy bezpiecznikach,
 • wymieniony fragment instalacji (może świadczyć o incydencie w przeszłości). 

e) Kondycja instalacji elektrycznej

Określamy na podstawie wieku oraz rozwiązań technologicznych

Żywotność instalacji elektrycznej jest determinowana nie przez wytrzymałość przewodów elektrycznych, ale przez zmieniające się trendy oraz technologię. Instalacje starsze niż 20-30 lat najczęściej wykonywane były w sposób niedopuszczalny w dzisiejszych czasach - instalacja dzielona była na niewielką ilość obwodów elektrycznych, wykonywana była z przewodów dwużyłowych nierzadko wykonanych z aluminium, bez dostępnych dzisiaj zabezpieczeń chroniących użytkowników w przypadku nieprzewidzianych incydentów.

f) Obecność ochronników i zabezpieczeń różnicowo-prądowych

Ochronniki najczęściej zauważyć można w inwestycjach jednorodzinnych, we współczesnych mieszkaniach tego typu zabezpieczenia mogą być montowane w pomieszczeniach technicznych i nie mamy do nich dostępu.

Ochronnik przeciwprzepięciowy jest elementem montowanym najczęściej w rozdzielni elektrycznej (skrzynce z bezpiecznikami) alternatywnie przy liczniku energii elektrycznej. Służy on do zabezpieczenia instalacji oraz urządzeń przed wyładowaniami atmosferycznymi.

g) Obecność zabezpieczeń różnicowoprądowych

Elektryczne urządzenie zabezpieczające, które rozłącza obwód po wykryciu, że prąd elektryczny z niego wypływający nie jest równy prądowi wpływającemu. Służy do ochrony ludzi przed porażeniem prądem elektrycznym przy dotyku pośrednim i bezpośrednim, ogranicza także skutki uszkodzenia urządzeń, w tym możliwość powstania pożaru.

h) Zabezpieczenia gniazd w pomieszczeniach mokrych

Zaleca się, aby gniazda w pomieszczeniach mokrych (np. łazienka) były wyposażone w zamknięcia bryzgoszczelne (z certyfikatem określającym wodoodporność IP44). Takie gniazda są mniej podatne na zawilgocenia oraz powinny być usytuowane co najmniej 60 cm od punktów czerpania wody lub brzegu wanny/brodzika. Nie dopuszcza się również stosowania gniazd elektrycznych bez uziemienia.

Wentylacja

a) Grawitacyjna

Każdy budynek mieszkalny musi być odpowiednio wentylowany; dzisiejsze przepisy restrykcyjnie określają sposób projektowania oraz wykonywania instalacji w budynkach. Wentylacja grawitacyjna działa na zasadzie różnicy ciśnień - dlatego niezbędne do występowania skutecznej wentylacji są nawietrzniki świeżego powietrza, które najczęściej montuje się w górnej części ram okiennych lub na ścianach zewnętrznych. [W tym przypadku wentylacja jest wspomagana przez wentylatory umiejscowione przy wylotach kanałów wentylacyjnych w mieszkaniu]

b) Rekuperacja

W inwestycji jest zamontowany system rekuperacji powietrza. Jest to wymuszony i kontrolowany obieg powietrza, podczas którego dodatkowo odzyskiwane jest ciepło ze zużytego powietrza. Dzięki dostępności różnych rozwiązań powietrze zewnętrzne można dodatkowo filtrować przed wprowadzeniem go do obiegu. Jest to rozwiązanie przyszłościowe, na razie spotykane sporadycznie.

c) Mechaniczna

Zastosowany system wentylacji mechanicznej jest preferowany, ze względu na wymuszony obieg powietrza w lokalu, co przekładać się będzie na korzystne warunki panujące w pomieszczeniach. Składową każdego systemu wentylacji są nawietrzniki świeżego powietrza, które powinny być zamontowane w górnej części ram okiennych lub na ścianie zewnętrznej.

d) Brak wentylacji

Brak odpowiedniej wentylacji jest kardynalnym błędem, wpływa na klimat panujący wewnątrz pomieszczeń oddziałując negatywnie na samopoczucie lokatorów. Wentylacja jest wymagana przez obowiązujące przepisy.

e) Nawiewniki powietrza

Nawiewniki świeżego powietrza odpowiadają za skuteczne i sprawne występowanie wentylacji. Ich konstrukcja jest regulowana przez normy, które zakładają, że nawet w pozycji całkowitego zamknięcia, mają przepuszczać ok. 30 proc. maksymalnego przepływu powietrza.

f) Brak nawiewników świeżego powietrza

Brak nawiewników świeżego powietrza uniemożliwia sprawną wymianę powietrza. Zalecamy wykonanie frezów w ramach okiennych lub otworów w ścianach zewnętrznych w celu zamontowania nawiewników. Doraźnie konieczne jest pozostawianie okien w pozycji tzw. mikrowentylacji oraz częste wietrzenie pomieszczeń.

dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy inspekcji nieruchomości?

dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości

Poznaj Pewny Lokal

 1. Jesteśmy jedyną w Polsce firma kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera jak i na rynku wtórnym.
 2. Pomogliśmy ponad 30 000 osób w odbiorze mieszkania od dewelopera.
 3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
 4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audyt działki, badanie termowizyjne lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
 5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online TUTAJ.

Dowiedz się, jak sprawdzić przynależności przy zakupie mieszkania.

Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Zobacz, jak podpisuje się umowę sprzedaży nieruchomości u notariusza.

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów.

pobierz poradnik pewny lokal

Jak kupić nieruchomość
od dewelopera? info

Podaj telefon, na który wyślemy link

pobierz poradnik pewny lokal

Poradnik odbioru
technicznego od dewelopera info

Podaj telefon, na który wyślemy link

pobierz poradnik pewny lokal

Kary umowne w umowach nieruchomościowych info

Podaj telefon, na który wyślemy link

pobierz poradnik pewny lokal

Rękojmia
nieruchomości info

Podaj telefon, na który wyślemy link

pobierz poradnik pewny lokal

Cesja i inne formy flipowania nieruchomości info

Podaj telefon, na który wyślemy link

pobierz poradnik pewny lokal

Poradnik dla nabywców
na rynku wtórnym info

Podaj telefon, na który wyślemy link

pobierz poradnik pewny lokal

Badanie
termowizyjne info

Podaj telefon, na który wyślemy link

pobierz poradnik pewny lokal

Sprawdzenie
prac wykończeniowych info

Podaj telefon, na który wyślemy link

pobierz poradnik pewny lokal

Umowa deweloperska
- na co zwracać uwagę? info

Podaj telefon, na który wyślemy link

pobierz poradnik pewny lokal

Audyt działki info

Podaj telefon, na który wyślemy link

pobierz poradnik pewny lokal

Poradnik poodbiorowy info

Podaj telefon, na który wyślemy link

pobierz poradnik pewny lokal

Operat szacunkowy info

Podaj telefon, na który wyślemy link


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 11 opinii.

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy inspekcji nieruchomości?

Sprawdź nieruchomość z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.

Zgromadzona wiedza

Zgromadzona wiedza

Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.

Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić i odebrać mieszkanie na rynku pierwotnym oraz wtórnym

Zobacz, dlaczego przegląd techniczny mieszkania ma sens.

Obejrzyj rozmowę prawnika z inżynierem.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka