Czy generalny wykonawca odpowiada za podwykonawcę?

słuchawka telefonu
strzałka

Czy potrzebujesz obsługi prawnej dla swojej inwestycji?

Oddzwaniamy w kilka minut!

Czy generalny wykonawca odpowiada za podwykonawcę?

Skomplikowanie i długi okres realizacji procesu budowlanego sprawia, że wiele rzeczy może pójść nie tak, jak powinno. Na każdym etapie możemy spotkać problemy z generalnym wykonawcą i podwykonawcą, który nie wywiązuje się należycie ze swojej pracy lub powoduje szkody, które mają wpływ na cały proces budowlany. Kto wtedy odpowiada za niewłaściwe działania? Czy generalny wykonawca odpowiada za podwykonawcę? Na te pytanie odpowiemy w dzisiejszym artykule.

Odpowiedzialność solidarna

Temat solidarnej odpowiedzialności inwestora i generalnego wykonawcy za wypłatę wynagrodzenia podwykonawcy jest bardzo często poruszany na forach internetowych.

Podwykonawca może domagać się zapłaty należnego mu wynagrodzenia zarówno od generalnego wykonawcy, jak i od inwestora. Jako najsłabsza strona projektu, jest najmocniej chroniony przepisami.

Czyli to inwestor narażony jest na największe ryzyko, bo w niektórych sytuacjach (gdy zostaną spełnione określone przesłanki) może się zdarzyć, że będzie musiał zapłacić dwukrotnie za to samo — generalnemu wykonawcy oraz podwykonawcy, który nie otrzymał swojego wynagrodzenia.

Znacznie rzadziej analizowana jest odwrotna sytuacja. Czy generalny wykonawca odpowiada za błędy i niedopatrzenia zakontraktowanego przez siebie podwykonawcy?

Czy generalny wykonawca odpowiada za podwykonawcę?

W Kodeksie cywilnym znajdziemy przepis (art. 474), który wskazuje, że dłużnik odpowiedzialny jest jak za własne działanie lub zaniechanie za działania i zaniechania osób, z których pomocą zobowiązanie wykonywa, jak również osób, którym wykonanie zobowiązania powierza. 

Przenosząc ten zapis na grunt inwestycji deweloperskiej, zapis brzmiałby — generalny wykonawca ponosi wobec inwestora odpowiedzialność jak za własne działanie lub zaniechanie za działania i zaniechania osób, z pomocą których wykonuje swoje zobowiązania lub którym ich wykonanie powierza (podwykonawców).

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

  1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
  2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
  3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

Takie powiązanie odpowiedzialności wynika z faktu, że to generalny wykonawca znajduje, sprawdza i kontraktuje podwykonawców. Oczywiście inwestor może zastrzec sobie prawo do uczestnictwa w ich wyborze. W praktyce jednak nie po to zatrudnia się generalnego wykonawcy, aby samodzielnie zajmować się podwykonawcami. Dla nas jako inwestora tylko generalny wykonawca jest partnerem w umowie. I to on ponosi odpowiedzialność za realizacje i terminowość projektu. 

Nie oznacza to jednak, że w trakcie procesu nie będziemy wiedzieć, jakie firmy działają na budowie. Generalny wykonawca powinien zgłosić nam na piśmie, jakiego podwykonawcę zamierza zakontraktować. Możemy wtedy zgłosić swój sprzeciw. 

Zatem w przypadku szkód wyrządzonych przez podwykonawcę lub opóźnień, swoje roszczenia musimy kierować do generalnego wykonawcy, a nie do podwykonawcy, bo to z nim jesteśmy związany z umową. Nie mogą one też przekraczać wskazanego w umowie zakresu odpowiedzialności. Czyli generalny wykonawca odpowiada tylko w tym zakresie, w jakim zostało to określone w umowie.

Generalny wykonawca powinien zaspokoić nasze roszczenia z tytułu nienależytego wykonania umowy i jednocześnie może domagać się od podwykonawcy zaspokojenia jego roszczenia o nienależyte wykonanie robót na mocy wiążącej ich umowy.

W takiej sytuacji generalny wykonawca jest dłużnikiem inwestora i jednocześnie wierzycielem względem zakontraktowanego przez siebie podwykonawcy. Wyjątkiem od tej reguły jest sytuacja, gdy podwykonawca dopuszcza się przestępstwa na rzecz inwestora, na przykład kradzieży. W takiej sytuacji to nie do generalnego wykonawcy będziemy kierować roszczenia, lecz do podwykonawcy.

Potrzebna kompleksowa obsługa dla inwestycji deweloperskiej?

Skontaktuj się z nami i przekonaj się że:

  • Nasza firma przygotuje prospekt informacyjny i zapewni obsługę prawną.
  • Pewny Lokal szybko dostarczy świadectwa energetyczne dla wybranej inwestycji.
  • Sprawdzenie lokali po generalnym wykonawcy oraz outsourcing inżynierów — w tym również pomożemy!

Gwarancja wyłapania niedociągnięć
Doświadczeni audytorzy i prawnicy
Duża dyspozycyjność

Pewny Lokal to marka ugruntowana na rynku, która zapewnia obsługę nie tylko klientów indywidualnych, ale też partnerów biznesowych. Nasi prawnicy przygotują projekt prospektu informacyjnego i doradzą w innych kwestiach prawa nieruchomości. Oprócz tego przygotujemy świadectwa energetyczne dla wybranych inwestycji. Z kolei w zakresie wydań i przedodbiorów dysponujemy wykwalifikowaną kadrą specjalistów, którzy pomogą w pełnej realizacji przedsięwzięcia deweloperskiego. Jeżeli chcesz więcej dowiedzieć się o naszej ofercie B2B, skontaktuj się z nami pod numerem 797 014 014.

Poznaj Pewny Lokal

  1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
  2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
  3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
  4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
  5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Umowa deweloperska — co powinna zawierać?

Zobacz, co powinno znaleźć się w umowie deweloperskiej.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Świadectwo charakterystyki energetycznej a nieruchomość od dewelopera

Każda nieruchomość na sprzedaż powinna takie mieć! Obejrzyj, aby się dowiedzieć.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 1 opinii.

Czy potrzebujesz obsługi prawnej dla swojej inwestycji?

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik odbioru technicznego od dewelopera

okładka poradnika

Jak kupić nieruchomość od dewelopera?

okładka poradnika

Poradnik dla nabywców na rynku wtórnym

okładka poradnika

Dr Piotr Semeniuk odpowiada, co to odbiór techniczny mieszkania i dlaczego zlecić go specjaliście?

Warto obejrzeć i dowiedzieć się, dlaczego współpraca z Pewny Lokal to dobra inwestycja.