Potrzebujesz informacji o tym, kim jest rzeczoznawca budowlany oraz jakie są różnice między rzeczoznawcą a inżynierem „odbieraczem”? Poniższy artykuł pomoże Ci zrozumieć różnice oraz poznać zalety skorzystania z pomocy specjalisty do odbioru mieszkania z Pewny Lokal.
Czasami nasi klienci, kontaktując się z nami w sprawie odbioru technicznego mieszkania, pytają się, czy jesteśmy w stanie wysłać na odbiór rzeczoznawcę budowlanego. Skonfrontowani z tego rodzaju pytaniem zwykle odpowiadamy szczerze, że zasadniczo nie mamy ze spełnieniem życzeń klienta większych problemów (współpracujemy także z rzeczoznawcami budowlanymi), jednak odbiór techniczny w wykonaniu rzeczoznawcy wiązałby się ze zdecydowanie wyższą ceną i nie jesteśmy pewni, czy klientowi rzeczywiście zależy na tego typu usłudze. Zwłaszcza że różnica w cenie jest spora, a drobiazgowość protokołu rzeczoznawcy aż nadto za duża, czytaj zbędna. Co więcej, sam język analizy może być trudny do zrozumienia dla osoby, która nie jest obeznana z technikaliami.
Zgodnie z ustawą deweloperską, podczas odbioru technicznego mieszkania lub domu (który polega na zweryfikowaniu nieruchomości pod kątem jej zgodności z normami budowlanymi oraz z dokumentacją dołączoną do umowy deweloperskiej) nabywca może posiłkować się wiedzą jakiejkolwiek osoby. Ustawa nie precyzuje, czy tą osobą ma być „rzeczoznawca budowlany”, inspektor nadzoru, inżynier budownictwa, czy też nasz zaufany wujek budowlaniec. Z praktyki wiemy jednak, że rzeczoznawcy sprawdzają się podczas odbiorów technicznych mieszkań jako pomocnicy nabywców raczej "średnio". Spowodowane jest to ich olbrzymią wiedzą teoretyczną i często brakiem doświadczenia w reprezentowaniu klienta przed deweloperem. Tworzenie raportów jest tym, co robią doskonale, lecz zdolności komunikacyjne nie zawsze są ich mocną stroną. Dlatego istotne jest wypośrodkowanie tych elementów – wiedzy, praktyki i zdolności reprezentacyjnych.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Rzeczoznawcy budowlani przyzwyczajeni są bowiem do pisania wielostronicowych opinii i ekspertyz, zwykle na potrzeby postępowania sądowego. Właśnie dlatego z usług rzeczoznawcy najlepiej skorzystać wtedy, gdy ma się zamiar iść z deweloperem „do sądu". Natomiast dobry „odbieracz” mieszkania powinien charakteryzować się przede wszystkim praktyką i wiedzą, które posiadł podczas wcześniejszych odbiorów. Nie musi on wcale sporządzać wielostronicowych (i kosztownych) opinii, ale znać normy budowlane dotyczące wykończenia mieszkań w stanie deweloperskim i umieć poznać się na „wyssanych z palca” kłamliwych zapewnieniach dewelopera (nie zaszkodzi też odpowiednia doza asertywności wobec inwestora). Zatem dopiero połączenie stosownej wiedzy z praktyką i umiejętnościami obsługi klienta sprawiają, że taki fachowiec nadaje się do odbiorów technicznych. Oczywiście ważne jest również doświadczenie w obsługiwaniu poszczególnych narzędzi, które pozwalają na wykrywanie wad ukrytych w lokalu (np. kamer termowizyjnych, termomierzy, poziomnic czy kątowników).
Mieszkanie generuje nie tylko wysokie koszty, ale również dużą ilość formalności. W momencie odbioru apartamentu deweloper powinien zadbać o dostarczenie Ci pliku dokumentów, a Twoim zadaniem jest ich dokładne sprawdzenie. Oczywiście jest to moment na protokół przekazania i odbioru technicznego lokalu. Od tej chwili obowiązkiem dewelopera jest, w terminie 14 dni, udzielenie odpowiedzi na wszelkie uwagi zgłoszone przez klienta oraz likwidacja usterek w ciągu 30 dni.
