Odbiór mieszkania rzeczoznawca

Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?

Odbiór mieszkania rzeczoznawca budowlany | 797 014 014

Potrzebujesz informacji o tym, kim jest rzeczoznawca budowlany oraz jakie są różnice między rzeczoznawcą a inżynierem „odbieraczem”? Poniższy artykuł pomoże Ci zrozumieć różnice oraz poznać zalety skorzystania z pomocy specjalisty do odbioru mieszkania z Pewny Lokal.

Odbiór mieszkania, rzeczoznawca budowlany - czy warto?

Czasami nasi klienci, kontaktując się z nami w sprawie odbioru technicznego mieszkania, pytają się, czy jesteśmy w stanie wysłać na odbiór rzeczoznawcę budowlanego. Skonfrontowani z tego rodzaju pytaniem zwykle odpowiadamy szczerze, że zasadniczo nie mamy ze spełnieniem życzeń klienta większych problemów (współpracujemy także z rzeczoznawcami budowlanymi), jednak odbiór techniczny w wykonaniu rzeczoznawcy wiązałby się ze zdecydowanie wyższą ceną i nie jesteśmy pewni, czy klientowi rzeczywiście zależy na tego typu usłudze. Zwłaszcza że różnica w cenie jest spora, a drobiazgowość protokołu rzeczoznawcy aż nadto za duża, czytaj zbędna. Co więcej, sam język analizy może być trudny do zrozumienia dla osoby, która nie jest obeznana z technikaliami.


Ustawa nie precyzuje kwalifikacji osoby, która może pomóc przy odbiorze technicznym nieruchomości — może to być rzeczoznawca budowlany, inspektor nadzoru, inżynier budownictwa, czy nasz zaufany wujek budowlaniec.Zgodnie z ustawą deweloperską, podczas odbioru technicznego nabywca może posiłkować się wiedzą jakiejkolwiek osoby.
 


Zgodnie z ustawą deweloperską, podczas odbioru technicznego mieszkania lub domu (który polega na zweryfikowaniu nieruchomości pod kątem jej zgodności z normami budowlanymi oraz z dokumentacją dołączoną do umowy deweloperskiej) nabywca może posiłkować się wiedzą jakiejkolwiek osoby. Ustawa nie precyzuje, czy tą osobą ma być „rzeczoznawca budowlany”, inspektor nadzoru, inżynier budownictwa, czy też nasz zaufany wujek budowlaniec. Z praktyki wiemy jednak, że rzeczoznawcy sprawdzają się podczas odbiorów technicznych mieszkań jako pomocnicy nabywców raczej "średnio". Spowodowane jest to ich olbrzymią wiedzą teoretyczną i często brakiem doświadczenia w reprezentowaniu klienta przed deweloperem. Tworzenie raportów jest tym, co robią doskonale, lecz zdolności komunikacyjne nie zawsze są ich mocną stroną. Dlatego istotne jest wypośrodkowanie tych elementów – wiedzy, praktyki i zdolności reprezentacyjnych.

Czym różni się rzeczoznawca od dobrego odbieracza?

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

 1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
 2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
 3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

Rzeczoznawcy budowlani przyzwyczajeni są bowiem do pisania wielostronicowych opinii i ekspertyz, zwykle na potrzeby postępowania sądowego. Właśnie dlatego z usług rzeczoznawcy najlepiej skorzystać wtedy, gdy ma się zamiar iść z deweloperem „do sądu". Natomiast dobry „odbieracz” mieszkania powinien charakteryzować się przede wszystkim praktyką i wiedzą, które posiadł podczas wcześniejszych odbiorów. Nie musi on wcale sporządzać wielostronicowych (i kosztownych) opinii, ale znać normy budowlane dotyczące wykończenia mieszkań w stanie deweloperskim i umieć poznać się na „wyssanych z palca” kłamliwych zapewnieniach dewelopera (nie zaszkodzi też odpowiednia doza asertywności wobec inwestora). Zatem dopiero połączenie stosownej wiedzy z praktyką i umiejętnościami obsługi klienta sprawiają, że taki fachowiec nadaje się do odbiorów technicznych. Oczywiście ważne jest również doświadczenie w obsługiwaniu poszczególnych narzędzi, które pozwalają na wykrywanie wad ukrytych w lokalu (np. kamer termowizyjnych, termomierzy, poziomnic czy kątowników).


