Zarezerwuj odbiór lub napisz do nas

Odbiór mieszkania rzeczoznawca

Odbiór mieszkania z rzeczoznawcą budowlanym niekoniecznie jest najlepszym pomysłem.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?
Zarezerwuj termin odbioru

Odbiór mieszkania rzeczoznawca budowlany, czy warto?

Czasami nasi klienci kontaktując się z nami w sprawie odbioru technicznego mieszkania pytają się, czy jesteśmy w stanie wysłać na odbiór rzeczoznawcę budowlanego. Skonfrontowani z tego rodzaju pytaniem zwykle odpowiadamy szczerze, że zasadniczo nie mamy ze spełnieniem życzeń klienta większych problemów (współpracujemy także z rzeczoznawcami budowlanymi), jednak odbiór techniczny w wykonaniu rzeczoznawcy wiązałby się ze zdecydowanie wyższą ceną i nie jesteśmy pewni, czy klientowi rzeczywiście zależy na tego typu usłudze.

Zgodnie z ustawą deweloperską, podczas odbioru technicznego mieszkania lub domu (który polega na zweryfikowaniu nieruchomości pod kątem jego zgodności z normami budowlanymi oraz z dokumentacją dołączoną do umowy deweloperskiej) nabywca może posiłkować się wiedzą jakiejkolwiek osoby. Ustawa nie precyzuje, czy tą osobą ma być "rzeczoznawca budowlany", inspektor nadzoru, inżynier budownictwa, czy też nasz zaufany wujek budowlaniec:) Z praktyki wiemy jednak, że rzeczoznawcy sprawdzają się podczas odbiorów technicznych mieszkań jako pomocnicy nabywców stosunkowo średnio.

Czym różni się rzeczoznawca od dobrego odbieracza?

Rzeczoznawcy budowlani przyzwyczajeni są bowiem do pisania wielostronicowych opinii i ekspertyz, zwykle na potrzeby postępowania sądowego. Właśnie dlatego z usług rzeczoznawcy najlepiej skorzystać wtedy, gdy ma się zamiar iść z deweloperem "do sądu". Natomiast dobry "odbieracz" mieszkania powinien charakteryzować się przede wszystkim praktyką i wiedzą, które posiadł podczas wcześniejszych odbiorów. Nie musi on wcale sporządzać wielostronicowych (i kosztownych) opinii, ale znać normy budowlane dotyczące wykończenia mieszkań w stanie deweloperskim i umieć poznać się na "wyssanych z palca" kłamliwych zapewnieniach dewelopera (nie zaszkodzi też odpowiednia doza asertywności wobec dewelopera).

Odbiór mieszkania z inspektorem nadzoru

Dlatego, selekcjonując inżynierów Pewnego Lokalu, którzy pomagają nabywcom mieszkań podczas odbioru technicznego mieszkań i domów stawiamy przede wszystkim na doświadczenie. Z tego samego powodu, dla którego odradzamy korzystać z pomocy rzeczoznawcy podczas odbioru mieszkania, jesteśmy też sceptyczni wobec współpracy z inspektorami nadzoru budowlanego. Inspektorzy zwykle mają małe doświadczenie praktyczne i (przepraszamy w tym miejscu wszystkich znajomych inspektorów) lubią podczas odbioru prawić różne mądrości, z których wynika niewiele praktycznych konsekwencji (inspektorzy lubią na przykład zaangażować się w kilkudziesięciominutowy spór dotyczący jednej konkretnej normy budowlanej, a przeoczyć kilka innych, oczywistych, i o wiele ważniejszych usterek domu lub mieszkania).

Zachęcamy do kontaktu w sprawie pomocy przy odbiorze technicznym mieszkania.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 4.9/5 na podstawie 46 opinii.

Jak wygląda odbiór mieszkania?

Zobacz film z odbioru mieszkania z ekspertem Pewny Lokal

Baza wiedzy

Zobacz więcej

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka