Co to patodeweloperka?

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy inspekcji nieruchomości?

Oddzwaniamy w kilka minut!

W poniższym artykule wyjaśniamy, czym jest patodeweloperka.

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie nieruchomości?

Zamów fachową pomoc z Pewny Lokal!

 • Średnio wykrywamy w nieruchomości 16 usterek.
 • Nasza kancelaria przeanalizowała tysiące umów nabycia nieruchomości.
 • Jesteśmy największą inżynieryjno-prawną firmą od audytu nieruchomości. Działamy w całej Polsce.

Gwarancja wyłapania usterek.
Doświadczeni inżynierowie i prawnicy.
Duża dyspozycyjność.

Rezerwuj online

Z określeniem „patodeweloperka” dość często możemy spotkać się w mediach przy okazji publikacji, dotyczących realizacji deweloperskich. Co dokładnie oznacza ten termin? Zapraszamy do lektury.

Skąd termin „patodeweloperka”

Po raz pierwszy określenie „patodeweloperka” zostało użyte przez miejskiego działacza społecznego, Jana Śpiewaka, którego nazwisko najczęściej kojarzone jest z procesem reprywatyzacji w Warszawie.  Termin ten rozprzestrzenił się szybko po polskim internecie, obnażając bezlitośnie wszelkie patologiczne zachowania deweloperów, którzy próbują zbudować nieruchomości, jak najmniejszym kosztem zarabiając przy tym jak najwięcej. Mianem patodeweloperki określił on projekt kawalerki w Poznaniu, połowę powierzchni której zgodnie z projektem zajmować miał korytarz i którą deweloper, odpowiedzialny za realizację projektu, wycenił na 405 tysięcy złotych. Przyczyniło się to do nagłośnienia dość powszechnego problemu, jakim jest jakość projektów, realizowanych przez deweloperów i stosowane przez nich niepraktyczne rozwiązania, a wszystko to w celu zmaksymalizowania zysku. W efekcie wspomniany lokal został przeprojektowany, ale od tego momentu coraz częściej nagłaśniane są tego typu realizacje. W poniższym artykule przedstawiamy typowe aspekty patodeweloperki wraz z przykładami.

Przykłady patodeweloperki

Przykładów takich realizacji jest wiele, tym bardziej że popyt na mieszkania ciągle rośnie, podobnie jak ich ceny, dlatego też deweloperzy są przekonani, że prawie na każde mieszkanie znajdą nabywcę.

Dużym problemem jest ustawność mieszkań. Zdarzają się mieszkania, w których mamy na przykład jedynie dwa kąty proste - w takim przypadku przyszły użytkownik lokalu będzie miał spory problem z aranżacją powierzchni. Ponieważ kawalerki cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem, deweloperzy w swojej ofercie mają mieszkania, które w praktyce mogą nie nadawać się do zamieszkania, na przykład o powierzchni 10 m kw, jak miało to miejsce w przypadku mieszkania oferowanego jakiś czas temu przez dewelopera z Krakowa.

Zdarza się, że na rzucie oferowanego lokalu wrysowywane są meble o mniejszych od standardowych gabarytach, co stwarza wrażenie ustawności lokalu, w którym w rzeczywistości mebli w formatach ogólnie dostępnych nabywca nie będzie w stanie zmieścić.

Dodatkowo często spotkać się można z ogródkami o skali mikro, o powierzchni mniejszej od balkonu, a także z kilkumetrowymi placami zabaw dla dzieci. Takie rozwiązania na papierze mogą sprawiać wrażenie atrakcyjnych, zwłaszcza jeżeli zaufamy dobrej woli dewelopera.

Inne kwestie, na które warto zwrócić uwagę, przeglądając oferty z rynku pierwotnego, to chociażby odległości pomiędzy budynkami oraz dostęp do światła dziennego.

Innym aspektem patodeweloperki jest usterkowość oddawanych przez deweloperów lokali oraz stosunek do klienta, dochodzącego swoich praw.

Mikro apartamenty czy cele więzienne

Nowy trend mikro apartamentów, powstał na wzór mieszkań chińskich mających pomieścić jak najwięcej osób w jak najmniejszej przestrzeni. Mimo że prawo w Polsce zabrania sprzedaży mieszkań poniżej 24m2 jako lokale mieszkalne, to patodeweloperzy próbują obchodzić ten przepis, sprzedając mieszkania jako lokal użytkowy. Najbardziej popularny proceder to kupienie jednego dużego mieszkania i zrobieniu z niego kilku mniejszych o wielkości 10-20m2. Jako że Polska nie ma prawie w ogóle mieszkań socjalnych i polityki socjalnej w tym zakresie, to wolny rynek dyktuje wszelkie możliwości i patologie tego typu, gdzie za nawet 20 tysięcy za metr kwadratowy nabyć możemy mikro apartament w stolicy. Oczywiście mieszkania te, a raczej lokale użytkowe, reklamowane są jako idealne dla zapracowanych singli.

