Jedną z najbardziej potrzebnych zmian legislacyjnych w Polsce, było wprowadzenie Ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym. Najczęściej nazywaną ustawą deweloperską. Pomimo że przepisy funkcjonują już długo, to nadal wiele osób nie wie, kto może być stroną takiej umowy. Dlatego w dzisiejszym artykule skupimy się na temacie umowy deweloperskiej dla spółki z o.o.
Umowa deweloperska jest umową nazwaną, która podpisujemy w celu zakupu lokalu mieszkalnego lub domu, który fizycznie jeszcze nie istnieje. Czyli jest tzw. dziurą w ziemi lub jest w trakcie budowy. Umowę deweloperską podpisujemy także, jeżeli mieszkanie (dom) już „stoi”, jednak nie zostało jeszcze odebrane lub dopuszczone do użytkowania.
Umowa deweloperska ma formę aktu notarialnego pod rygorem nieważności. Zatem konieczna jest nasza wizyta u notariusza.
W umowie deweloperskiej strony określają swoje wzajemne zobowiązania. Deweloper zobowiązuje się do wybudowania budynku i dopełnienia formalności prawnych, aby budynek został dopuszczony do użytkowania. Następnie w przypadku zakupu mieszkania, do prawnego wyodrębnienia mieszkania z całej nieruchomości. Czyli ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego. A po zrealizowaniu tych czynności, do przeniesienia jego własności i praw na nabywcę.
Z kolei my jako nabywca, zobowiązujemy się do świadczenia pieniężnego na rzecz dewelopera na poczet nabycia tego prawa w przyszłości. To o czym powinniśmy pamiętać, to to, że umowa deweloperska sama w sobie nie przenosi na nas własności. Dopiero po zakończeniu budowy i odbiorze deweloperskim, możemy podpisać umowę przenoszącą własność.
Jeżeli szukamy informacji, czy możliwe jest podpisanie umowy deweloperskiej dla spółki z o.o., to powinniśmy się wczytać w art. 5 Ustawy deweloperskiej. Wskazuje on na strony umowy. I tak: nabywcą, przepisy określają osobę fizyczną, która w celu niezwiązanym bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową zawiera umowę z deweloperem, lub przedsiębiorcą innym niż deweloper, który świadczy usługę deweloperską. Czyli ważne, aby zakup dotyczył lokalu mieszkalnego. Natomiast deweloperem może być zarówno spółka z o.o., spółdzielnia, jak i osoba fizyczna prowadzącą działalność gospodarczą.
Przepisy wskazują, że niespełnienie warunków przez strony będzie wyłączać ochronę nabywcy określoną w ustawie deweloperskiej. Dlatego, jeżeli jesteśmy osobą fizyczną, która będzie w mieszkaniu (domu) prowadzić działalność lub jesteśmy członkiem spółki i chcemy wnieść do niej później lokal, to aby uniknąć sytuacji, w której ustawa deweloperska nie będzie miała zastosowania, warto skonsultować naszą sytuację z prawnikami Pewnego Lokalu.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Autor
Anna Partyka
Wirtualna asystentka, copywriter i mama. Od 9 lat jej życie związane jest z branżą budowlaną. Dlatego chętnie pisze na tematy z nią związane.
Weryfikacja
merytoryczna
Piotr Semeniuk
Założyciel Pewnego Lokalu. Specjalista prawa nieruchomości. Doktor nauk prawnych (doktorat z prawa ochrony konsumentów). Z zamiłowania inwestor i analityk rynku mieszkaniowego. Wielokrotny gość telewizji (TVP, TVN, Polsat), gdzie wypowiadał się na tematy rynku nieruchomości i ochrony praw nabywców.
Zobacz, co powinno znaleźć się w umowie deweloperskiej.
Każda nieruchomość na sprzedaż powinna takie mieć! Obejrzyj, aby się dowiedzieć.
Warto obejrzeć i dowiedzieć się, dlaczego współpraca z Pewny Lokal to dobra inwestycja.