Różnice między rzeczoznawcą a odbieraczem są znaczące. Pierwszy raczej zna się na pisaniu ekspertyz sądowych. Profesjonalny odbieracz z Pewnego Lokalu to doświadczony inżynier, który przeprowadził wiele odbiorów.Pamiętaj, że doświadczony odbieracz, czyli fachowy inżynier z Pewnego Lokalu, będzie bardziej kompetentny podczas odbioru mieszkania, niż rzeczoznawca majątkowy.

Jakich formalności trzeba dopełnić, odbierając mieszkanie deweloperskie?

Mieszkanie generuje nie tylko wysokie koszty, ale również dużą ilość formalności. W momencie odbioru apartamentu deweloper powinien zadbać o dostarczenie Ci pliku dokumentów, a Twoim zadaniem jest ich dokładne sprawdzenie. Oczywiście jest to moment na protokół przekazania i odbioru technicznego lokalu. Od tej chwili obowiązkiem dewelopera jest, w terminie 14 dni, udzielenie odpowiedzi na wszelkie uwagi zgłoszone przez klienta oraz likwidacja usterek w ciągu 30 dni.

Ponadto deweloper powinien dać Ci dokumenty takie jak gwarancja mieszkania i dokumentacja powykonawcza mieszkania. Dzięki temu zobaczysz, jak przebiegają instalacje w Twoim mieszkaniu i unikniesz niespodzianek podczas remontów. Dokumentami zamykającymi wszelkie formalności powinna być instrukcja użytkowania mieszkania i jego elementów.

Jakie są najczęstsze wady odkrywane podczas odbioru mieszkania?

Odbiór mieszkania jest niezwykle ważną chwilą, bo wtedy sporządzany zostaje protokół odbioru mieszkania, w którym należy wyszczególnić wszelkie usterki i niedociągnięcia. Poniżej przedstawiamy najczęstsze wady.

Potrzebujesz pomocy przy odbiorze nieruchomości od dewelopera?

Zamów fachową pomoc w odbiorze z Pewny Lokal!

 • Nie da się sprawdzić odbieranego mieszkania lub domu bez profesjonalnego, atestowanego (i drogiego!) sprzętu pomiarowego oraz znajomości norm.
 • Naprawa usterek w standardowym mieszkaniu kosztuje średnio 30 000 zł — jeśli usterki zostaną zgłoszone podczas odbioru, to naprawi je deweloper.
 • Inżynierowie Pewny Lokal znajdą wszystkie usterki w Twoim mieszkaniu. Gwarantujemy.

Gwarancja wyłapania usterek.
Doświadczeni inżynierowie.
Duża dyspozycyjność.

– Porysowane szyby i parapety – takie usterki są trudne do wykrycia, dlatego warto zwrócić na nie szczególną uwagę. 

– Rysy, obicia i otarcia – mogą one dotyczyć każdego elementu mieszkania, np. mebli, grzejnika czy drzwi. 

– Słaba jakość wykończonych ścian – sprawdź, czy ściany są proste i nie mają żadnych uszkodzeń.

– Zbyt niska wentylacja pomieszczeń – usterka, która może wpływać na klimat i zdrowie mieszkańców.

– Nieszczelny kaloryfer.

– Niezgodność z projektem – sprawdź, czy wszystkie instalacje są wykonane zgodnie z projektem.

– Niewyregulowane okna – odbierając mieszkanie latem, może się okazać, że w zimę okna będą nieszczelne.