Mikro apartamenty - źródło: instagram.com/patodeweloperka

Oto przykład mieszkania pokazanego na profilu instagramowym - Patodeweloperka. Mamy tu mieszkanie mniejsze niż taras, przy okazji mamy zakłamanie rysunku przez dewelopera w celu powiększenia wizualnie mieszkania i zmniejszenia.

Taras większy od reszty mieszkania - źródło: instagram.com/patodeweloperka

Domy w polu kukurydzy

Innym przejawem patodeweloperki tylko w większym wydaniu są niektóre nowe osiedla domów jednorodzinnych. Zdarzyć się może, że deweloper miał wielką fantazję upodobnić inwestycje do gry SIMS  i wybudował wielkie osiedle identycznych domów stojących płot w płot, w szczerym polu. Często inwestycję taką otaczają bowiem właśnie pola kukurydzy a mieszkańców zbudzić może w sezonie zastęp traktorów pracujący nad uprawą. Inną cechą takich osiedli jest kompletny brak czegokolwiek naokoło, nie tylko terenów spacerowych. Nie ma tam sklepów, usług publicznych, przedszkoli czy szkół w promieniu często kilkunastu kilometrów a do tego, jako że osiedle znajduje się daleko od przedmieść miasta, cierpi na wykluczenie komunikacyjne tak samo jak małe wsie gdzie autobus pojawia się raz na kilka godzin. Aby dojść do tego autobusu, trzeba pokonać często i 2-3 km piechotą w błocie, bo nie ma tam dobrych dróg dojazdowych.

Są to domy jedynie dla osób z samochodami potęgujące jeszcze bardziej wszechobecną "samochodozę" (co też jest osobnym terminem na patologie samochodowe, który powstał w internecie). Jakość wykonania takich domów i estetyka takiego obozu mieszkaniowego pozostawia wiele do życzenia, ale deweloper kusi ludzi obietnicami o własnym kawałku ogródka i prawdziwym domu jednorodzinnym na przedmieściach.

Źródło: polityka.pl autor: Dariusz Barowicz
Źródło: gazeta.pl

Place zabaw mniejsze niż spacerniak w więzieniu

Patodeweloperzy nie troszczą się o potrzeby mieszkańców, ma wystarczyć im dach nad głową. Dzieci natomiast to najwyraźniej dla patodeweloperów jedynie problem, bo wielu postanowiło wybudować place zabaw tak małe, że nawet więzień na spacerniaku ma większe możliwości ruchu. Te place zabaw to po prostu klatki dla kur.

Źródło: polsatnews.pl, autor: Marek Tychmanowicz

Źródło: polsatnews.pl, autor: Magdalena Olejniczak

Ogródki przynależne do mieszkań

Każdy mieszczuch marzy o własnym ogródku, a mieszkania na parterze z ogródkami mają szczególne wzięcie. W ogródku możemy posiedzieć w weekend ze znajomymi, zrelaksować się na swoim własnym kawałku trawy, co prawda z widokiem na patio osiedla lub ulicę, ale lepszy rydz niż nic. Niestety patodeweloperzy tak bardzo chcą sprzedać nam byle co za duże pieniądze, że chyba zapomnieli jaką powierzchnię powinien mieć ogródek, żeby człowiek mógł czuć się w nim dobrze. To, co budują patodeweloperzy to bardziej loggie, mikro ogródki za stalowymi kratami.

Żródło: wykop.pl

Żródło: wykop.pl

Żródło: wykop.pl

Żródło: wykop.pl

Osiedla pilnie strzeżone

Patodeweloperzy tak bardzo chcą zaoferować swojemu klientowi coś, co będzie mógł mieć na własność (ale zwykle na kredyt), że aby jeszcze bardziej podkreślić ogrom tej własności, postanowili dać złudne poczucie bezpieczeństwa, oddzielając mieszkańców od gorszego sortu ludzi z zewnątrz, ograniczając wstęp na luksusowe osiedle. W internecie żartobliwie nazywa się to zjawisko polskimi obozami mieszkaniowymi i ilustruje je bezlitośnie fanpage na Facebooku o tym samym tytule.