Ponadto deweloper powinien dać Ci dokumenty takie jak gwarancja mieszkania i dokumentacja powykonawcza mieszkania. Dzięki temu zobaczysz, jak przebiegają instalacje w Twoim mieszkaniu i unikniesz niespodzianek podczas remontów. Dokumentami zamykającymi wszelkie formalności powinna być instrukcja użytkowania mieszkania i jego elementów.
Odbiór mieszkania jest niezwykle ważną chwilą, bo wtedy sporządzany zostaje protokół odbioru mieszkania, w którym należy wyszczególnić wszelkie usterki i niedociągnięcia. Poniżej przedstawiamy najczęstsze wady.
– Porysowane szyby i parapety – takie usterki są trudne do wykrycia, dlatego warto zwrócić na nie szczególną uwagę.
– Rysy, obicia i otarcia – mogą one dotyczyć każdego elementu mieszkania, np. mebli, grzejnika czy drzwi.
– Słaba jakość wykończonych ścian – sprawdź, czy ściany są proste i nie mają żadnych uszkodzeń.
– Zbyt niska wentylacja pomieszczeń – usterka, która może wpływać na klimat i zdrowie mieszkańców.
– Nieszczelny kaloryfer.
– Niezgodność z projektem – sprawdź, czy wszystkie instalacje są wykonane zgodnie z projektem.
– Niewyregulowane okna – odbierając mieszkanie latem, może się okazać, że w zimę okna będą nieszczelne.
Przed odbiorem mieszkania warto się odpowiednio przygotować. Z pomocą przyjdzie poniższa checklista.
– Zrób listę najczęstszych błędów firm deweloperskich.
– Porozmawiaj ze znajomymi, którzy już byli w takiej sytuacji.
– Spotkanie umów w ciągu dnia, ponieważ pod słońce lepiej widać wszelkie usterki.
– Zwracaj uwagę na wszystkie niedociągnięcia i zgłaszaj je inwestorowi.
– Postaraj się trzymać emocje na wodzy.
– Pamiętaj, że deweloper nie może wycofać się z umowy ze względu na żądanie naprawy (w przypadku podpisania stosownej umowy).
Dla nieruchomości zbudowanych przed 25.12.2014 r. obowiązują 3 lata na zgłoszenie usterek w ramach rękojmii, a dla tych wybudowanych po tej dacie – 5 lat. Takie zgłoszenia mogą dotyczyć tylko usterek w konstrukcji budynku.
Podczas odbioru technicznego przyda się nie tylko wiedza, ale również narzędzia, które pomogą zweryfikować stan mieszkania.
1. Prospekt informacyjny
Dokument wchodzący w skład umowy deweloperskiej, zawierający niezbędne informacje na temat inwestycji. Omówione są w nim kwestie gruntu i budynku, a także prac wykończeniowych, do których zobowiązał się inwestor.
2. Rzut i plan mieszkania
Podpisując umowę, najprawdopodobniej zostały Ci dostarczone te dokumenty. Warto zabrać je ze sobą na moment odbioru, gdyż umożliwią Ci one sprawdzenie, czy poszczególne instalacje są na właściwych miejscach.
3. Narzędzia
Dzięki nim będziemy w stanie zweryfikować to, co na pierwszy rzut oka wygląda dobrze, jednak niekoniecznie takie musi być:
– taśma miernicza,
– kątownik – ocena styku dwóch powierzchni,
– miara i dalmierz laserowy – sprawdzenie długości ścian, wysokości i powierzchni mieszkania,
– notes, telefon/aparat – udokumentowanie usterek,
– poziomica – poziomość i pionowość ścian oraz podłóg,
– ciężarek – weryfikacja pionów,
– kawałek grubszego papieru/kartonu,
– piłeczka – równość podłóg,
– pianka do golenia – instalacja gazowa,
– zapalniczka – wentylacja,
– latarka – silne światło, które ułatwi sprawdzanie stanu ścian.
