Mikroapartamenty a samodzielność lokalu oraz umowa przenosząca własność

słuchawka telefonu
strzałka

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy inspekcji nieruchomości?

Oddzwaniamy w kilka minut!

Mikroapartamenty a samodzielność lokalu - co z własnością?

Wysokie ceny mieszkań motywują wielu, szczególnie młodych ludzi, do szukania alternatywnych rozwiązań. Równie kosztowny wynajem zachęca do interesowania się ofertami mikroapartamentów. Małą dezorientację jednak powoduje temat – mikroapartamenty a samodzielność lokalu. Czym właściwie są mikroapartamenty i czy możliwa jest umowa przenosząca własność?

Mikroapartamenty a samodzielność lokalu — na czym polega problem?

Mikroapartamenty cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Czym właściwie są? To niewielkie lokale M1 z aneksem kuchennym. Ich powierzchnia mieści się w granicach 12 – 27 m kw. Mały metraż to automatycznie niższe koszty użytkowania. Co więcej, kupno takiego lokalu jest znacznie bardziej opłacalne, niż długotrwały wynajem. Stąd wielu młodych ludzi, w tym singli, decyduje się na kupno mikroapartamentu.

Taka oferta wydaje się niezwykle atrakcyjna. Kupno mikroapartamentu wydaje się też korzystniejszą opcją niż wynajem nawet najmniejszego mieszkania. Wiele wątpliwości wzbudza jednak temat – mikroapartamenty a samodzielność lokalu. To właśnie one niektórych powstrzymują przed podjęciem ostatecznej decyzji w tej sprawie. 

Samodzielnym lokalem mieszkalnym, zgodnie z ustawą, jest wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba przeznaczona na stały pobyt ludzi. Izba ta wraz z pomieszczeniami pomocniczymi ma na celu zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych. Dostęp do niej musi być swobodny. To oznacza, że użytkując to „mini mieszkanie”, nie można naruszać przestrzeni prywatnej właścicieli innych lokali. 

Zgodnie z przepisami, mieszkanie nie może mieć mniejszej powierzchni niż 25 m kw. Ponieważ z powyższego wynika, że mikroapartament może mieć przykładowo powierzchnię 20 m kw., nie może być traktowany jako mieszkanie. Starosta może wydać dokument – zaświadczenie o samodzielności lokalu, jeśli jego powierzchnia będzie zgodna z obowiązującymi przepisami. W tym przypadku nie ma szans na zaświadczenie. Mikroapartamenty a samodzielność lokalu to temat wywołujący ogromne emocje. Jednak takie są przepisy i nie można ich podważać. 

Kiedy lokal może mieć wyodrębnioną samodzielność?

Zgodnie z powyższym, lokal może mieć wyodrębnioną samodzielność, jeżeli:

  • ma powierzchnię powyżej 25 m kw.,
  • wydzielają go trwałe, solidne ściany,
  • użytkownik ma do niego swobodny dostęp (brak konieczności korzystania z innych samodzielnych lokali).

Lokal spełniający powyższe warunki, o ile nie ma dodatkowych przeszkód, może uzyskać zaświadczenie potwierdzające samodzielność danego lokalu, które wydaje starosta. Jeśli nie ma żadnych wątpliwości, cały ten proces przebiega bardzo szybko. Wówczas podpisywana jest umowa przenosząca własność i nabywcy mogą cieszyć się własnymi mieszkaniami. Póki starosta nie wyda tego zaświadczenia, miniapartamenty nie mogą zostać przeznaczone do użytku. Sprawa się komplikuje, a sytuacja między deweloperem a nabywcami nieco zaostrza. Przykładów tego typu sytuacji można by wymienić wiele. Jedną z nich w wielkim skrócie opisujemy poniżej. 

Brak umowy przenoszącej własność — przypadek Warszawy

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

  1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
  2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
  3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

Doskonałym przykładem tego, że nie wszyscy nabywcy mikroapartamentów mają szansę na uzyskanie prawa własności do tych lokali, jest obiekt, a dokładnie „Warszawski Hongkong” – osiedle Bliska Tower na Woli. Mieszczą się w nim między innymi miniapartamenty o powierzchni 18 m kw. Co więcej, w budynku znajdują się również pokoje hotelowe, a sam budynek w dokumentach, a konkretnie w pozwoleniu na budowę, widnieje jako hotel. W związku z tym umowa przenosząca własność w tym przypadku nie jest możliwa ze względów czysto prawnych. Problem ten ciągnie się od 2018 roku. Wtedy miała miejsce pierwsza odmowa warszawskiego ratusza uznania lokali za samodzielne i postępowanie sądowe. Nadal nie ma porozumienia. Najwięcej tracą na tym osoby, które te mikroapartamenty nabyły. 

Tym sposobem temat mikroapartamenty a samodzielność lokalu staje się bardziej zrozumiały. Biorąc pod uwagę przykład „Warszawskiego Hongkongu”, należy pamiętać, aby uważnie podchodzić do tego typu ofert i uważać, jakie nieruchomości się nabywa. A trzeba przyznać, że oferty tak małych i zarazem atrakcyjnych cenowo mieszkań wzbudzają duże zainteresowanie. Nie wszystkie jednak są warte tej uwagi. 

Podsumowanie

Umowa przenosząca własność w przypadku mikroapartamentów nie zawsze jest możliwa. Jeżeli lokal ten jest wyjątkowo mały, ma powierzchnię mniejszą niż 25 m kw., nie należy w ogóle interesować się taką ofertą. Można mieć wówczas pewność, że mikroapartamenty a samodzielność lokalu to dwa zupełnie inne tematy, niemające nic ze sobą wspólnego. Bo zbyt mały mikroapartament nie ma szans na zaświadczenie o samodzielności lokalu.

Oczywiście nie ma nic złego w tego rodzaju lokalach, ale jeśli nie mają odpowiedniej powierzchni, o której mowa w ustawie, nawet po zakupie nieruchomości nie uzyska się pozwolenia na użytkowanie. W efekcie tego nowy nabytek będzie bezużyteczny. Z drugiej strony może stać się poważnym problemem, jak to ma miejsce w przypadku opisanej skrótowo warszawskiej inwestycji. Trudno powiedzieć, czy w tej sytuacji umowa przenosząca własność będzie kiedykolwiek możliwa.

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie nieruchomości?

Zamów fachową pomoc z Pewny Lokal!

  • Średnio wykrywamy w nieruchomości 16 usterek.
  • Nasza kancelaria przeanalizowała tysiące umów nabycia nieruchomości.
  • Jesteśmy największą inżynieryjno-prawną firmą od audytu nieruchomości. Działamy w całej Polsce.

Gwarancja wyłapania usterek.
Doświadczeni inżynierowie i prawnicy.
Duża dyspozycyjność, usługi nawet w 24 h.

Strzałka zarezerwuj
dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy inspekcji nieruchomości?

dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości
Pewny Lokal oferuję usługę kompleksowego audytu nieruchomości (działek, mieszkań i domów) na rynku pierwotnym oraz wtórnym. Zatrudniamy prawników oraz inżynierów i sprawdzamy stan prawny oraz techniczny nieruchomości. Pomagamy m.in. przy odbiorach technicznych, analizie umów oraz ksiąg wieczystych. Dowiedz się więcej o naszej firmie oraz usługach tutaj.

Poznaj Pewny Lokal

  1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
  2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
  3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
  4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
  5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Zobacz, na czym polega przykładowy odbiór mieszkania z naszym ekspertem.

Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Zobacz, co powinieneś wiedzieć o protokole odbioru.

Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 172 opinii.

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy inspekcji nieruchomości?

Sprawdź nieruchomość z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.

Zgromadzona wiedza

Zgromadzona wiedza

Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.

Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić i odebrać mieszkanie na rynku pierwotnym oraz wtórnym

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik odbioru technicznego od dewelopera

okładka poradnika

Poradnik poodbiorowy

okładka poradnika

Poradnik o rękojmi nieruchomości

okładka poradnika

Czym jest odbiór techniczny mieszkania i dlaczego warto go zlecić specjaliście?

Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.