Każda firma potrzebuje swojej siedziby, w której może obsługiwać klientów i do której kierowana jest korespondencja urzędnicza. Czasami właściciel postanawia zainwestować w nieruchomość pod wynajem, aby móc czerpać zyski. Jak więc wygląda kwestia zakupu nieruchomości przez firmę i podpisania umowy deweloperskiej w kosztach firmy? Przybliżymy nieco ten temat w dzisiejszym artykule.
Przy zakupie nieruchomości od dewelopera musimy liczyć się z koniecznością zapłaty podatku VAT. Jego stawka zależy od powierzchni nieruchomości. Podatek wynosi 8% dla mieszkań o powierzchni do 150 mkw. lub 23% dla nieruchomości powyżej 150 mkw.
Jeżeli zakupione mieszkanie przeznaczymy na działalność spełniającą kryteria działalności opodatkowanej, na przykład pod wynajem krótkoterminowy, to możemy odliczyć VAT naliczony przy zakupie nieruchomości. Natomiast rachunki za utrzymanie nieruchomości, wliczymy do kosztów uzyskania przychodu. Pozwoli to na zmniejszenie wysokości podatku dochodowego.
Prawdopodobnie największą zaletą zakupu nieruchomości na firmę jest wprowadzenie nieruchomości do ewidencji i dokonywanie odpisów amortyzacyjnych. Pamiętajmy jednak, że możemy tego dokonać tylko w przypadku nieruchomości usługowej. Gdyż w 2023 Polski Ład wprowadził w tym zakresie znaczne obostrzenia. Od zeszłego roku nie można już amortyzować nieruchomości mieszkalnych, (mieszkań, budynków mieszkalnych, w tym praw do nich), niezależnie od tego, kiedy zostały kupione lub wybudowane.
Zakaz ten dotyczy wszystkich nieruchomości mieszkalnych bez względu na to, kto jest ich właścicielem, czy są one wykorzystane w działalności gospodarczej (np. jako biuro), czy są wynajmowane.
W ten sposób ukrócone zostały działania flipperów. Korzystali oni z możliwości amortyzowania starszych budynków (10-letnich i starszych) maksymalną 10% stawką amortyzacji. Przez co unikali oni konieczności zapłaty podatku dochodowego.
Zazębianie się przepisów różnych ustaw przy działaniach na rynku nieruchomości sprawia, że łatwo popełnić błąd i narazić się na kłopoty z organami kontrolnymi. Dlatego zależności związane z umową deweloperską w kosztach firmy zawsze warto omówić ze specjalistami.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Autor
Anna Partyka
Wirtualna asystentka, copywriter i mama. Od 9 lat jej życie związane jest z branżą budowlaną. Dlatego chętnie pisze na tematy z nią związane.
Weryfikacja
merytoryczna
Piotr Semeniuk
Założyciel Pewnego Lokalu. Specjalista prawa nieruchomości. Doktor nauk prawnych (doktorat z prawa ochrony konsumentów). Z zamiłowania inwestor i analityk rynku mieszkaniowego. Wielokrotny gość telewizji (TVP, TVN, Polsat), gdzie wypowiadał się na tematy rynku nieruchomości i ochrony praw nabywców.
Zobacz, co powinno znaleźć się w umowie deweloperskiej.
Każda nieruchomość na sprzedaż powinna takie mieć! Obejrzyj, aby się dowiedzieć.
Warto obejrzeć i dowiedzieć się, dlaczego współpraca z Pewny Lokal to dobra inwestycja.