To ostatni moment, aby zwrócić uwagę na różne usterki, które wraz z rozwojem technologii zdarzają się coraz rzadziej. Szczególnie warto skupić się na następujących aspektach:
– kąty proste – są niezwykle ważne, jeśli planujesz postawienie mebli przylegających do ściany, zwłaszcza montowanych na stałe,
– ściany i sufity – powinny mieć równo i gładko rozłożony tynk oraz oczywiście być proste (nie powinny też mieć żadnych wybrzuszeń ani plam),
– instalacje – miejsce ich zamontowania i czy działają bez zarzutu,
– multimedia – konsultacja z inwestorem odnośnie do wykonania,
– stolarka – szczelność obiektów, wysokość pomieszczeń,
– ościeżnice i drzwi – zwróć uwagę na płynność, szczelność, hałas i wygląd.
Dlatego selekcjonując inżynierów Pewnego Lokalu, którzy pomagają nabywcom mieszkań podczas odbioru technicznego mieszkań i domów, stawiamy przede wszystkim na doświadczenie. Z tego samego powodu, dla którego odradzamy korzystać z pomocy rzeczoznawcy podczas odbioru mieszkania, jesteśmy też sceptyczni wobec współpracy z inspektorami nadzoru budowlanego. Inspektorzy zwykle mają małe doświadczenie praktyczne i lubią podczas odbioru prawić różne mądrości, z których wynika niewiele praktycznych konsekwencji (inspektorzy lubią na przykład zaangażować się w kilkudziesięciominutowy spór dotyczący jednej konkretnej normy budowlanej, a przeoczyć kilka innych, oczywistych, i o wiele ważniejszych usterek domu lub mieszkania). Nam zależy właśnie na rzetelności i skuteczności w wykrywaniu wad, a nie toczeniu dywagacji związanych z prawem budowlanym. Szanujemy czas naszych klientów i przykładamy wagę do bycia efektywnym, a jednocześnie profesjonalnym i dostępnym dla osoby nietechnicznej.
Zachęcamy do kontaktu w sprawie pomocy przy odbiorze technicznym mieszkania. Nasi inżynierowie z przyjemnością będę asystować Ci na spotkaniu z deweloperem. Sprawdzimy w Twoim imieniu wszelkie odstępstwa od norm budowlanych, nieprawidłowości związane z niewypełnieniem warunków umowy deweloperskiej czy po prostu spiszemy wszelkiego rodzaju usterki. Odnotujemy też w protokole zarówno wady poważne, niewidoczne gołym okiem, jak i te oczywiste, drobne błędy popełnione z winy wykonawcy. Wszystkie te adnotacje umożliwią wystąpienie z prośbą o dokonanie odpowiednich napraw i usunięcie wskazanych błędów jeszcze przed przeniesieniem aktu własności. Tym sposobem kupujący będzie mógł dokonać finalnych formalności bez obaw, że zostanie sam z problemami technicznymi oraz ewentualnymi kosztami ich napraw. Po więcej szczegółów zachęcamy do bezpośredniego kontaktu – możesz do nas zadzwonić, wysłać wiadomość e-mail bądź zgłoszenie internetowe dostępne na naszej stronie. Zapraszamy również do zadawania pytań i wyjaśniania wątpliwości!
Autor
Krzysztof Przetacznik
Założyciel Pewnego Lokalu. Konsultant biznesowy z wieloletnim doświadczeniem. Specjalista i analityk rynku nieruchomości ze szczególnym uwzględnieniem rynku mieszkań. W ciągu blisko 8 lat pracy w Pewnym Lokalu poznał od podszewki większość problemów, z jakimi borykają się nabywcy nieruchomości, zarówno mieszkań, jak i domów.
Weryfikacja
merytoryczna
Piotr Semeniuk
Założyciel Pewnego Lokalu. Specjalista prawa nieruchomości. Doktor nauk prawnych (doktorat z prawa ochrony konsumentów). Z zamiłowania inwestor i analityk rynku mieszkaniowego. Wielokrotny gość telewizji (TVP, TVN, Polsat), gdzie wypowiadał się na tematy rynku nieruchomości i ochrony praw nabywców.
Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.
Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać odbiór mieszkania w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane odbiory mieszkań według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!