Odbiór techniczny mieszkania — jak się przygotować?

Przed odbiorem mieszkania warto się odpowiednio przygotować. Z pomocą przyjdzie poniższa checklista.

– Zrób listę najczęstszych błędów firm deweloperskich.

– Porozmawiaj ze znajomymi, którzy już byli w takiej sytuacji.

– Spotkanie umów w ciągu dnia, ponieważ pod słońce lepiej widać wszelkie usterki.

– Zwracaj uwagę na wszystkie niedociągnięcia i zgłaszaj je inwestorowi.

– Postaraj się trzymać emocje na wodzy.

– Pamiętaj, że deweloper nie może wycofać się z umowy ze względu na żądanie naprawy (w przypadku podpisania stosownej umowy).

Dla nieruchomości zbudowanych przed 25.12.2014 r. obowiązują 3 lata na zgłoszenie usterek w ramach rękojmii, a dla tych wybudowanych po tej dacie – 5 lat. Takie zgłoszenia mogą dotyczyć tylko usterek w konstrukcji budynku.

Odbiór techniczny mieszkania krok po kroku — narzędzia


Żeby dobrze się przygotować do odbioru mieszkania, miej ze sobą: prospekt informacyjny, rzut mieszkania i narzędziaCo przygotować przed odbiorem? Poniżej lista wszystkich najważniejszych rzeczy do zabrania ze sobą na ten dzień!


Podczas odbioru technicznego przyda się nie tylko wiedza, ale również narzędzia, które pomogą zweryfikować stan mieszkania. 

1. Prospekt informacyjny

Dokument wchodzący w skład umowy deweloperskiej, zawierający niezbędne informacje na temat inwestycji. Omówione są w nim kwestie gruntu i budynku, a także prac wykończeniowych, do których zobowiązał się inwestor.

2. Rzut i plan mieszkania

Podpisując umowę, najprawdopodobniej zostały Ci dostarczone te dokumenty. Warto zabrać je ze sobą na moment odbioru, gdyż umożliwią Ci one sprawdzenie, czy poszczególne instalacje są na właściwych miejscach.

3. Narzędzia

Dzięki nim będziemy w stanie zweryfikować to, co na pierwszy rzut oka wygląda dobrze, jednak niekoniecznie takie musi być:

– taśma miernicza,

– kątownik –  ocena styku dwóch powierzchni,

– miara i dalmierz laserowy – sprawdzenie długości ścian, wysokości i powierzchni mieszkania,

– notes, telefon/aparat – udokumentowanie usterek,

– poziomica – poziomość i pionowość ścian oraz podłóg,

– ciężarek – weryfikacja pionów,

– kawałek grubszego papieru/kartonu,

– piłeczka – równość podłóg,

– pianka do golenia – instalacja gazowa,

– zapalniczka – wentylacja,

– latarka – silne światło, które ułatwi sprawdzanie stanu ścian.

Odbiór techniczny — na co zwrócić uwagę?

To ostatni moment, aby zwrócić uwagę na różne usterki, które wraz z rozwojem technologii zdarzają się coraz rzadziej. Szczególnie warto skupić się na następujących aspektach:

– kąty proste – są niezwykle ważne, jeśli planujesz postawienie mebli przylegających do ściany, zwłaszcza montowanych na stałe,

– ściany i sufity – powinny mieć równo i gładko rozłożony tynk oraz oczywiście być proste (nie powinny też mieć żadnych wybrzuszeń ani plam),

– instalacje – miejsce ich zamontowania i czy działają bez zarzutu,

– multimedia – konsultacja z inwestorem odnośnie do wykonania,

– stolarka – szczelność obiektów, wysokość pomieszczeń,

– ościeżnice i drzwi – zwróć uwagę na płynność, szczelność, hałas i wygląd.

