W poniższym artykule przedstawiamy informacje o nowej uchwale o rewitalizacji.
17 lutego bieżącego roku Rada Warszawy podjęła uchwałę w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji, która została opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego 28 lutego i weszła w życie 15 marca. Zgodnie z uchwałą prawem pierwokupu objęte zostały wszystkie nieruchomości położone na obszarze rewitalizacji. Co oznacza to w praktyce dla kupujących i sprzedających nieruchomości, znajdujące się na terenie objętym prawem pierwokupu?
Uchwała o rewitalizacji w znaczący sposób skomplikuje proces sprzedaży i zakupu nieruchomości, położonych na terenie objętym jej działaniem. W praktyce każda zawierana pomiędzy stronami umowa sprzedaży, dotycząca nieruchomości objętej prawem pierwokupu przez gminę (z wyjątkiem domów i mieszkań, pochodzących z rynku pierwotnego, przy czym już w przypadku lokalu garażowego konieczne będzie zawarcie najpierw warunkowej umowy sprzedaży), będzie musiała mieć charakter warunkowy do momentu wykonania (bądź nie) prawa pierwokupu przez Miasto Stołeczne Warszawa. Takie zamieszanie jest efektem braku wyłączenia z uchwały przez gminę odrębnej własności lokali, co w znaczący sposób ułatwiłoby życie wszystkim tym, którzy planują nabycie lub sprzedanie nieruchomości, położonej na terenie dzielnic objętych prawem pierwokupu przez miasto. Co ważne, zgodnie z informacjami uzyskanymi anonimowo w Biurze Mienia i Skarbu Państwa, miasto nie jest zainteresowane korzystaniem z prawa pierwokupu w przypadku lokali, ponieważ w tym zakresie interesują je jedynie grunty. W związku z tym być może mamy tu do czynienia z omyłkowym brakiem wyłączenia z uchwały odrębnej własności lokali.
Niezależnie od powodu, z jakiego mieszkania położne w dzielnicach wskazanych w uchwale nie zostały z niej wyłączone, jej wejście w życie oznacza dla stron umów sporo dodatkowych komplikacji, związanych z wydłużeniem procesu zakupu lub sprzedaży nieruchomości. Dotyczą one konieczności poniesienia dodatkowych kosztów notarialnych z tytułu zawarcia umowy o charakterze warunkowym, która poprzedzać będzie umowę przedwstępną lub od razu umowę sprzedaży. Dla potencjalnych kredytobiorców wiązać się to może także z problemami z uzyskaniem pozytywnej decyzji kredytowej, właśnie ze względu na złożoność transakcji zakupu nieruchomości, która miałaby stanowić zabezpieczenie wierzytelności hipotecznej.
Dodatkowo w przypadku części gruntów, położonych na obszarze rewitalizacji, uchwała ustanawia zakaz wydawania decyzji o warunkach zabudowy „dla zmian sposobu zagospodarowania terenu polegających na budowie budynków mieszkalnych i innych budynków z funkcją mieszkalną oraz przebudowie budynków lub ich części na funkcje mieszkalne, a także zmian sposobu użytkowania budynków lub ich części na funkcje mieszkalne” (§ 3 uchwały).
Tereny objęte rewitalizacją znajdują się w prawobrzeżnej części miasta - są to Pelcowizna, Stara Praga, Nowa Praga, Szmulowizna, Targówek Fabryczny, Targówek Mieszkaniowy oraz Kamionek i Grochów. Na tym obszarze znajduje się sporo terenów niemieszkaniowych (w tym między innymi tereny przemysłowe i poprzemysłowe), które stopniowo przekształcane do tej pory były w tereny mieszkaniowe, który to proces uchwała o rewitalizacji, zakazująca powstawania na tym obszarze zabudowy mieszkaniowej, wstrzyma. Przede wszystkim jednak wejście w życie uchwały o rewitalizacji spowoduje spore utrudnienia w obrocie nieruchomościami, co odczuwalne będzie najmocniej przez osoby fizyczne, będące stronami umów sprzedaży nieruchomości lokalowych. Objęcie wymienionych wyżej dzielnic obszarem rewitalizacji może oznaczać pewne korzyści z tego tytułu, takie jak dotacje dla prywatnych właścicieli nieruchomości niebędących zabytkami, ale też na przykład podwyższone wartości podatku od nieruchomości niezabudowanych przeznaczonych pod zabudowę.
Wspomniany wyżej zakaz wydawania decyzji o warunkach zabudowy dla zmian sposobu zagospodarowania, zgodnie z zapisami ustawy o rewitalizacji, może utracić swą moc w przypadku, gdy w ciągu dwóch lat od dnia wejścia w życie uchwały nie wejdzie w życie uchwała dotycząca ustanowienia na obszarze rewitalizacji Specjalnej Strefy Rewitalizacji.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.
Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.