Żródło: facebook.com/polishresidentialcamps/

Żródło: facebook.com/polishresidentialcamps/

Żródło: facebook.com/polishresidentialcamps/

Żródło: facebook.com/polishresidentialcamps/

Patodeweloperka a wady w lokalu

Według specjalistów, na co dzień zajmujących się odbiorami mieszkań, dobrzy deweloperzy, a więc tacy, którzy oferują produkty wysokiej jakości, a w przypadku stwierdzenia usterek nie kwestionują racji nabywcy, stanowią obecnie mniejszość na rynku. Dla kupujących często oznacza to spore problemy w dochodzeniu swoich praw w sytuacji, gdy mieszkanie jest usterkowe, a deweloper nie uznaje zasadności wad. Nie wszyscy wiedzą o istnieniu rękojmi, na podstawie której można domagać się od dewelopera naprawienia usterek w lokalu w ciągu 5 lat od jego wydania (2 lata w przypadku elementów ruchomych). Zdarza się, że deweloperzy starają się odsuwać naprawę wady w czasie tak długo, jak jest to możliwe  i w rezultacie okazuje się, że rękojmia na lokal już wygasła. Dlatego tak ważne jest, aby znać swoje prawa oraz zachować asertywność w relacjach z deweloperem. Pomimo iż ustawa deweloperska przyniosła sporo zmian na lepsze z perspektywy kupującego, to nadal pozostaje on na nieco słabszej od dewelopera pozycji.

Dlatego też należy przede wszystkim przed podjęciem decyzji o zakupie mieszkania w danej inwestycji dokładnie sprawdzić drugą stronę transakcji - dowiedzieć się więcej na temat doświadczenia dewelopera, jego sytuacji finansowej oraz prawej, a także poszukać opinii o zrealizowanych już inwestycjach. Z pomocą przychodzi tu Pewny Lokal, którego prawnicy mogą ocenić zarówno bezpieczeństwo inwestycji, jak i wiarygodność dewelopera.

Równie ważne będzie szczegółowe sprawdzenie zapisów umowy deweloperskiej przed jej podpisaniem, a na etapie odbioru lokalu od dewelopera - weryfikacja zrealizowanych praz pod kątem zgodności z dokumentacją umowną oraz obowiązującymi regulacjami prawa budowlanego i normami. Dobrze jest w tym zakresie skorzystać z profesjonalnej pomocy, dzięki czemu skuteczność w dochodzeniu od dewelopera naprawienia usterek może okazać się znacznie większa.

dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy inspekcji nieruchomości?

dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości

Pewny Lokal oferuje usługę kompleksowego audytu nieruchomości (działek, mieszkań i domów) na rynku pierwotnym oraz wtórnym. Zatrudniamy prawników oraz inżynierów i sprawdzamy stan prawny oraz techniczny nieruchomości. Pomagamy m.in. przy odbiorach technicznych, analizie umów oraz ksiąg wieczystych. Dowiedz się więcej o naszej firmie oraz usługach tutaj.

Poznaj Pewny Lokal

 1. Jesteśmy jedyną w Polsce firma kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera jak i na rynku wtórnym.
 2. Pomogliśmy ponad 30 000 osób w odbiorze mieszkania od dewelopera.
 3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
 4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audyt działki, badanie termowizyjne lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
 5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online TUTAJ.

Dowiedz się, jak sprawdzić przynależności przy zakupie mieszkania.

Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Zobacz, jak podpisuje się umowę sprzedaży nieruchomości u notariusza.

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów.

pobierz poradnik pewny lokal

Jak kupić nieruchomość
od dewelopera? info

Podaj telefon, na który wyślemy link

pobierz poradnik pewny lokal

Poradnik odbioru
technicznego od dewelopera info

Podaj telefon, na który wyślemy link

pobierz poradnik pewny lokal

Kary umowne w umowach nieruchomościowych info

Podaj telefon, na który wyślemy link

pobierz poradnik pewny lokal

Rękojmia
nieruchomości info

Podaj telefon, na który wyślemy link

pobierz poradnik pewny lokal

Cesja i inne formy flipowania nieruchomości info

Podaj telefon, na który wyślemy link

pobierz poradnik pewny lokal

Poradnik dla nabywców
na rynku wtórnym info

Podaj telefon, na który wyślemy link

pobierz poradnik pewny lokal

Badanie
termowizyjne info

Podaj telefon, na który wyślemy link

pobierz poradnik pewny lokal

Sprawdzenie
prac wykończeniowych info

Podaj telefon, na który wyślemy link

pobierz poradnik pewny lokal

Umowa deweloperska
- na co zwracać uwagę? info

Podaj telefon, na który wyślemy link

pobierz poradnik pewny lokal

Audyt działki info

Podaj telefon, na który wyślemy link

pobierz poradnik pewny lokal

Poradnik poodbiorowy info

Podaj telefon, na który wyślemy link

pobierz poradnik pewny lokal

Operat szacunkowy info

Podaj telefon, na który wyślemy link


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 75 opinii.

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy inspekcji nieruchomości?

Sprawdź nieruchomość z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.

Zgromadzona wiedza

Zgromadzona wiedza

Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.

Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić i odebrać mieszkanie na rynku pierwotnym oraz wtórnym

Zobacz, dlaczego przegląd techniczny mieszkania ma sens.

Obejrzyj rozmowę prawnika z inżynierem.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka