Co można wywnioskować ze świadectwa energetycznego budynku?
2023-10-26 (aktualizacja: 2024-02-13)
Jak czytać świadectwo energetyczne – praktyczne wskazówki
Od maja 2023 roku świadectwo energetyczne musi mieć każde mieszkanie i każdy dom, nawet w stanie używanym. Za jego brak grozi grzywna w wysokości nawet kilku tysięcy złotych. Dokument ten jest ważny przez 10 lat. Bez niego nie da się wynająć, ani też sprzedać nieruchomości. A jak czytać świadectwo energetyczne? Wyjaśniamy.
Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku składa się z treści i danych rozmieszczonych na kilku stronach. Najbardziej jednak uwagę odbiorców przykuwa pierwsza z nich. Oczywiście nie chodzi tu o dane ocenianego budynku, czy informację, do którego roku ważny jest ten dokument. Wzrok przyciąga wskaźnik rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną EP, który jest przedstawiony w formie kolorowej grafiki. Jak czytać świadectwo energetyczne, a konkretnie tę niewidywaną na co dzień skalę?
Skala ta nie powinna być problematyczna do odczytu. Należy podkreślić, że im strzałka nad skalą jest bardziej po lewej stronie, tym lokal czy budynek jest bardziej energooszczędny. Z kolei im strzałka ta jest bardziej po prawej stronie, tym nieruchomość zużywa więcej energii, a do tego jest gorzej izolowana.
Świadectwo energetyczne — wskaźniki
Uwadze umknąć nie może tu także ocena charakterystyki energetycznej części budynku. Wyróżnia się tu cztery wartości liczbowe energii. Są one przeliczane w ujęciu rocznym.
EP – energia pierwotna nieodnawialna. Wskazuje, ile węgla zostaje zużyte do zapewnienia ciepła koniecznego do ogrzania lokalu. W tym miejscu podaje się również, ile gazu trzeba przesłać, aby ogrzać metr kwadratowy mieszkania.
EK – energia końcowa. To wartość, jaka dociera do domu. To ta sama energia co EP, ale odejmuje się od niej straty na wytworzenie oraz przesył. Energia końcowa to wartość, jaką właściciel nieruchomości albo jej użytkownik, musi finalnie kupić.
EU – energia użytkowa. Chodzi tu o energię efektywnie użytkowaną do ogrzewania, wentylacji oraz przygotowania ciepłej wody. Jeżeli mówimy o lokalu niemieszkalnym, do wartości tej dolicza się również energię wykorzystywaną do oświetlenia.
Na wynik na suwaku składają się wyżej wymienione wartości świadectwa charakterystyki energetycznej.
W dalszej części tego dokumentu podaje się również obliczeniową roczną ilość zużytego nośnika energii lub energii przez budynek, a następnie podstawowe parametry techniczno-użytkowe budynku, które już zazwyczaj nie stanowią problemu w ich analizie.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?
Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:
Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:
Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:
Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:
Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które
według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:
Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:
Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!
Jeżeli ktoś ma problem, jak czytać świadectwo energetyczne, zapraszamy do kontaktu. Nie tylko sporządzimy ten dokument, ale również wyjaśnimy, jak go analizować, a nawet udostępnimy przykładowy wzór świadectwa do wglądu.