Bardzo często deweloperka utożsamiana jest z branżą budowlaną. Zatem jeżeli chcemy zostać deweloperem, to wystarczy dobra znajomość branży budowlanej. Tymczasem sam proces budowlany to tylko jedna z wielu dziedzin, w jakich musi odnajdywać się deweloper. Równie istotna jest umiejętność prowadzenia biznesu i opracowywania biznesplanu inwestycji deweloperskiej. Czym on jest i jaka jest jego rola? A także, z jakich elementów się składa? Na te pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule.
Biznesplan inwestycji deweloperskiej to szczegółowy dokument, w którym określamy planowane do przeprowadzenia działania i potencjalne korzyści z nich wynikające. Dokument jest swego rodzaju mapą, która wyznacza kierunek i termin działań, aby przy minimalnym ryzyku zrealizować inwestycję.
Biznesplan jest także kluczowym dokumentem, który przedstawiamy w banku, jeżeli staramy się o kredyt deweloperski (inwestycyjny).
Biznesplan inwestycji deweloperskiej powinien być czytelny i zrozumiały dla każdej osoby, która będzie się z nim zapoznawać. W sieci możemy znaleźć gotowe wzory jego struktury.
Do tego artykułu jest załączony przykładowy biznesplan.
Poniżej znajdziesz jego omówienie.
W zależności od osoby, która go opracowała, biznesplany inwestycji deweloperskiej mogą różnić się nieco układem informacji. Dlatego, warto zapoznać się z kilkoma różnymi, aby określić jakiego rodzaju informacje będą nam potrzebne do jego przygotowania.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Jakie więc informacje powinny znaleźć się w biznesplanie inwestycji deweloperskiej?
Na wstępie powinniśmy scharakteryzować inwestycję, której będzie dotyczył biznesplan. Powinniśmy wskazać jej główne założenia, sposoby realizacji, oraz wizję rozwoju. Muszą znaleźć się tutaj także najważniejsze informacje o naszej firmie (status prawny, struktura i potencjał do realizacji zadania).
W tej części biznesplanu inwestycji deweloperskiej powinniśmy:
W tej części biznesplanu inwestycji deweloperskiej odpowiadamy na pytanie — w jaki sposób zamierzamy sprzedać wybudowane lokale? Jak będzie wyglądać promocja inwestycji? Jakie działania podejmiemy i skąd klienci dowiedzą się o niej? Czy działania promocyjne będą w całości odbywały się w sieci, czy będą prowadzone także działania bezpośrednie?
Potencjał do zrealizowania projektu również podlega ocenie w biznesplanie. Dlatego musimy opisać w nim doświadczenie osób, które będą go realizowały, ich kompetencje i umiejętności. W tej części warto opisać strukturę zarządzania projektem oraz zakresy odpowiedzialności poszczególnych członków zespołu.
W tej części powinniśmy skupić się na zestawieniu kosztów, jakie przewidziane są do poniesienia w trakcie realizacji inwestycji, oraz zakładanych do zrealizowania przychodów i zysków. Analiza powinna wskazywać na źródła przychodów / wydatków oraz czas, w którym nastąpią. A także sposób kalkulacji ceny sprzedaży za mkw mieszkania. W efekcie powinniśmy ustalić przewidywaną stopę zwrotu z inwestycji i termin jej osiągnięcia.
Biznesplan inwestycji deweloperskiej powinien także obejmować zestawienie źródeł jej finansowania. A więc jak duże jest zaangażowanie środków własnych i wspólników oraz środków pochodzących z kredytów.
Podstawą każdej inwestycji jest harmonogram. Powinien być przemyślany i uwzględniać odpowiedni zapas czasowy dla poszczególnych etapów oraz punkty kontrolne, na których będziemy weryfikować jego założenia.
W tej części biznesplanu definiujemy ryzyka, jakie występują w inwestycji oraz sposoby ich zapobiegania lub działania naprawcze, które zostaną podjęte, jeżeli wystąpią.
Polega ona na podzieleniu informacji o inwestycji na cztery grupy:
Zakończenie budowy i sprzedaż mieszkań nie kończy całkowicie inwestycji deweloperskiej. W biznesplanie powinna się znaleźć informacja o tym, jak będzie zarządzania nieruchomość po zakończeniu procesu budowy.
W ostatniej części biznesplanu inwestycji deweloperskiej powinniśmy dokonać podsumowania informacji i opisać wnioski, jakie wynikają z powyższych analiz.
Liczba informacji, jaka powinna znaleźć się w biznesplanie inwestycji deweloperskiej może przytłaczać. Dlatego, jeżeli dopiero zaczynamy działać w branży deweloperskiej, to warto zwrócić się o pomoc w jego przygotowaniu do specjalistów.
Zobacz, co powinno znaleźć się w umowie deweloperskiej.
Każda nieruchomość na sprzedaż powinna takie mieć! Obejrzyj, aby się dowiedzieć.
Warto obejrzeć i dowiedzieć się, dlaczego współpraca z Pewny Lokal to dobra inwestycja.