Jak uzyskać pozwolenie na budowę bloku?

słuchawka telefonu
strzałka

Czy potrzebujesz obsługi prawnej dla swojej inwestycji?

Oddzwaniamy w kilka minut!

Jak uzyskać pozwolenie na budowę bloku?

Skuteczne przeprowadzenie inwestycji deweloperskiej wymaga skompletowania mnóstwa różnych dokumentów. Jednym z nich jest pozwolenie na budowę. Bez tego dokumentu nie jesteśmy w stanie zrealizować inwestycji. Jak uzyskać takie pozwolenie na budowę bloku? I jakie dokumenty do wniosku musimy dołączyć, aby został zaakceptowany przez organy administracyjne? Na te pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule.

Czym jest pozwolenie na budowę bloku?

Pozwolenie na budowę jest decyzję administracyjną, która zezwala na rozpoczęcie i prowadzenie budowy lub wykonywanie robót budowlanych innych niż budowa obiektu budowlanego.

Zgodnie z Ustawą prawo budowlane, realizacja inwestycji polegającej na budowie budynku wielorodzinnego wymaga od nas uzyskania pozwolenia na budowę. Niestety taka realizacja nie podlega uproszczonej procedurze zgłoszenia. 

Tym o czym musimy pamiętać to to, że rozpoczęcie budowy przed uzyskaniem pozwolenia będzie uznane przez organy administracyjne za samowolę budowlaną, nawet jeżeli pozwolenie wpłynie w trakcie budowy. Wiąże się to oczywiście z licznymi karami oraz ryzykiem otrzymania nakazu rozbiórki.

Raz wydane pozwolenie jest ważne przez 3 lata i w tym okresie musimy rozpocząć prace budowlane. W przeciwnym przypadku zgoda wygaśnie i trzeba będzie ją odnawiać. 

Jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku o pozwolenie na budowę bloku?

Ustawa wymienia szereg dokumentów, jakie powinniśmy dołączyć do wniosku o pozwolenie na budowę. Bez nich, wniosek jest niekompletny i podlega odrzuceniu. Na szczęście nie wszystkie są obligatoryjne w każdym przypadku. 

Do wniosku o pozwolenie na budowę bloku powinniśmy dołączyć:

  • po trzy egzemplarze projektu zagospodarowania działki lub terenu i 
  • projektu architektoniczno-budowlanego wraz z opiniami, uzgodnieniami, pozwoleniami i innymi dokumentami, których obowiązek dołączenia wynika z przepisów odrębnych ustaw,
  • oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane,
  • decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jeżeli jest ona wymagana zgodnie z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, oraz
  • oświadczenie projektanta dotyczące możliwości podłączenia projektowanego obiektu budowlanego do istniejącej sieci ciepłowniczej, złożone pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia. 
pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

  1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
  2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
  3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

To jednak nie koniec papierologii, bo do projektu zagospodarowania działki lub terenu oraz projektu architektoniczno-budowlanego również dołącza się załączniki:

  • kopię decyzji o nadaniu projektantowi lub projektantowi sprawdzającemu, jeżeli jest wymagany, uprawnień budowlanych w odpowiedniej specjalności potwierdzoną za zgodność z oryginałem przez sporządzającego projekt oraz
  • kopię zaświadczenia o wpisaniu na listę członków właściwej izby samorządu zawodowego aktualnego na dzień: opracowania projektu (dla projektanta) i
  • sprawdzenia projektu (projektant sprawdzający),
  • oświadczenie projektanta i projektanta sprawdzającego o sporządzeniu projektu zgodnie z obowiązującymi przepisami i zasadami wiedzy technicznej.

Jeżeli nasza działka znajduje się na obszarze wpisanym do rejestru zabytków, to konieczne będzie uzyskanie wcześniej zgody konserwatora zabytków na prowadzenie robót budowlanych.

Ile się czeka na pozwolenie na budowę bloku?

Pozwolenia na budowę wydawane jest maksymalnie w ciągu 65 dni od dnia złożenia wniosku. Po tym czasie na urząd nakładana jest kara w wysokości 500 zł za każdy dzień zwłoki. Oczywiście kara nie wpływa do nas jako wnioskującego o pozwolenie na budowę bloku, lecz do wojewody nadzorującego urząd. Pozytywna decyzja nie gwarantuje nam jeszcze możliwości rozpoczęcia budowy, gdyż pozwolenie uprawomocnia się dopiero po 14 dniach.

W trakcie rozpatrywania wniosku możemy zostać wezwani o uzupełnienie dokumentów. Mamy na to 7 dni. Przekroczenie tego czasu będzie skutkowało wydaniem odmownej decyzji przez organ.

Oczywiście, jeżeli nasz wniosek został odrzucony, to mamy możliwość odwołania się do:

  • urzędu wojewódzkiego, jeśli decyzję wydało starostwo albo urząd miasta na prawach powiatu lub
  • Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, jeśli decyzję wydał urząd wojewódzki.

Odwołanie składa się za pośrednictwem urzędu, który wydał decyzję w sprawie pozwolenia na budowę. Mamy na to 14 dni, licząc od dnia otrzymania decyzji. 

Potrzebna kompleksowa obsługa dla inwestycji deweloperskiej?

Skontaktuj się z nami i przekonaj się że:

  • Nasza firma przygotuje prospekt informacyjny i zapewni obsługę prawną.
  • Pewny Lokal szybko dostarczy świadectwa energetyczne dla wybranej inwestycji.
  • Sprawdzenie lokali po generalnym wykonawcy oraz outsourcing inżynierów — w tym również pomożemy!

Gwarancja wyłapania niedociągnięć
Doświadczeni audytorzy i prawnicy
Duża dyspozycyjność

Pewny Lokal to marka ugruntowana na rynku, która zapewnia obsługę nie tylko klientów indywidualnych, ale też partnerów biznesowych. Nasi prawnicy przygotują projekt prospektu informacyjnego i doradzą w innych kwestiach prawa nieruchomości. Oprócz tego przygotujemy świadectwa energetyczne dla wybranych inwestycji. Z kolei w zakresie wydań i przedodbiorów dysponujemy wykwalifikowaną kadrą specjalistów, którzy pomogą w pełnej realizacji przedsięwzięcia deweloperskiego. Jeżeli chcesz więcej dowiedzieć się o naszej ofercie B2B, skontaktuj się z nami pod numerem 797 014 014.

Poznaj Pewny Lokal

  1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
  2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
  3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
  4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
  5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Umowa deweloperska — co powinna zawierać?

Zobacz, co powinno znaleźć się w umowie deweloperskiej.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Świadectwo charakterystyki energetycznej a nieruchomość od dewelopera

Każda nieruchomość na sprzedaż powinna takie mieć! Obejrzyj, aby się dowiedzieć.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 8 opinii.

Czy potrzebujesz obsługi prawnej dla swojej inwestycji?

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik odbioru technicznego od dewelopera

okładka poradnika

Jak kupić nieruchomość od dewelopera?

okładka poradnika

Poradnik dla nabywców na rynku wtórnym

okładka poradnika

Dr Piotr Semeniuk odpowiada, co to odbiór techniczny mieszkania i dlaczego zlecić go specjaliście?

Warto obejrzeć i dowiedzieć się, dlaczego współpraca z Pewny Lokal to dobra inwestycja.