Odbiór mieszkania z inspektorem nadzoru

Dlatego selekcjonując inżynierów Pewnego Lokalu, którzy pomagają nabywcom mieszkań podczas odbioru technicznego mieszkań i domów, stawiamy przede wszystkim na doświadczenie. Z tego samego powodu, dla którego odradzamy korzystać z pomocy rzeczoznawcy podczas odbioru mieszkania, jesteśmy też sceptyczni wobec współpracy z inspektorami nadzoru budowlanego. Inspektorzy zwykle mają małe doświadczenie praktyczne i lubią podczas odbioru prawić różne mądrości, z których wynika niewiele praktycznych konsekwencji (inspektorzy lubią na przykład zaangażować się w kilkudziesięciominutowy spór dotyczący jednej konkretnej normy budowlanej, a przeoczyć kilka innych, oczywistych, i o wiele ważniejszych usterek domu lub mieszkania). Nam zależy właśnie na rzetelności i skuteczności w wykrywaniu wad, a nie toczeniu dywagacji związanych z prawem budowlanym. Szanujemy czas naszych klientów i przykładamy wagę do bycia efektywnym, a jednocześnie profesjonalnym i dostępnym dla osoby nietechnicznej.

Zachęcamy do kontaktu w sprawie pomocy przy odbiorze technicznym mieszkania. Nasi inżynierowie z przyjemnością będę asystować Ci na spotkaniu z deweloperem. Sprawdzimy w Twoim imieniu wszelkie odstępstwa od norm budowlanych, nieprawidłowości związane z niewypełnieniem warunków umowy deweloperskiej czy po prostu spiszemy wszelkiego rodzaju usterki. Odnotujemy też w protokole zarówno wady poważne, niewidoczne gołym okiem, jak i te oczywiste, drobne błędy popełnione z winy wykonawcy. Wszystkie te adnotacje umożliwią wystąpienie z prośbą o dokonanie odpowiednich napraw i usunięcie wskazanych błędów jeszcze przed przeniesieniem aktu własności. Tym sposobem kupujący będzie mógł dokonać finalnych formalności bez obaw, że zostanie sam z problemami technicznymi oraz ewentualnymi kosztami ich napraw. Po więcej szczegółów zachęcamy do bezpośredniego kontaktu – możesz do nas zadzwonić, wysłać wiadomość e-mail bądź zgłoszenie internetowe dostępne na naszej stronie. Zapraszamy również do zadawania pytań i wyjaśniania wątpliwości!

Z tego artykułu dowiedziałeś się, że:

1
to nie najlepszy pomysł korzystać z usług inspektora nadzoru budowlanego.
trzeba trzymać nerwy na wodzy podczas odbioru i nie dać się stresowi!
2
3
odbiór techniczny trzeba umówić za dnia tak, że będzie widać usterki pod światło.
Pewny Lokal zapewni wszystkie niezbędne narzędzia i poprowadzi Twój odbiór mieszkania.
4
Karol, główny inżynier Pewny Lokal

Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?

Rezerwuj online
Karol, główny inżynier Pewny Lokal

Poznaj Pewny Lokal

 1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
 2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
 3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
 4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
 5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Odbiory techniczne mieszkań i domów wykonujemy w całej Polsce:

a także innych miastach.

Zobacz, na czym polega przykładowy odbiór mieszkania z naszym ekspertem.

Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Zobacz, co powinieneś wiedzieć o protokole odbioru.

Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 338 opinii.

Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?

Rezerwuj online

Odbierz mieszkanie z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać odbiór mieszkania w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane odbiory mieszkań według sprawdzonego schematu.

Zgromadzona wiedza

Zgromadzona wiedza

Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.

Dowiedz się, jak bezpiecznie odebrać mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik odbioru technicznego od dewelopera

okładka poradnika

Poradnik poodbiorowy

okładka poradnika

Poradnik o rękojmi nieruchomości

okładka poradnika

Czym jest odbiór techniczny mieszkania i dlaczego warto go zlecić specjaliście?

Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka