Jak wpływa certyfikat energetyczny na kredyt hipoteczny?

Potrzebujesz świadectwa energetycznego?

Świadectwo energetyczne a kredyt hipoteczny

Certyfikat energetyczny to, inaczej mówiąc, świadectwo charakterystyki energetycznej budynku. Specjaliści zajmujący się ich sporządzaniem, przygotowują ten dokument na podstawie oceny energetycznej konstrukcji. Ocena ta składa się z obliczeń zapotrzebowania na energię do ogrzewania, wentylacji, podgrzania ciepłej wody, oświetlenia i klimatyzacji. Czy dokument ten ma wpływ na kredyt hipoteczny?

Świadectwo energetyczne a kredyt hipoteczny – czy dokument jest wymagany? 

W czasach, kiedy życie na kredyt staje się coraz częstsze (a czasem staje się koniecznością), temat świadectwo energetyczne a kredyt hipoteczny budzi większe zainteresowanie. Dokument ten przedłożony w banku może być przydatny, co jeszcze niedawno nie było takie oczywiste. Kredytobiorca nie musi przedstawiać świadectwa charakterystyki energetycznej doradcy kredytowemu, ale warto to zrobić, gdyż wiąże się to z potencjalnymi korzyściami (przynajmniej w niektórych bankach). Jeżeli zatem masz ten dokument, podczas wizyty w banku koniecznie zapytaj doradcę o specjalne warunki kredytowe. 

Póki co banki oferują zróżnicowane preferencje kredytowe za nieruchomość z certyfikatem energetycznym. Obejmują one głównie obniżki oprocentowania. W niektórych bankach wynoszą one np. 0,07%, 0,1%, a czasem nawet 1,55%. Trudno jest wskazać konkretne obniżki procentowe, gdyż te co chwilę mogą się zmieniać, zależnie od decyzji banku, od momentu zainteresowania kredytem.

W skali jednego miesiąca może to być kilkanaście czy kilkadziesiąt złotych mniejsza rata. I choć wydaje się, że to mało, należy mieć na uwadze, że w skali roku będzie to oszczędność na poziomie kilkuset złotych, a w skali kilku lat, już kilku tysięcy złotych. 

Do akcji polegającej na obniżaniu oprocentowania kredytobiorcom dysponującym świadectwem charakterystyki energetycznej, włączyło się już wiele banków. Wśród nich są między innymi: ING Bank Śląski, BNP Paribas, PKO Bank Polski, mBank, czy Credit Agricole. O to, czy świadectwo energetyczne będzie potrzebne, a kredyt hipoteczny zostanie udzielony na korzystniejszych warunkach, trzeba pytać w wybranym banku. 

Świadectwo energetyczne to też korzyść dla banku 

Banki zapowiadają, że będą coraz wnikliwiej analizowały świadectwa charakterystyki energetycznej, ponieważ chcą mieć w ofercie „eko kredyty”. Doskonałym przykładem jest mBank i jego oferta ekokredyt hipoteczny, gdzie marża kredytu jest obniżana o 1,55 p.p. Tego typu kredyty generują zatem nie tylko korzyści finansowe kredytobiorcom, ale i wizerunkowe bankom. 

Nawet niewielka obniżka marży w przypadku długoterminowego kredytu może oznaczać całkiem spore oszczędności. Jeżeli zatem masz świadectwo energetyczne, a kredyt hipoteczny dopiero zamierzasz zaciągnąć, udaj się do banku, który weźmie pod uwagę ten dokument. A jeśli jeszcze go nie posiadasz – zleć jego stworzenie fachowcom z Pewnego Lokalu.

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

  1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
  2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
  3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

Potrzebujesz uzyskać świadectwo energetyczne Twojej nieruchomości?

Zamów fachową pomoc specjalisty z Pewny Lokal!

  • Nie da się sprawdzić mieszkania lub domu bez profesjonalnego, atestowanego (i drogiego!) sprzętu pomiarowego oraz znajomości norm.
  • Świadectwo energetyczne budynku jest obowiązkowe — pamiętaj o tym!
  • Specjaliści Pewnego Lokalu sprawnie wystawią świadectwo energetyczne. Gwarantujemy.

Gwarancja wyłapania niedociągnięć.
Doświadczeni inżynierowie.
Duża dyspozycyjność.

Strzałka zarezerwuj
Karol, główny inżynier Pewny Lokal

Potrzebujesz świadectwa energetycznego?

Zarezerwuj online
Karol, główny inżynier Pewny Lokal

Poznaj Pewny Lokal

  1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
  2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
  3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
  4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
  5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Zwolnienia w prawie o świadectwach energetycznych

Kliknij i poznaj!

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Jak zabytki są postrzegane w świetle przepisów o świadectwie energetycznym?

Posłuchaj eksperta!


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 645 opinii.

Potrzebujesz świadectwa energetycznego?

Zarezerwuj online

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik: świadectwo energetyczne

okładka poradnika

Poradnik: badanie termowizyjne

okładka poradnika

Poradnik dla nabywców na rynku wtórnym

okładka poradnika

Świadectwo charakterystyki energetycznej a ustawa

Co warto wiedzieć? Kliknij!